A liberális demokráciákban, ahol egy kormány döntést hoz az általánosan kötelező vírusszabályok betartására, akkor azt elvárja a hatalmasoktól és a gazdagoktól is. Elvben.
Phil Hogan, az Európai Unió nagy tekintélynek örvendő kereskedelmi biztosa nemrég azért kényszerült lemondásra, mert hazájában, Írországban olyan döntést hozott a kormány, hogy hat személynél többen nem gyűlhetnek össze nyilvánosan – a Covid 19 vírus veszély miatt. Korábban 50 fő volt ez a határ. Phil Hogan egy olyan rendezvényen vett részt, amely számára igen fontos volt egy golf klubban, ahol több mint 80-an voltak! Napokig töprengett a lemondásán, de Ursula von der Leyen asszony az értésére adta: nincs kivétel! Az uniós biztosok sem állnak hazájuk törvényei felett! A brüsszeli bizottság elnökasszonya igen fontosnak tartja az etikai normák betartását, mert úgy véli: a hatalmon levőknek jó példával kell elől járniuk nem pedig megszegni a mindenkire kötelező szabályokat. Írországban az agrárminiszter már lemondott azután, hogy részt vett a nevezetes összejövetelen, ezért Phil Hogan-nek is mennie kellett noha az Európai Uniónak ugyancsak nagy szüksége lenne a nagy tapasztalatú, komoly nemzetközi gyakorlattal rendelkező politikusra.
Új Zélandon maga az egészségügyi miniszter sértette meg a szabályokat amikor strandra ment a családjával olyan időszakban amikor ez mindenki számára tilos volt. Le is mondott…
Trump fütyül erre
A republikánus konvención több mint ezer ember figyelte, hogy Donald Trump elfogadja az elnökjelöltséget. Az előírt távolságtartásról szó sem lehetett. Ráadásul a küldöttek nagy része nem viselt maszkot sem – állapította meg a CNN tudósítója.
Nagy Britanniában Boris Johnson kormányfő kedvenc tanácsadója, Dominic Cummings sértette meg a vírus előírásokat, de nem mondott le pedig erre többen is felszólították. Az ellenzék kettős mércét emleget miközben rámutat arra, hogy Boris Johnson a saját bőrén tapasztalhatta a Covid-19 vírus fertőzés következményeit. A miniszterelnök maga mondta, hogy bele is halhatott volna a járványba, és mindmáig nem nyerte vissza a teljes munkaképességét.
A negatív példák tartós hatása a közvéleményre
Erre hívta fel a figyelmet a University College London egészség pszichológiával foglalkozó professzora. Susan Michie asszony ráadásul tagja a kormány tudományos tanácsadó testületének. „Tudjuk, hogy az emberek akkor fogadják el az intézkedéseket, ha bíznak a döntéshozókban, és abban, hogy azok fair módon viselkednek.”
Dominic Cummings főtanácsadó keresztül autózott Nagy Britannián a családjával együtt az elzárás idején. „Az adatokból tudjuk, hogy ez jelentős mértékben csökkentette a közbizalmat. Amelyet elveszíteni könnyű, de visszaszerezni annál nehezebb” – nyilatkozta a professzor asszony a CNN-nek.
A futball világban is gyakran megsértik a vírus szabályokat
A Premier League nagyon is a világ szeme előtt levő játékosai közül többen is átléptek a szabályokon, mert úgy vélték: rájuk azok nem vonatkoznak. Amikor aztán lebuknak, akkor sietnek bocsánatot kérni. Kylie Walker, a Manchester City és az angol válogatott játékosa olyan partikat rendezett a tilalom idején, melyeket szex munkások is szorgosan látogattak. José Mourinho, a világhírű portugál edző is megsértette a szabályokat az elzárás idején. Manapság könnyű lebukni, mert okos telefonnal mindenki kínos fotókat vagy videókat készíthet.
„Ezeknek az ismert embereknek inkább példát kellene mutatniuk” – érvel az egészségügyi pszichológia professzor asszonya, aki többször is javasolta a brit kormánynak: használjon fel népszerű sportolókat és színészeket arra, hogy népszerűsítse a Covid-19 kampányt! Bár Boris Johnson miniszterelnök is a vírus túlélő áldozatai közé tartozik, de a kormány eddig nem reagált a felvetésre pedig a fiatalok számára nagyon is hiányoznak a pozitív példák miközben arról, hogy a hatalmasok és gazdagok megsértik a vírus szabályokat percenként értesülhetnek a médiából.