Az USA, Ausztrália és Új Zéland után Japán is bejelentette: nem veszi meg a Huawei technológiát, mert nemzetbiztonsági szempontból problematikusnak tartja azt. Egyes Huawei berendezésekben kém chipeket talált az amerikai kémelhárítás. Ezt követően megindult a hajsza a Huawei ellen, melyet egy olyan mérnök alapított meg, aki sokáig a hadsereg kutató intézetében dolgozott Kínában.
Az alapító atya lányát, aki egyben a Huawei pénzügyi igazgatója is fogva tartják Kanadában. Az USA kérésére tartóztatták le Meng Vanzsou asszonyt Vancouverben pontosan akkor amikor Buenos Airesben Donald Trump és Hszi Csinping megállapodott arról, hogy fegyverszünetet tartanak a kereskedelmi háborúban.
A Huawei ügy károsan befolyásolhatja a tűzszünetet
Erre hívta fel az amerikai nagykövet figyelmét egy miniszterhelyettes a külügyben Pekingben. Követelte Meng Vanzsou asszony szabadon bocsátását. Korábban ugyanezt elmondta a kanadai nagykövetnek is Pekingben. Trudeau kanadai miniszterelnök nincs könnyű helyzetben: legfontosabb szövetségese, az Egyesült Államok a Huawei pénzügyi igazgató kiadatását követeli arra hivatkozva, hogy Meng Vanzsou asszony megsértette az amerikai szankciókat Iránnal és Észak Koreával szemben. Csakhogy ezen az alapon a fél kínai üzleti elitet le lehetne csukni! Ezért olyan erőteljes a kínaiak tiltakozása. Hszi Csinping elnök sincs könnyű helyzetben, mert a közvélemény válasz csapást vár a Huawei ügyben. Bár a Mennyei birodalomban a közvéleménynek távolról sincs annyira fontos szerepe mint az Egyesült Államokban, de ma már negligálni sem lehet teljesen mint Mao elnök idejében. Kemény kínai válaszcsapás felborítaná a tűzszünetet, melyet épp most fogadtak el. Ezért most minden szem Kanadára szegeződik: mi lesz a Huawei pénzügyi igazgatójával, aki egyáltalán nem mellesleg az alapító atya lánya is, és ezért ikonikus figurának számít Kínában?!…