2000 milliárd rubelt veszítettek értékükből a részvények a moszkvai tőzsdén pénteken – ez 237 milliárd dollárnak felel meg. “Masszív krízis játszódik le a szemünk előtt” – nyilatkozta a Moscow Timesnak Jevgenyij Kogan befektetési bankár, aki tanít is a moszkvai gazdasági főiskolán.
Világjelenségről van szó: a J.P. Morgan szerint 60% a valószínűsége annak, hogy világméretű recesszió követi Trump vámháborúját.
Oroszországot különösen az energia és nyersanyagárak esése zavarja hiszen ebből él. A Brent kőolaj ára 64 dollárra csökkent vagyis egy ideig alacsonyabban állt mint az ukrajnai háború kezdete előtt – 2022 február 24.
“Oroszországot hármas veszély fenyegeti: az energiaárak csökkentése, az import árak emelkedése és az infláció “- foglalta össze a helyzetet Jelena Kozuhova, a Veles Capital elemzője.
Oroszországban már így is nagyon magas a Nemzeti Bank kamatlába: 21%.
Vállalkozók egy csoportja interveniált Putyinnál a kamatláb csökkentése érdekében, de az orosz diktátor megvédte a Nemzeti Bank elnökét, mert nem akar Törökország sorsára jutni, ahol a magas infláció komoly fenyegetést jelent Erdogan elnök népszerűségére.
Trump így akar nyomást gyakorolni Putyinra
Az amerikai elnök mielőbb szeretne felmutatni valamiféle diplomácia sikert, és erre nem sok esélye van sem Ukrajnában sem pedig a Közel Keleten. Putyin halogatja a megegyezést, mert úgy véli, hogy az idő neki dolgozik. Rájöttek erre Washingtonban is, ahol Marco Rubio külügyminiszter kijelentette:
“Trump elnök nem esik bele abba a csapdába ,hogy végtelenül tárgyaljunk eredmény nélkül. Heteken belül és nem hónapok alatt az oroszoknak tisztázniuk kell az álláspontjukat: meg akarnak-e állapodni vagy sem?”
Putyin időhúzás céljából az USA-ba küldte Kirill Dmitrijevet azzal a feladattal, hogy csillantson meg nagy gazdasági lehetőségeket Trump csapata előtt. A gazdasági főtanácsadót örömmel fogadták, de tudatták vele: Trumpnak jelenleg fontosabb a tűzszüneti megegyezés mint a hosszútávú gazdasági együttműködés Oroszországgal. Trump lépéskényszerben van, mert a beiktatása óta eltelt két hónapban semmilyen kézzelfogható eredményt sem sikerült felmutatnia miközben káoszt teremtett a világgazdaságban.
Trump és csapata a káosz elmélet rabja
Sokan keresnek stratégiát valamiféle mestertervet Trump zűrzavaros politikájában, de ilyen azért nincs, mert a káosz kellős közepén nem is lehet.
Trump és csapata szerint
“nincs múlt és nincs jövő, csakis a jelen létezik.”
A pillanatot akarja uralni az amerikai elnök méghozzá nem is annyira a valóságban hanem a képernyőkön. Ezt sikerült is elérnie hiszen szinte minden róla szól az elmúlt két hónapban. Csakhogy ez lehet kontraproduktív is: a Trump hatás megerősítette Zelenszkijt, egységbe kovácsolta az Európai Uniót, Nagy Britanniát és Norvégiát, az amerikai elnök gázai kitelepítési tervezete feltámasztotta az arab egységet, Kína már szervezi a nemzetközi koalíciót a kereskedelmi háború ellen, stb.
Trumpnak csak két szövetségese maradt: Netanjahu és Orbán.
A trió beszélt is egymással telefonon. Nyilván szóba került a kereskedelmi háború: Netanjahu hamarosan újra Washingtonba utazik, hogy elhárítsa a következményeket. Orbán meg van fogva hiszen a külkereskedelem uniós ügy vagyis újabb nyílt konfrontációt kockáztatna azzal, ha külön tárgyalna erről Donald Trumppal. Aki híve a kiskapuknak: Scott Bessent pénzügyminiszter közölte: az jár a legjobban a kereskedelmi háborúban, aki elsőként keresi meg Donald Trumpot. 2026-ban választások lesznek mind Magyarországon mind pedig az USA-ban- az utóbbiban nem az elnök áll a választók elé hanem a Kongresszus. A demokraták vérfürdővel fenyegetik Trumpot, akinek a gazdaságpolitikája csapást mér a New York-i tőzsdére éppúgy mint az amerikai fogyasztókra.
Orbánnak meg kell vásárolnia a választókat, de nincsen ehhez pénze. Tízmilliárd eurós hitelről álmodik, de ki ad ennyit egy gyengélkedő rendszernek?
A káosz persze kedvezhet Orbánnak hiszen permanens vészhelyzetet hirdethet. Ez éppúgy érdeke mint Benjamin Netanjahunak, aki már csak azért sem akar véget vetni a háborúnak, mert akkor szembe kell néznie a korrupciós vádakkal és azzal a nemzetbiztonsági vizsgálattal, hogy miért is támogatta korábban oly lelkesen a Hamászt a mérsékelt palesztinok ellen? Vajon nem akarattal nézte el a Hamász terrortámadását, hogy ezzel ország – világ előtt indokolja azután a brutális ellencsapást ?!…