A South China Morning Post szerint az Egyesült Államok elnöke Kínába utazhat még áprilisban, hogy megállapodjon Hszi Csin-ping elnökkel. A kínaiak keményen visszavágtak Trumpnak, aki válaszul 154%-ra emelte a vámokat miközben mások számára felfüggesztette azokat.
“Itt az idő a részvényvásárlásra“ – írta az amerikai elnök Truth Social oldalán, majd bejelentette: felfüggeszti 90 napra azokat az extra vámokat, melyeket az elmúlt napokban kirótt. “Örülünk a felfüggesztésnek” – mondta erről Gulyás Gergely a kormány infón. Magyarország egyébként az ellen szavazott Brüsszelben, hogy az Európai Unió vámemeléssel vágjon vissza Trumpnak.
Ursula von der Leyen asszony telefonon egyeztetett Li Csiang kínai miniszterelnökkel arról, hogy a világ két legnagyobb kereskedője, Kína és az Európai Unió miképp vághat vissza Donald Trumpnak. A brüsszeli bizottság főnökasszonya üzent Donald Trumpnak is, a tőzsdék kedvezően reagáltak a legutóbbi fejleményekre.
A nagy átverés
Pánikot kell kelteni a tőzsdén, erre a befektetők többsége ész nélkül eladja részvényeit. Amint a részvények a padlóra kerülnek, lehet vásárolni, és, aki előre látta a fejleményeket az ugyancsak jól járt. Így írta le a Rotschild bankház párizsi gazdagodását Honoré de Balzac több regényében. Hőse, Rastignac így gazdagodott meg noha semmit sem értett az egészből. Balzac Rastignac alakját Adolphe Thiers-ről mintázta, ő később Franciaország miniszterelnöke lett.
Trump vámháborúját előre meg lehetett jósolni, ezért a profik számíthattak erre. A nagy átverés számukra tehát szép pénzt hozhatott, de miért csinálta ezt Donald Trump, aki teljesen lejáratta magát a világ szemében?
Az USA szemben a nagy adósság fallal
Az Egyesült Államok költségvetése és eladósodása gyászos képet mutat: idén már 1000 milliárd dollárt kell fordítani az államadóság törlesztésére. Ráadásul kiszámolták: ha az USA gazdasága 1%-kal növekszik, akkor ehhez 1,5%-os hitel növekmény társul vagyis az eladósodás tovább növekszik. Ki vásárolja a legtöbb amerikai államkötvényt külföldön? Japán és Kína.
Az USA lenyomta Japánt 1988-ban a Plaza egyezménnyel, mely véget vetett a távol-keleti szigetország világhatalmi reményeinek. Most Kínával szemben ugyanerre készül Donald Trump, de Peking ennél sokkal erősebb, ezért a kemény visszavágás. Kiderült: Trump egész vámháborúja tulajdonképp Kínáról szól, és Washingtonnak egyáltalán nincsenek nyerő lapjai. Peking nem az USA helyére pályázik hanem Washingtonnal együtt akarja kormányozni a világot. Ez a G2 megoldás, melyet az elsők között üdvözölt annak idején Matolcsy György, az MNB akkori elnöke. Az amerikai – kínai kereskedelmi háború katasztrófa lenne Magyarország és személyesen Orbán Viktor számára hiszen mindent az együttműködésre tett fel a magyar miniszterelnök.
Putyin pácban
Oroszország az olajból él, a költségvetést a 70 dolláros árra tervezték, a jelenlegi 60 dollár hordónként katasztrófát jelent Oroszországnak, ha megmarad. Az USA és Kína alacsony olajárat akar, mert Trump így akarja megfékezni az inflációt, Kína pedig a legnagyobb vásárló a piacon.
Putyin eredetileg azt tervezte: a három császár szövetséget ünnepelheti Moszkvában május kilencedikén a győzelem napján Moszkvában Donald Trump és Hszi Csin-ping társaságában. Ennek az esélye jelenleg nem túlságosan nagy, mert nincs megállapodás Ukrajnáról és nincs amerikai – kínai alku sem. Trump kiütötte saját magát, Putyin szépen lassan süllyed lefelé az ukrajnai mocsárban, Hszi Csin-ping kivár, mert úgy véli: az idő Kínának dolgozik.