Olaszország kiléphet az eurozónából?

0
1194
Facebook/meloni

Mario Draghi lemondása után a piacok már kockázati felárat számítanak az olasz értékpapírokra, mert attól tartanak, hogy Olaszország elhagyhatja az euróövezet – írja a Bloomberg. A brüsszeli Politico pedig felvázolta azt az összeesküvést, mely Draghi bukásához vezetett.

Silvio Berlusconi római luxus villájában született meg a politikai puccs terve: a Draghi kormány megbuktatásával kikényszerítik a választásokat őszre. A közvéleménykutatók a jobboldal – szélsőjobboldal győzelmét vetítik előre. Ebben bízik Silvio Berlusconi a mérsékelt jobboldal, a Forza Italia élén és Matteo Salvini, a Liga vezetője, akik mindeddig támogatták a nemzeti egységkormányt Rómában. Nem önzetlenül.

Mario Draghi hatalmas pénzek fölött rendelkezett hiszen Olaszország kapta a legnagyobb támogatást az Európai Uniótól.

Annak idején Merkel kancellár épp Olaszországra hivatkozva harcolta ki a közös uniós hitelfelvételt mondván különben az olaszok elsüllyedhetnének egy adósság válságban.

Csakhogy Olaszország legnépszerűbb politikusa jelenleg Giorgia Meloni. A szélsőjobboldali Fratelli d Italia elnök asszonya, aki szembenáll Brüsszellel, és nem is lépett be Mario Draghi kormányába. Ő telefonon tartotta a kapcsolatot a római villával, ahol Berlusconi és Salvini előkészítették Draghi hátbadöfését.

Ultimátummal álltak elő, melyet a miniszterelnök nem fogadhatott el. Épp ez volt a cél, mert erre hivatkozva megvonhatták támogatásukat a nemzeti egységkormánytól.

A politikai puccs sikerült: Draghira – miután szétosztotta az eurómilliárdok nagyrészét immár nem volt szükség. A választásokat kiírták szeptember 25-re. Ha a közvéleménykutatóknak  igazuk van, akkor olaszországnak női miniszterelnöke lesz: a szélsőjobboldali Giorgia Meloni a legesélyesebb. Vele is jó kapcsolatot ápol Orbán Viktor éppúgy mint a 85 éves Silvio Berlusconival és Matteo Salvinivel.

- Hirdetés -

Olaszország kiléphet az eurozónából?

2018 óta nem volt olyan magas a kockázati felár az olasz államkötvényeknél mint Draghi bukása után – számol be a Bloomberg, amely arra utal, hogy az Európai Központi Bank korábbi elnöke garancia volt a piacoknak. Csakhogy sohasem volt megfelelő politikai támogatottsága Rómában. Legfőbb pártfogója Merkel német kancellár volt, aki korábban elintézte, hogy Silvio Berlusconi távozzon az olasz kormány éléről miután megpendítette: ki is léphetnek az eurozónából.

Ennek a veszélye most újra felmerült épp a legrosszabbkor amikor Olaszország – éppúgy mint

az egész Európai Unió energiaválság előtt áll.

Putyin orosz elnök pedig dörzsölheti a kezét, mert szövetségesei kerülhetnek hatalomra Rómában. Míg Draghi az atlanti vonal elszánt híve volt addig az olasz jobboldal – szélsőjobboldal nagy barátja Oroszországnak és személyesen Putyinnak. Nem mindenki ért azonban egyet az orosz elnök Ukrajna elleni agressziójával: Giorgia Meloni, aki a legesélyesebb arra, hogy Draghi utóda legyen elszántan támogatja Ukrajnát.

“Draghi után újra kell értékelnünk a helyzetet, mert a miniszterelnök következetesen kiállt Putyin agressziójával szemben. Meglátjuk, hogy milyen politikai irány következik ezután, mennyire lesz határozott a szembenállás Putyinnal” – fogalmazott óvatosan Enrico Letta, az olasz baloldal vezetője a Washington Postnak.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .