Trump a vámháborúban megkímélte Oroszországot, de a moszkvai tőzsde mégis mélypontra jutott

0
458
x.com

2000 milliárd rubelt veszítettek értékükből a részvények a moszkvai tőzsdén pénteken – ez 237 milliárd dollárnak felel meg. “Masszív krízis játszódik le a szemünk előtt” – nyilatkozta a Moscow Timesnak Jevgenyij Kogan befektetési bankár, aki tanít is a moszkvai gazdasági főiskolán.

Világjelenségről van szó: a J.P. Morgan szerint 60% a valószínűsége annak, hogy világméretű recesszió követi Trump vámháborúját.

Oroszországot különösen az energia és nyersanyagárak esése  zavarja hiszen ebből él. A Brent kőolaj ára 64 dollárra csökkent vagyis egy ideig alacsonyabban állt mint az ukrajnai háború kezdete előtt – 2022 február 24.

“Oroszországot hármas veszély fenyegeti: az energiaárak csökkentése, az import árak emelkedése és az infláció “- foglalta össze a helyzetet Jelena Kozuhova, a Veles Capital elemzője.

Oroszországban már így is nagyon magas a Nemzeti Bank kamatlába: 21%.

Vállalkozók egy csoportja interveniált Putyinnál a kamatláb csökkentése érdekében, de az orosz diktátor megvédte a Nemzeti Bank elnökét, mert nem akar Törökország sorsára jutni, ahol a magas infláció komoly fenyegetést jelent Erdogan elnök népszerűségére.

- Hirdetés -

Trump így akar nyomást gyakorolni Putyinra

Az amerikai elnök mielőbb szeretne felmutatni valamiféle diplomácia sikert, és erre nem sok esélye van sem Ukrajnában sem pedig a Közel Keleten. Putyin halogatja a megegyezést, mert úgy véli, hogy az idő neki dolgozik. Rájöttek erre Washingtonban is, ahol Marco Rubio külügyminiszter kijelentette:

“Trump elnök nem esik bele abba a csapdába ,hogy végtelenül tárgyaljunk eredmény nélkül. Heteken belül és nem hónapok alatt az oroszoknak tisztázniuk kell az álláspontjukat: meg akarnak-e állapodni vagy sem?”

Putyin időhúzás céljából az USA-ba küldte Kirill Dmitrijevet azzal a feladattal, hogy csillantson meg nagy gazdasági lehetőségeket Trump csapata előtt. A gazdasági főtanácsadót örömmel fogadták, de tudatták vele: Trumpnak jelenleg fontosabb a tűzszüneti megegyezés mint a hosszútávú gazdasági együttműködés Oroszországgal. Trump lépéskényszerben van, mert a beiktatása óta eltelt két hónapban semmilyen kézzelfogható eredményt sem sikerült felmutatnia miközben káoszt teremtett a világgazdaságban.

Trump és csapata a káosz elmélet rabja

Sokan keresnek stratégiát valamiféle mestertervet Trump zűrzavaros politikájában, de ilyen azért nincs, mert a káosz kellős közepén nem is lehet.

Trump és csapata szerint

“nincs múlt és nincs jövő, csakis a jelen létezik.”

A pillanatot akarja uralni az amerikai elnök méghozzá nem is annyira a valóságban hanem a képernyőkön. Ezt sikerült is elérnie hiszen szinte minden róla szól az elmúlt két hónapban. Csakhogy ez lehet kontraproduktív is: a Trump hatás megerősítette Zelenszkijt, egységbe kovácsolta az Európai Uniót, Nagy Britanniát és Norvégiát, az amerikai elnök gázai kitelepítési tervezete feltámasztotta az arab egységet, Kína már szervezi a nemzetközi koalíciót a kereskedelmi háború ellen, stb.

Trumpnak csak két szövetségese maradt: Netanjahu és Orbán.

A trió beszélt is egymással telefonon. Nyilván szóba került a kereskedelmi háború: Netanjahu hamarosan újra Washingtonba utazik, hogy elhárítsa a következményeket. Orbán meg van fogva hiszen a külkereskedelem uniós ügy vagyis újabb nyílt konfrontációt kockáztatna azzal, ha külön tárgyalna erről Donald Trumppal. Aki híve a kiskapuknak: Scott Bessent pénzügyminiszter közölte: az jár a legjobban a kereskedelmi háborúban, aki elsőként keresi meg Donald Trumpot. 2026-ban választások lesznek mind Magyarországon mind pedig az USA-ban- az utóbbiban nem az elnök áll a választók elé hanem a Kongresszus. A demokraták vérfürdővel fenyegetik Trumpot, akinek a gazdaságpolitikája csapást mér a New York-i tőzsdére éppúgy mint az amerikai fogyasztókra.

Orbánnak meg kell vásárolnia a választókat, de nincsen ehhez pénze. Tízmilliárd eurós hitelről álmodik, de ki ad ennyit egy gyengélkedő rendszernek?

A káosz persze kedvezhet Orbánnak hiszen permanens vészhelyzetet hirdethet. Ez éppúgy érdeke mint Benjamin Netanjahunak, aki már csak azért sem akar véget vetni a háborúnak, mert akkor szembe kell néznie a korrupciós vádakkal és azzal a nemzetbiztonsági vizsgálattal, hogy miért is támogatta korábban oly lelkesen a Hamászt a mérsékelt palesztinok ellen? Vajon nem akarattal nézte el a Hamász terrortámadását, hogy ezzel ország – világ előtt indokolja azután a brutális ellencsapást ?!…

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .