“Orbán nem kerüli hanem keresi a konfliktust”

0
1080
x.com

Baán László, a Szépművészeti Múzeum veterán főnöke, aki régóta ismeri a miniszterelnököt, így magyarázta el Orbán Viktor szereplését a világpolitikában: ”Orbán Viktort az elmúlt években gyakran nevezték az Európai Unió enfant terrible-jének, fenegyerekének”.

„Orbánnak ez tudatos és szívének megfelelő választás. Ez ugyanis meglehetősen nagy szabadságot ad neki, hogy olyasmiket mondjon ki, olyan összefüggéseket és lehetőségeket fogalmazzon meg a nemzetközi politikai porondon, amire a többiek így nem gondoltak vagy ha igen, akkor ezt nem gondolják kimondhatónak. Ez megengedi sőt megköveteli, hogy a magyar miniszterelnök ne kerülje hanem keresse a konfliktust.”

Ezt az Európai Unió Tanácsában Orbán Viktor évek óta megteszi, de az eredmény nem épp kedvező: Magyarország az egyetlen olyan tagállam, amelynek eurómilliárdjait részben befagyasztotta Brüsszel méghozzá a tagállamok jóváhagyásával. Ursula von der Leyen minden uniós tagállamba személyesen vitte el az uniós eurómilliárdokat a helyreállítási alapból, egyedül Budapesten nem járt. Belátható időn belül nem is fog. Orbán Viktor jelentős részben az uniós euró milliárdokból finanszírozta a nemzeti együttműködés rendszerét, amely most kénytelen megszorító csomagokat alkalmazni, mert nincs elég pénz a kasszában.

Nem túl nagy ár ez Orbán Viktor nárcisztikus szerepjátékáért?

Orbán a magyar Kissinger?

Baán László szerint igen: ”Kissinger, a legendás amerikai külügyminiszter doktori disszertációját a napóleoni háborúkat lezáró békerendszerről írta. Egész életében a világrend lehetőségei és a dinamikája érdekelte, erről írta utolsó nagy művét 90 éves korában.”

Henry Kissinger 100 éves korában még Pekingbe is elrepült, hogy megpróbálja helyreállítani az amerikai – kínai kapcsolatokat, melyeket ő alapozott meg 1972-ben a kínai fővárosban Nixon elnökkel együtt.

- Hirdetés -

“Orbán Viktor azért indult el a két háborúzó félhez az uniós elnökség első napjaiban, majd a két világhatalom vezetőihez, mert így akarta demonstrálni az európai vezetőknek: fiúk ezt kellene tennetek a világ rendjének helyreállításához!”

Kissinger Metternich kapcsán emelte ki, hogy a Habsburg monarchiánál jóval fontosabb nagyhatalmakat tudott tárgyalóasztalhoz ültetni Bécsben, ahol jelen volt Talleyrand Napóleon egykori külügyminisztere is.

Most mi lehet a megoldás az ukrajnai háború lezárására?

“Fél éven belül egy tűzszünet korántsem irreális, akkor ott lesz a demarkációs vonal, ahol befagy a front. Ukrajna garanciát kaphat a nagyhatalmaktól “ideiglenes határait” illetően, és megindulhat a tőke beáramlása az országba. Oroszország pedig visszahúzódna a túl közel került Kínától, és még inkább Irántól és Észak Koreától” – nyilatkozta Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója az Indexnek.

Csakhogy az USA, az EU és Zelenszkij elnök másképp gondolja

“Ukrajna nem kívánja meghosszabbítani egyezményét a Gazprommal” – közölte Zelenszkij elnök, aki azt is elárulta: szeptemberben Washingtonba utazik, ahol ismerteti “Ukrajna győzelmi terveit” Biden elnökkel. Zelenszkij elnök azt szeretné elérni, hogy az USA ne korlátozza fegyvereinek felhasználását vagyis Oroszország egész területét támadhassák az ukrán légierő repülőgépei, rakétái és drónjai. A drónokat egy különleges női egység irányítja Ukrajnában, ahol az amerikaiak által kiképzett szerződéses katonák már profi módon vezetik a drónokat az USA hírszerzés által kijelölt célpontokra. Kis költséggel nagy kárt okozhatnak amikor eltalálnak egy üzemanyag raktárat, amely azután még napokig ég.

Ukrajna az orosz földgázexport megakadályozásával akarja gyengíteni Putyin gazdaságát, ezért jelentette be Zelenszkij, hogy az év végén lejáró Gazprom egyezményt nem hosszabbítják meg. Alternatíva persze van Törökországon keresztül, de Magyarország, Szlovákia és Ausztria számára gondokat okozhat, ha Ukrajnán keresztül egyáltalán nem érkezik orosz földgáz. Emiatt viszonylag magas a földgáz ára a hollandiai gáztőzsdén annak ellenére, hogy az uniós gáztárolók nagyon szépen fel vannak töltve.

Putyin a Gazprombankon keresztül pénzeli külföldi “barátait.”

Korábban kiesett egy moszkvai kórház hatodik emeleti ablakából a Lukoil igazgató tanácsának elnöke, aki a Gazprombank egyik listáját átadta a brit hírszerzésnek. A britek a Five Eyes only rendszer alapján átadták azt az amerikaiaknak. A magyar diplomácia idegesen érdeklődött Washingtonban, de csak azt a választ kapták: magyar nevet nem találtunk a listán. A CIA lázasan gyűjti az információkat Orbán Viktor orosz kapcsolatairól. A magyar miniszterelnököt diktátornak nevezte a demokrata alelnökjelölt, Tim Walz. Ez elég egyértelmű utalás arra, hogy amennyiben marad a demokrata adminisztráció Washingtonban, akkor a budapesti nagykövetség megkísérli levenni a sakktábláról Orbán Viktort. Ezért imádkozik a magyar miniszterelnök Donald Trump választási győzelméért.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .