Trump leállította a katonai támogatást Ukrajnának azt követően, hogy Zelenszkij elnök nem volt hajlandó aláírni az ásványi kincsekről szóló egyezményt, amely az ország amerikai kirablását jelentette volna.
Az ukrán államfő minden bizonnyal az európai nagyhatalmak biztatására mondott nemet Donald Trumpnak. Nagy Britannia, Franciaország és Németország elszánta magát arra, hogy átveszi az USA szerepét Európa védelmében.
Berlinben, Londonban, Párizsban és Brüsszelben abból indulnak ki, hogy Putyin is belefáradt a hároméves háborúba, amelyet három naposra tervezett 2022-ben vagyis Európa ellen nincs orosz fenyegetés csak hosszú távon. Ursula von der Leyen ezért javasolta a 800 milliárd eurós hatalmas összeget hosszabb távra, közvetlenül pedig 150 milliárd eurót. Mindezt hitelből fedeznék.
Az Európai Unió csütörtökön és pénteken tart csúcstalálkozót, ott már szavazni lehet Ursula von der Leyen javaslatáról.
Amely azt is tartalmazza, hogy a fegyverkezésre költött összegek nem számítanak bele a költségvetési hiányba. Ezt már korábban Lengyelország kiharcolta, de most általánossá tennék.
A finanszírozás kulcskérdés, és Ursula von der Leyen hallgatott a lényegről: lesz-e közös uniós hitelfelvétel? A 800 milliárd eurós összeg emlékeztet a helyreállítási alap 750 milliárd eurós közös kölcsönére. Macron francia elnök most hasonló megoldást javasolt, de kérdéses Németország véleménye hiszen Merkel kancellár annak idején azt ígérte: egyszeri alkalomról szól a közös hitelfelvétel.
Putyin nem Hitler és Trump nem Chamberlain
Donald Trump forradalmárnak tünteti fel magát, de valójában a régi sémát követi: az USA mint világhatalom tárgyal a vele egy szinten levőkkel – Kína és Oroszország – és ráerőszakolják az akaratukat a világra. Nyolcvan évvel ezelőtt Jaltában ez történt: Roosevelt amerikai elnök, Churchill, a brit birodalom miniszterelnöke és Sztálin, a Szovjetunió diktátora felosztotta a világot. Ezért akarja Putyin orosz elnök május kilencedikén Moszkvában megtartani a három császár parádéját.
Csakhogy ezt megkontrázta Zelenszkij ukrán elnök az európai nagyhatalmak támogatásával. Károly király nem véletlenül fogadta az ukrán államfőt röviddel azután, hogy Zelenszkijt kidobták a Fehér Házból.
Trump villámdiplomáciája villámgyorsan megbukott
Nemcsak Ukrajnában, de Kínában is: Peking azonnal brutálisan visszavágott a vámok felemelésének. Trump annak idején csakis Hszi Csin-pinget hívta meg a beiktatásra jelezve: tudja, hogy Kína az igazi vetélytárs.
Peking egyenrangúságot akar, Európa nem fogadja el a csicskás szerepet. A kínaiak felszólították Brüsszelt:
működjünk együtt Trumppal szemben!
Az amerikai elnök könnyen járhat úgy mint amikor a hóhért akasztják…