Lukoil fedésben dolgoztak az orosz hírszerzők – írja a Newsweek. Ez Oroszország második legnagyobb olaj vállalata, de tele van a titkosszolgálat tisztjeivel. A leghíresebb a Lukoil igazgató tanácsának az elnöke volt, aki kiesett egy moszkvai kórház hatodik emeletének ablakán. Miért? Mert állítólag ő játszotta át a brit hírszerzésnek a Gazprombank egyik listáját, mely Putyin külföldi barátainak nevét tartalmazta. Minden név mellett egy csinos összeggel szerepelt.
A Five Eyes Only szövetség keretében a britek átadták a listát a CIA-nak, ahol izgatottan érdeklődött a washingtoni magyar nagykövetség is, de azt a választ kapták, hogy magyar nevet még nem találtak a listán.
Mi történt most Romániában? Kiril Sljahov, a Lukoil biztonsági szolgálatának egyik vezetőjét a bukaresti repülőtéren arról tájékoztatták: nem léphet be Románia területére, mert jelenléte nemzetbiztonsági érdeket sért! A Lukoil biztonsági szolgálatának vezetője kénytelen volt Isztambulon át visszarepülni Moszkvába.
Sljahov a GRU ezredese
A katonai hírszerzés ásza átigazolt a GRU-tól a Lukoilhoz, de hírszerzői tevékenységét vígan folytatta. A román kémelhárítás szerint a KGB utód szervezete, az FSZB irányítja a Lukoil biztonsági szolgálatát. Ennek a biztonsági szolgálatnak a feje jelenleg Vagyim Pjatyiletov, “nyugdíjas” tábornok. Ő vezette korábban az FSZB szervezetét Tyumeny kormányzóságban, az orosz olajipar egyik központjában. A Lukoil szerepel az amerikai hatóságok feketelistáján, mert fontos szerepet játszik az orosz hadigazdaságban.
Még egy másik orosz kémet is kitiltottak Romániából: ő Szergej Markov. Korábban ő is a GRU-nál szolgált, jelenleg pedig ő a Lukoil biztonsági szolgálatának helyettes vezetője.
A Newsweek ehhez még hozzáteszi, hogy a Lukoilnál dolgozik Valentyin Lihacsov FSZB ezredes, aki az orosz olaj vállalat külföldi biztonsági szolgálatát irányítja.
A Lukoil 27 éve jelen van Romániában, ahol a harmadik legnagyobb olaj vállalat. Több mint 300 benzinkútja van az országban, az összforgalom értéke több mint 11 milliárd lej – 2,2 milliárd euró, a profit pedig 353 millió lej – 70 millió euró. Ez annál is inkább figyelemreméltó, mert a Lukoilt nemzetközi szankciók sújtják Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt. Ennek ellenére a román állam egyik fő szállítója a Lukoil, a nemzetbiztonsági szolgálat is tőlük vásárolja az olajat.
A Lukoil biztonsági szolgálata önálló cégként van bejegyezve Romániában, ahol a kémelhárítás szerint nyüzsögnek az orosz hírszerzés illetve a titkosszolgálatok tisztjei.
Sokáig Brezsnyev egykori személyi testőre vezette a Lukoil biztonsági szolgálatát Romániában. A Szovjetunió első embere élete utolsó periódusában agyhalott volt, ezért a testőrök különösen fontos szerephez jutottak. Rangu a KGB ezredese volt, és 2016 és 2024 között vezette a Lukoil biztonsági szolgálatát Romániában.
A moldovai kapcsolat
Az orosz hírszerzés igen aktív Moldovában is, ebben az egykori szovjet köztársaságban, melynek területén orosz katonák állomásoznak. Rangut azért váltották le, mert összeveszett a moldovai orosz hírszerzéssel, és kölcsönösen feljelentették egymást Moszkvában. Moldovában jelentős szláv kisebbség él, de a többség román, akik Európa irányában tájékozódnak. Moldova éppúgy mint Ukrajna tagjelölt az Európai Unióban noha gazdasági fejlettsége messze elmarad az uniós elvárásoktól.
A Georgescu probléma
Decemberben az elnökválasztás első fordulójában meglepetésre Calin Georgescu szélsőjobboldali jelölt végzett az első helyen. Georgescu ellentétben a jelöltek többségével Putyin párti nyilatkozatokat tett, és ez aggasztotta nemcsak a román elitet, de szövetségeseket is Washingtonban és Brüsszelben. Ezért az alkotmánybíróság, mely először hitelesítette az elnökválasztás első fordulóját, a második menetben megsemmisítette az eredményt, és új választást írt ki májusra. Az ok: az orosz hírszerzés aktívan támogatta Calin Georgescut, aki továbbra is igen népszerű Romániában. A NATO kelet-európai stratégiájában Lengyelország és Románia kiemelt szerepet játszik: jelenleg a román tengerparton zajlik az észak-atlanti szövetség legnagyobb beruházása, egy nagy támaszpont építése, ahol egész kis város épül, melynek 40 ezer lakosa lehet.
Trump és Putyin tárgyalásai változtathatnak ezen. Figyelemreméltó, hogy Elon Musk, Trump bizalmi embere éppúgy Calin Georgescu támogatására hívott fel mint az Alternative für Deutschland esetében Németországban. Az oroszbarát szélsőjobboldal támogatása fordulatot jelezhet az USA egész kelet-európai politikájában. Trump hadügyminisztere közölte: Európa immár nem prioritás az USA számára. Az valószínűtlen, hogy Trump feladná Kelet Európát hiszen épp egyezményt köt Ukrajnával a ritka földfémekről. Gazdasági garanciákkal helyettesítjük a katonaiakat – nyilatkozta ezzel kapcsolatban Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter, aki nemrég Kijevben járt.