Németország adókedvezménnyel csábítja a szakképzett külföldi munkaerőt

0
799
Pixel

Komoly gazdasági gondokkal küzd Németország, ahol gyorsan öregszik a lakosság és fogy a szakképzett munkaerő. Jelenleg 573 ezer szakmunkás hiányzik. Ezért a kormány sokféle módon kívánja vonzóbbá tenni Németországot a biznisz és a külföldi munkavállalók számára.

“Adókedvezményt kínálunk három évre szakképzett vendégmunkásoknak” – jelentette be Christian Lindner pénzügyminiszter. A liberális FDP vezetője elmondta, hogy 10,20 és
30%-os adókedvezményről van szó, amely az első évben a legmagasabb, és utána folyamatosan csökken. Ez egyelőre még csak törvénytervezet, de kicsapta a biztosítékot a szakszervezeteknél és az ellenzéki pártoknál:

“ez a hazai munkaerő lebecsülése és diszkrimináció!”

Mások azt jósolják, hogy ebből “valóságos társadalmi robbanás lehet” – írja a közszolgálati Deutsche Welle. A kormánykoalíció egyik pártja, a zöldek is csatlakoztak a bírálók kórusához mondván:

”ez alkotmányellenes hiszen lehetővé teszi, hogy valaki ugyanazért a munkáért több pénzt kapjon.”

A zöldek egyik parlamenti képviselője így fejtette ki álláspontját: ”Németországban alkotmányos elv az, hogy mindenkit egyenlően kell kezelni. Ez pedig szerintem diszkrimináció a hazai munkavállalókkal szemben, akik kevesebbet keresnének mint a vendégmunkások” – mondja Beate Müller-Gemekke zöld képviselő.

A szociáldemokrata munkaügyi miniszternek is kétségei vannak: ”Ezt még alaposabban meg kell vizsgálnunk nehogy a társadalomban félreértés alakulhasson ki” – nyilatkozta a Deutschlandfunk rádiónak Hubertus Heil munkaügyi miniszter.

- Hirdetés -

A liberális FDP mindenáron növekedést szeretne

Németország gazdasága stagnál amióta megszűnt az olcsó orosz energia, gondok merültek fel a legfontosabb kereskedelmi partnerrel Kínával miközben az USA csábítgatja a német cégeket Biden elnök zöld programjával.

“A jelenlegi helyzet rossz a vállalatoknak, rossz az egész iparnak” – mondja az Iparkamara ügyvezető igazgatója. Martin Wansleben rámutat arra, hogy

“hiába vártunk a belső fogyasztás felfutására, arra, hogy ez majd dinamizálja a gazdaságot, mert ez nem következett be. A külföldi kereslet sem növekedett.”

Miért nem? Az egyik fő ok az, hogy hosszú évek óta szakmunkás hiány van Németországban. Az öregedő társadalomban nincs munkaerőutánpótlás. A szakértők egy része úgy véli: ez akadályozza leginkább a német gazdaság fejlődését.

573 ezer szakmunkás hiányzik jelenleg a német gazdaságban, és ez hatalmas szám, amely állandóan növekszik. Ekkora deficittel nehezen birkózik meg Európa legerősebb gazdasága. A Német Gazdaságkutató Intézet kiszámolta: a gazdasági növekedés évente 1%-kal nagyobb lehetne, ha elegendő szakmunkás állna rendelkezésre.

Németország évek óta rengeteg szakmunkást importál az Európai Unióból sőt azon kívül is. A Bertelsmann alapítvány kimutatása szerint 2022-ben 70 ezer szakmunkás érkezett az Európai Unión kívülről Németországba.

A nyelvi probléma komoly gond hiszen a nagy angol nyelvű országok is szívesen importálnak szakmunkásokat külföldről: USA, Nagy Britannia, Kanada és Ausztrália.

Versenytársat jelentenek a többi uniós államok is: 14 uniós tagállam adókedvezményekkel és más juttatásokkal csábítgatja a külföldi szakképzett munkaerőt: Ausztria, Belgium, Ciprus, Dánia, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Svédország.

A német kormány tisztában van azzal, hogy a szakképzett munkaerő adókedvezménye problémát okozhat, ezért úgy finomítja a törvénytervezetet, hogy az ne vonatkozzon minden szakmunkásra hanem csakis azokra, akik olyan szektorban helyezkednek el, ahol égető a munkaerő hiánya Németországban.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .