Szlovák választások: az Orbán kormány ünnepel, az EU riasztási üzemmódra vált

0
1020
Facebook

A Putyin-párti Robert Fico győzelme a szlovákiai választásokon örömmel töltötte el Budapestet, ahol egy szövetséges került hatalomra, de aggodalmat keltett az EU-párti erők körében. Bár a kormányalakítás még várat magára, az Európát „ébredésre” szólító felhívások egyre erősödnek a mesterséges intelligenciával kapcsolatos félretájékoztatási kampányokkal kapcsolatos növekvő félelmek közepette – olvasható az Euraktív szlovák választási eredmény értékelésében.

Fico SMER-SSD pártja a szavazatok 23,37 százalékával nyert, őt követi a liberális Progresszív Szlovákia (PS) 18 százalékkal, majd a HLAS (Hang) párt, amely a következő kormány megalakításának királycsinálója lehet, a harmadik 14,7 százalékkal.

A Smer döntő győzelme utat nyitott Fico számára a Peter Pellegrini volt miniszterelnök vezette Hlasszal, akit szintén meg lehetett győzni arról, hogy keressen egy nyugatbarát koalíciót a második helyezett progresszívekkel, mivel az magában foglalhatja a miniszterelnöki szék felajánlását is.

A Putyin-párti álláspontjáról ismert Fico a törvényhozási kampány során azt mondta, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás „csak meghosszabbította a konfliktust”, és megfogadta, hogy harcolni fog „a szankciók ellen, amelyek jobban fájnak az EU-nak, mint Oroszországnak”.

Ha sikerül működőképes koalíciót létrehoznia, világossá tette, hogy nem küld több fegyvert és lőszert Ukrajnának.

Az eredmények után Zuzana Čaputová szlovák elnök kijelentette, hogy tiszteletben tartja a politikai hagyományokat, és esélyt ad a győztesnek, Fico oroszbarát Smer pártjának a kormányalakításra. A Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a Smer disszidens Hlasszal való koalíció kényelmes többséget biztosíthat Ficónak.

Fico azt mondta, hogy kormányra kerülése után prioritásai közé tartozik a magyar határ ellenőrzése, valamint a különleges ügyész és rendőrfőnök kirúgása, aki az elmúlt néhány évet a Smer-korszak politikai korrupciójának vizsgálatával töltötte.

„Szlovákiának jelenleg nagyobb problémái vannak, minthogy Ukrajnával foglalkozzon”.

– Hangoztatta Fico választási beszédeiben.

„Találd ki, ki jött vissza! Gratulálok Robert Ficónak a szlovák parlamenti választásokon aratott vitathatatlan győzelméhez. Mindig jó együtt dolgozni egy hazafival”

– kommentálta Orbán Viktor magyar miniszterelnök, táplálva azokat a spekulációkat, amelyek szerint Fico és Orbán szövetségesekké válnak abban, hogy szembeszálljanak más tagállamokkal Ukrajna támogatásának és a jogállamiságnak a kérdésében. Orbán benyújthatja a számlát  amiért kiadta a parancsot az övéinek: Vigyázó szemetek Pozsonyra vessétek! Még migránsokat is rászabadította a szlovák határra, hogy a idegenellenesség szításával plusz szavazatokat szerezhessen Fico Smer idegengyűlölő pártjának. A határhelyzet hatott: nem került magyar párt a Parlamentbe. Orbán meg ujjongva ünnepli Ficót, a magyarellenességéről ismert balos populistát.

De Peter Pellegrini volt miniszterelnök, a Hlas vezetője koalíciót köthet a Progresszív Szlovákiával, a KDH kereszténydemokratáival és a libertárius SaS-szal is.

Pellegrini megjegyzései azonban azt sugallják, hogy inkább a Ficóval való koalíciót részesíti előnyben. Egy tévévitában azt mondta, hogy a Smer ideológiai szempontból közelebb áll egymáshoz, de bírálta az SNS-t, amelynek tíz képviselője között csak egy párttag lesz.

Smer kormányhoz vezető útját megkönnyítette az ő és Pellegrini által elért nyereség, valamint az a tény, hogy az SNS-szel való együttműködés elegendő helyet biztosít számára a kormányalakításhoz. A választások előtti közvélemény-kutatások azt sugallták, hogy együtt kell működnie a szélsőjobboldali Republika párttal.

Míg Fico felkarolta, a Republikával való együttműködés vörös vonal volt Pellegrini számára. Meglepő fordulat, hogy a szélsőjobboldali párt épphogy lemaradt az öt százalékos határozatképességről.

Ugyanakkor több szélsőjobboldali politikus is bekerül a parlamentbe az SNS szavazólapjain, köztük néhányan, akik karrierjüket az ĽSNS-nél kezdték, egy olyan pártnál, amelynek vezetőjét elítélték a náci szimbolizmus terjesztéséért. Smer tagságát az Európai Szocialisták Pártjában 2006-ban felfüggesztették, mert az SNS-szel kormányra került.

Francia EP-képviselő: az EU-nak „fel kell ébrednie”

Eközben Nathalie Loiseau francia Renew EP-képviselő a televízióban azt mondta, hogy Európának fel kell ébrednie a szlovákiai parlamenti választások után.

„Azok, akik azt mondják, hogy rasszista, populista [és] oroszbarát pártok nem kerülhetnek magasabb tisztségbe, jobban tennék, ha Pozsonyra tekintenének”
– tette hozzá.

Macron hivatala, amelyet az Euractiv vasárnap megkeresett, nem volt hajlandó kommentálni a történteket. Amikor ez a cikk íródott, sem a külügyi, sem az uniós miniszterek nem kommentálták az eredményeket.

Valérie Hayer francia EP-képviselő, az Európai Parlament reneszánsz delegációjának társvezetője „Ukrajna és a nyugati egység sötét napjáról” beszélt, mivel Fico szerint Szlovákiának „sürgetőbb problémái” vannak, mint az ukrajnai háború.

Jourová aggódik a dezinformáció miatt

Vasárnap Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke azt mondta, hogy az Európai Bizottság tiszteletben tartja a szlovák parlamenti választások eredményeit, de azokat a rengeteg dezinformáció jelentősen befolyásolta.

Például egy mesterséges intelligencia által készített hamis videó keringett Szlovákiában a választások előtt, amelyen Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (Renew) vezetője „bejelentette” a sörárak emelkedését. Jourová arra figyelmeztetett, hogy a technológiával való visszaélés veszélyeztetheti az európai demokráciát.

„A Progresszív Szlovákia volt az, amely példátlan dezinformációs támadásokkal szembesült. Ez a rendelkezésemre álló összes felmérésen, valamint azokon a platformokon alapul, amelyek a múlt héten jelentést adtak nekem a dezinformációs kampányok helyzetéről. Láttuk a szlovák információs tér magas szintű elárasztását szélsőjobboldalról, de Kreml-barát forrásokból is” – mondta Jourová vasárnap a cseh televízióban.

Jourová nem akart találgatásokba bocsátkozni, hogy ez mennyire befolyásolhatta az eredményeket.

„Tiszteletben tartjuk a szlovák állampolgárok választását. Lehetőségük volt önállóan dönteni, de nagyfokú manipuláció mellett” – mondta a cseh biztos.

Az EU-szocialisták kényelmetlenül érzik magukat

Brüsszelben a Smer az EU-szocialistákhoz (PES) kapcsolódik, akiknek most minden okuk megvan arra, hogy újra fejfájást kapjanak.

Az EU-szocialisták mindig is kritikusak voltak a jobbközép Európai Néppárttal (EPP) szemben, amiért Orbán pártja, a Fidesz a soraikban van. Bár a Fideszt végül kizárták volna, ha gyorsan ki nem lép magától az EPP-ből, az EU-szocialisták soha nem tettek megfelelő intézkedéseket saját problémás „gyermekükkel”, a Smerrel szemben.

Fico oroszbarát és oltásellenes álláspontja, valamint, Fico többször kijelentette, hogy az újságírók „szervezett bűnözői csoport, amelynek célja a szlovák államiság megtörése”, és felszólította a szlovák rendőrséget, hogy vizsgálja ki őket. Az újságírókkal való összetűzései nem újkeletűekl, és Fico még második miniszterelnöki ciklusáról is kénytelen volt lemondani Jan Kuciak oknyomozó újságíró és menyasszonya meggyilkolása után. Kuciak a gyilkosság idején Fico kormányában és körében a korrupció után nyomozott.

Fico pártja, a Smer volt az első, amelyet 2006-ban tíz hónapra felfüggesztettek az Európai Szocialisták Pártjából (PES), válaszul a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párttal való koalíciós kormányára. A Smert 2015-ben felfüggesztéssel fenyegették meg vezetője migránsellenes retorikája miatt.

Azóta a PES félszívvel támogatja a Smert, tekintettel szocialista gyökereire és arra, hogy szükség van arra a négy európai parlamenti képviselőre, akiket a párt az Európai Szocialista és Demokrata (S&D) képviselőcsoportba hoz. Pont úgy van a pártszövetség a Smerrel, mint korábban az Európai Néppárt (EPP)  volt a Fidesszel, vagyis kellett az a tíz Fidesz szavazat.

A PES-t többször is felszólították, hogy lépjen fel Fico pártja ellen, és nyílt levélben a Slovak Renew és

az EPP képviselői azt írták, hogy Fico „segít a Kreml propagandájának terjesztésében”.

A választások előtt a PES elnöksége nyilatkozatban hozta nyilvánosságra, hogy megvitatta a Smer-SD-vel a Fico által jelentett álláspontokkal kapcsolatos aggályait, és hangsúlyozta a szociáldemokrata értékek fenntartásának fontosságát, beleértve a demokráciát, a nemzetközi jog tiszteletben tartását, az agresszióval szembeni ellenállást.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .