Jócskán megdrágulhat a kávézás, mert az egekbe emelkedett a kávé ára a világpiacon

0
199
mondolo

Egy év alatt több mint 80% az emelkedés, és várhatóan még nincs vége: egy font Arabica kávé ára 3,44 dollárral minden eddigi rekordot megdöntött. Miért? Két fő okot említenek a szakértők: az egyik a rossz időjárás, amely két nagy termelő, Brazília és Vietnam termését alaposan visszavetette, a másik ok pedig az, hogy a világon egyre többen engedhetik meg maguknak naponta a kávézás “luxusát”.

Jövőre ezért már mind többet kell fizetni: ”az elmúlt években a kereskedők, kávépörkölők és a kávéház tulajdonosok lenyelték a veszteséget vagyis nem hárították át az áremelkedést a fogyasztókra, hogy ily módon megőrizhessék a piaci részesedésüket. Jövőre ez megváltozik” – jósolja Vinh Nguyen, a Tuan Loc Commodities főnöke.

“A nagy kávé márkák mint a JDE Peet/ övék a Douwe Egberts/, a Nestlé és a többiek most törésponthoz érkeztek, a jövő év elején emelni fogják az árakat a szupermarketekben” – állítja a vietnami szakértő.

Az olasz Lavazza ugyanezen az állásponton van:

“eddig lenyeltük az áremelkedést, hogy megőrizzük piaci részesedésünket, de már nem megy tovább.”

A Nestlé már novemberben arról tájékoztatta a sajtót, hogy “nehéz időket élünk, az áremelés elkerülhetetlen.

- Hirdetés -

A klímaváltozás betehet a kávénak

A legutóbbi kávéár rekord 1977-es vagyis jókora szünet után emelkedik ismét magasba, és mindenekelőtt az időjárás miatt.

“Mindenki Brazília jövő évi kávé termése miatt aggódik” – nyilatkozta a BBC gazdasági rovatának a Saxo bank szakértője. Ole Hansen elmesélte a BBC tudósítójának Brazíliában, hogy

“70 éve nem volt olyan aszály mint idén augusztusban és szeptemberben. Aztán jött a nagy esőzés októberben, és ez súlyosan károsíthatja a termést.”

A nagy baj az, hogy nemcsak a brazil termés került veszélybe, amely az Arabica kávé szempontjából meghatározó a globális piacon hanem a Robusta is, melyet elsősorban Vietnam szállít a világpiacra. A klímaváltozás ugyanazt a katasztrófát hozta el Vietnamban is mint Brazíliában: az óriási aszályt végtelen esőzés követte, ezért a termés minden bizonnyal elmarad a várakozástól.

A kávé nagyon fontos áru a világpiacon: csak az olajnak van nagyobb jelentősége. Ráadásul a kávé piac dinamikusan növekszik, mert mind többen engedhetik meg maguknak a mindennapos kávézást. Csak egy példa: Kínában – a teázás őshazájában – tíz év alatt több mint megkétszereződött a kávé fogyasztás.

“Továbbra is magas a kereslet a világpiacon a kávé iránt miközben a készletek leapadtak, ezért a kávé árának emelkedése velünk marad még egy ideig”

– mondta a BBC tudósítójának Fernanda Okada, a S&P  árupiaci szakértője.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .