Amióta a BioNTech után több gyógyszerkutató központ is sikeres Covid-19 vakcinát produkált Nyugaton, az orosz hírszerzés mindent megtesz, hogy bizonytalanságot keltsen velük szemben – hívja fel a figyelmet a brüsszeli Politico.
Oroszország dezinformációs kampányt folytat a nyugati Covid-19 vírus vakcinák ellen.
„A cél az, hogy besározzák a nyugati vakcinákat. Ez stratégiai erőfeszítés arra, hogy bizalmatlanságot keltsenek irántuk Oroszország érdekében” – mondta a portálnak egy washingtoni agytröszt munkatársa. Bret Schafer a hosszú nevű German Marshall Fund of the United States’ Alliance for Securing Democracy központban azzal foglalkozik, hogy figyeli a nemzetközi média kampányokat.
A Kreml sok nyelven azt terjeszti: a nyugati vakcinák nem megbízhatóak és végső soron nem érik el a kívánt célt. A kampány célpontját azok az országok jelentik, ahol az oroszok a saját vakcinájukat akarják eladni.
Közép-kelet Európa kiemelt célpont
Itt folyik ugyanis a legnagyobb küzdelem a Nyugat és az oroszok között a közvélemény befolyásolására – nyilatkozta két szakértő is a Politiconak, de mindketten kérték nevük mellőzését.
„A nyugati vakcinák kísérleti és kevéssé kipróbált módszereken alapulnak, nem bizonyították az életképességüket a hosszú technológiai láncokon. A klinikai vizsgálatok során gyakran ütköztek problémákba” – állítja Kirill Dmitrijev, az Orosz Beruházási Alap főnöke. Ez az alap finanszírozta az orosz vakcina kifejlesztését. A Szputnyik 5 vakcinát elsősorban egykori szovjet tagállamokban gyártják – Litvániától Moldováig.
Az orosz hírszerzés szívesen felhasznál összeesküvés elméleteket is, hogy aláássa a bizalmat a nyugati vakcinákban.
Az orosz média kampány ezért nagy teret szentelt Trump mondatának, mely szerint a Pfizer tudatosan megvárta az elnökválasztást, és csak utána jelentette be a forradalmian új Covid-19 vakcina eredményes kipróbálását. Azokban az országokban, amelyeknek régi történelmi kapcsolatai vannak Moszkvával mint a közép-kelet-európai egykori szocialista államokban, az oroszok durvábban nyomulnak.
Ukrajnában például azt terjesztik, hogy „az amerikai vakcina árthat a helyi lakosságnak”, mert szövődményeket okozhat.
„Az oroszok pontosan azt akarják elérni , hogy az emberek elhiggyék: az amerikai vakcina nem jó! Bizalmatlanságot akarnak kelteni iránta” – jelentette ki Jakub Kalensky, aki az Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab munkatársa.
Mi van az orosz vakcinával?
Nyugati szakértők szerint a vakcina ellenőrzését nem kellő gondossággal végezték: túlságosan kevés megbízható teszt eredményt produkáltak. Ennek ellenére Vlagyimir Putyin azt mondta a G20 vezetőknek, hogy Oroszország kész rendelkezésre bocsátani a saját vakcináját. A Russia Today arab nyelvű portálja rendszeresen közli azoknak az országoknak a listáját, melyek rendeltek már az orosz szerből. Kiemelt helyen jutott az orosz média kampányban Hszi Csinping kínai elnök udvarias elismerő szavainak az orosz vakcináról. Megkérdezték Putyin elnök szóvivőjét, hogy az államfő megkapta-e már az orosz védőoltást?
Nem eléggé ellenőrzött védőoltást nem adunk be elnökünknek
– válaszolta Putyin szóvivője.