Sok amerikai nem tudja kivédeni a természeti katasztrófák pénzügyi következményeit

0
1007
trthuber.com

A klímaváltozás miatt egyre több a természeti katasztrófa az Egyesült Államokban is, ahol rekordokat döntenek az erdőtüzek, viharok és áradások, és csak most jön a hurrikán szezon. Az amerikai polgárok azt hiszik, hogy a nemzeti katasztrófavédelem segít, de ez nem így van – írja a CNN portálon az USA katasztrófavédelem egyik korábbi vezetője.

A Federal Emergency Management Agency – a FEMA – abban nyújt támogatást, hogy a katasztrófa sújtotta terület megoldja a legsürgetőbb problémákat, de hosszú távon már nem nyújt megfelelő támogatást – hangsúlyozza Daniel Kaniewski, aki épp ennek a részlegnek volt az ügyvezető igazgatója. Aki leírja, hogy a túlélőket kitelepítik a katasztrófa sújtotta területről egy szükséglakásba. Ez az akció átlagosan mintegy 400 dollárba kerül, és az amerikai polgárok 37%-a úgy nyilatkozott, hogy nincsen ennyi pénze félretéve. Tehát már sokak számára ez is gond, de az igazi nagy probléma az újjáépítés. A katasztrófavédelem maximum 42,500 dollárt tud erre a célra adni, és ehhez járulhat még maximum 42,500 dollár újrakezdési segély, de ehhez nagyon sok kritériumnak kell megfelelni vagyis a többség ennek csak egy töredékét kapja.

Persze lehet biztosítást kötni, de az USA polgárainak kétharmada nem rendelkezik olyan ingatlan biztosítással, amely természeti katasztrófákra is vonatkozik. Minden tizenharmadik ingatlan tulajdonosnak semmiféle biztosítása sincsen. Azoknak, akiknek van, a többsége nincs tisztában azzal, hogy valójában mire is vonatkozik a biztosítás. A bérlők különösen rossz helyzetben vannak: közülük csak 37%-nak van biztosítása.

Általános probléma az, hogy csak nagyon kevés amerikainak van olyan biztosítása, amely vonatkozna árvízre vagy földrengésre. Ez azért is érthetetlen, mert az USA megyéinek – counties – 99%-ában volt árvíz az elmúlt 28 évben. Óriási a különbség a biztosítottak és a többiek között , akiknek nem volt biztosításuk vagy abban nem szerepelt az árvíz: csak 4400 dollárt kaptak a nemzeti katasztrófavédelemtől a Harvey hurrikán idején 2017-ben. Akinek volt árvíz biztosítása az átlagosan 118 ezer dollárt kapott.

Azok, akik nem árvízi területen élnek többnyire azt hiszik, hogy őket az nem is fenyegetheti pedig mindenütt lehet árvíz, ahol esik az eső: az árvízkárosultak 40%-a olyan területen élt, melyet nem soroltak az árvízi zónák közé az Egyesült Államokban.

- Hirdetés -

Mindenki hozzon létre magán katasztrófavédelmi alapot!

Mit lehet tenni a pénzügyi válság elhárítására?

A biztosítás egyre drágább főként az infláció miatt, ezért sokan nem engedhetik meg maguknak, de ők is sokat tehetnek azért, hogy a természeti katasztrófák ne jelentsenek számukra pénzügyi csődöt is. Hogyan? Például úgy, hogy beruháznak a katasztrófavédelembe. Minden befektetett dollár 13 dolláros hasznot hoz ezen a területen – állapította meg az USA kereskedelmi kamarájának tanulmánya. Miért ekkora a haszon? Egyrészt, mert a beruházás csökkenti a fizikai károkat, másrészt pedig a biztosítók figyelembe veszik az elővigyázatosságot, és jelentős kedvezményt adnak emiatt: 16-40%.

A biztosítás létfontosságú:

akinek volt ilyen az 82%-os valószínűséggel úszta meg a természeti katasztrófát pénzügyi válság nélkül.

Mindenki hozzon létre katasztrófavédelmi alapot! – ezt tanácsolják minden amerikai családnak. Mennyi pénzt szánjanak erre? A minimum 3-6 havi megélhetési költség. Ennyit kell a bankszámlán tartania minden amerikai családnak, de legyen otthon pár száz dollár készpénz is, mert a katasztrófa idején nehéz enélkül boldogulni.

A magán katasztrófavédelem nemcsak pénzből áll hanem egy túlélő készletből, melyben élelmiszerek és víz van. Emellett pedig generátor, amely áramot ad akkor is, ha a hálózat befuccsol.

Floridában és Virginiában már rendeznek olyan vásárokat, ahol a katasztrófavédelemhez szükséges árukat be lehet szerezni méghozzá áfa mentesen. Alabama államban minden ház tulajdonos kaphat 10 ezer dollárt, ha a tetőt hurrikánbiztossá alakítja át. Az önkormányzatoknak és az államoknak óriási a szerepe a katasztrófavédelemben hiszen a családok nem tudnak mindent saját erőből megoldani. New York városában olyan kísérleti program indult, amely a közepes jövedelmű és szegény családokat készíti fel arra, hogy miképp védekezzenek az árvíz ellen.

Minthogy a klímaváltozás következtében egyre több

a természeti katasztrófa az Egyesült Államokban, ezért a legdrágább megoldás az, ha nem csinálunk semmit!

– hangsúlyozza az USA katasztrófavédelem – FEMA – egyik egykori vezetője, aki a CNN portálon fejtette ki a nézeteit.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .