Összesen 2,5 milliárd dollár a rakétaüzlet és erről nemrégen Putyin orosz és Erdogan török államfő állapodott meg. Csemezov orosz védelmi miniszterhelyettes a Kommerszant című moszkvai lapnak elmondta: a rakéták leszállítása jövő márciusban kezdődik. Akkor a törökök kifizetik a vételár 45%-át. A többi 55% az orosz hitel. Ezt apránként fizeti vissza Törökország, amely nagy kockázatot vállal az orosz rakétarendszer megvásárlásával.
Az orosz rendszer ugyanis nem kompatibilis a NATO rendszerével.
Erre az amerikaiak többször is felhívták Erdogan figyelmét, de ő hajthatatlan maradt. Erdogan azzal gyanúsítja az Egyesült Államokat, hogy támogatta az ellene irányuló sikertelen puccskísérletet. Kérte fő ellenfelének, Fethullah Gülennek (akit a puccs értelmi szerzőjének nevezett) a kiadatását az Egyesült Államoktól, de Washington ezt megtagadta.
Emiatt Törökország közeledni kezdett Oroszországhoz, mellyel korábban ugyancsak feszült volt a viszony, hiszen a törökök lelőttek egy orosz vadászgépet Szíria és Törökország határán. Mindez már feledve van: Erdogan bocsánatot kért a gép lelövése miatt.
Mostanában a két állam vezérkari főnöke gyakran egyezteti Törökország és Oroszország katonai terveit a térségben. Bár Putyin nemrég a moszkvai hadügyminisztérium év végi ülésén azt hangsúlyozta, hogy nem akarnak fegyverkezési versenyt, de a rakétarendszer eladása Törökországnak nem épp ezt mutatja. Mint ahogy az sem, hogy Oroszország mindkét szíriai támaszpontján nagyszabású fejlesztésekbe kezdett.
Az orosz és a török fegyverbarátság tehát egyre erősebb míg Ankara és Washington viszonya egyre feszültebb. NATO tagállam soha nem vett rakétarendszert Oroszországtól hiszen Washington nemrég újra megerősítette: Oroszországot stratégiai ellenfélnek tekintik. Erdogant úgy látszik, hogy ez csak mérsékelten érdekli.