Putyin pácban, csökkenteni kell a katonai kiadásokat, mert az alacsony olajár miatt már gondokkal küszködik a költségvetés. Ráadásul egymillió katonát veszített Oroszország – írja az Economist: a mai Moszkva olyan mint Berlin 1945-ben?
Az olajár nem emelkedik, és az ukrán ellenállás nem tört meg, ezért Putyin rádöbbenhetett talán neki is érdeke a tűzszünet. Minszkben az Eurázsiai fórumon a katonai kiadások csökkentését helyezte kilátásba mindjárt jövőre.
Minden oroszok ura azért utasította vissza eddig Trump és Zelenszkij javaslatait a tűzszünetre, mert abban bízott, hogy a közel-keleti háború miatt felmegy az olaj ára, és ezzel egyensúlyba jut az orosz költségvetés, és amerikai fegyverszállítások híján Ukrajna nem lesz képes ellenállni az orosz hadsereg nyomásának: beszakadhat a front.
Washingtonban a stratégiai tervezők kicselezték Putyint: a 12 napos Irán elleni háború nem emelte meg az olaj árat 100 dollár fölé – ahogy ebben az oroszok reménykedtek. A költségvetést úgy állították össze Moszkvában, hogy egy hordó Ural olaj ára 69 dollár. Jelenleg ez csak 63 dollár. Moszkvában megkongatták a vészharangot: a háború 3,5 féléve után megszűnt a kincstári optimizmus, és a vezetők egyszer csak áttértek a realitások nyelvére:
”már a recesszió határán járunk”
– jelentette ki Makszim Resetnyikov gazdaságfejlesztési miniszter.
Anton Sziluanov pénzügyminiszter – éppúgy mint Shelley, a nagy romantikus költő, arról beszélt, hogy “jelenleg ugyan lehűlés mutatkozik, de utána mindig jön a nyár.” A poéta ezt szebben fogalmazta meg: if winter comes, can spring be far behind?
Messze még a tavasz, ha már itt a tél? Az orosz nemzeti bank elnöke, Elvira Nabiullina minden romantikától mentesen megállapította: ”új stratégiára van szükség, mert a jelenlegi kimerült.”
Ők persze gazdasági szakemberek, de Putyin hatalmi bázisát a szilovikok, a fegyveres erők tábornokai alkotják. Az orosz elnök pénteken kijelentette:
”Nem csekélyek a védelmi kiadásaink, melyek a GDP 6,4%-át teszik ki. Ez sok vagy kevés?”
– tette fel a kérdést Vlagyimir Putyin arra utalva, hogy a NATO közgyűlés elfogadta Trump tervét arról, hogy a tagállamok védelmi kiadásait a GDP 5% ára kell emelni 2035-ig. Putyin szerint mindenesetre sok a katonai kiadás: ”Mi csökkenteni tervezzük a védelmi kiadásokat. Hogyan? Úgy, hogy befejezzük a különleges katonai műveletet a számunkra szükséges eredménnyel. Ily módon azután csökkenteni tudjuk a katonai kiadásokat, és képesek leszünk megoldani a költségvetés problémáit.” Vagyis Putyin nem akar arra kényszerülni, hogy az ukrajnai háború miatt visszavágja az életszínvonalat.
Nem lehet ez maszkirovka vagyis célzatos hazugság? Anton Bendarzsevszkij Ukrajna szakértő szerint nem hiszen Putyin és a többiek ezeket a kincstári pesszimizmust sugárzó híreket a saját orosz közvéleményüknek mondták el. A Szovjetunióban az oroszok megtanultak a sorok között olvasni, és most minden bizonnyal észreveszik, hogy nagy baj lehet az orosz gazdasággal, ha erről már Putyin is nyíltan beszél.