A CBS értesülései szerint a megválasztott amerikai elnök nem sokkal győzelme után jelezte Hszi Csin-ping államfőnek és néhány más vezetőnek, hogy szívesen látná őket január 20- án amikor Donald Trumpot másodszor is beiktatják az elnöki tisztségbe.
“A világ vezetői sorban állnak Donald Trump előtt, mert tudják, hogy hamarosan visszatér a hatalomba. Trump célja az, hogy helyreállítsa a globális békét” – jelentette ki Karoline Leavitt, aki az átmeneti időszakban betölti a szóvivő szerepét.
A CBS, amely Orbán Viktor miniszterelnököt Magyarország szélsőjobboldali vezetőjének nevezi, emlékeztet arra, hogy a magyar kormányfő nemrég felkereste Trumpot floridai birtokán. A CBS szerint Orbán Viktor is kapott meghívót a január 20-i beiktatására, “de még nem döntött.”
Nagykövetek általában kapnak meghívót a beiktatási ünnepségekre, de első számú vezetőket nem szoktak meghívni Washingtonba ebből az alkalomból. 1874 óta vezet erről listát a State Department, de külföldi vezető egyszer sem szerepelt rajta.
Miért hívja meg Hszi Csin-pinget Trump?
A választási kampány idején büntető vámokkal fenyegette meg Kínát, és nemrég jelezte: 10 %-os általános vámot vet ki a kínai termékekre. Miután a kínaiak Mexikón keresztül próbálják megkerülni a védővámokat, ezért Trump ellenük 25%-os vámot akar kivetni – ugyanez vonatkozik Kanadára is. A három észak-amerikai állam gazdasági közösséget alkot, de Trump ezt is újra akarja tárgyalni noha a korábbi elnöksége idején ő maga írta alá az egyezményt.
Trump támogatja azt is, hogy a TikTokot tiltsák be az Egyesült Államokban, mert nemzetbiztonsági kockázatot jelent hiszen ezen keresztül információk juthatnak el Pekingbe.
Trump bízik a személyes diplomáciában, ez jól látszott akkor is amikor Európába repült a Notre Dame újranyitása alkalmából. Párizsban találkozott Macron francia elnökkel, Meloni olasz miniszterelnökkel, Zelenszkij ukrán államfővel és Vilmos herceggel, az angol trón várományosával.
Hszi Csin-ping: a kereskedelmi háború mindenkinek káros
A kínai államfő az IMF és a Világbank vezetőivel találkozott Pekingben, és felhívta a figyelmet arra, hogy “ egy kereskedelmi háborúnak nincsenek nyertesei.” A kínai közszolgálati televízió szerint a világ második legerősebb gazdaságának vezetője azt mondta, hogy
“a vámháborúk, a kereskedelmi háborúk és a technológiai háborúk szembe mennek a történelmi trenddel, a közgazdaság tudomány törvényeivel, ezért nem lehetnek ennek nyertesei.”
Kína abban érdekelt, hogy a világgazdaság jól menjen – hangsúlyozta a kínai elnök, aki szemléletes példával élt:
“nagy falak mögött kis kerteket művelgetni nem épp célszerű vállalkozás.”
A CBS megjegyzi: Kínában a Nvidia ellen vizsgálat indult a trösztellenes törvény nevében vagyis a chipháború javában zajlik az USA és a világ második számú gazdasági nagyhatalma között.