Milyen békét akar Putyin?

0
444
President

Az orosz diktátor olyan embert küldött tárgyalni Szaúd Arábiába, aki az FSZB ötödik ügyosztályát vezette. Szergej Beszeda, aki jelenleg az FSZB igazgatójának tanácsadója, korábban az egykori Szovjetunión belül folytatott titkosszolgálati műveleteket irányította – hívta fel a figyelmet Anton Bendarzsevszkij a Facebookon.

A magyarul is jól beszélő ukrán szakértő szerint Putyin ezzel is jelezni kívánta: milyen megállapodásra gondol az USA-val illetve Ukrajnával. Lavrov külügyminiszter mindenesetre sietett kijelenteni a tárgyalások után, hogy a Fekete-tengeri tűzszünet lehetővé teszi a gabonaexportot, de csak akkor, ha a Nyugat megszünteti a szankciókat az orosz műtrágya kivitelben  érintett bankokkal szemben.

Mind Oroszország mind Ukrajna jelentős gabonaexportőr, és sok közel-keleti állam számára meghatározó szállító.

Szergej Beszeda megjelenése Szaúd Arábiában sajátos emlékeket ébresztett az ukrán delegációban: 2014-ben amikor nagy tüntetések zajlottak Kijevben a Majdanon az oroszbarát rendszer ellen, mesterlövészek belelőttek a tömegbe – 48 halott több mint száz sebesült. Az akciót, amely sokban emlékeztet a Kossuth téren történt 56-os vérengzésre, Szergej Beszeda irányította a helyszínen, ahol le is fotózták. Beszeda Putyin parancsára érkezett Kijevbe, hogy megmentse Janukovics ukrán elnök oroszbarát rendszerét. Ez mint tudjuk, nem sikerült. Miért nem? Victoria Nuland a washingtoni külügy államtitkár-helyettese elárulta a titkot nemsokkal ezután Kijevben: 5 milliárd dollárt költöttünk az Amerika barát fordulatra!

Beszeda ugratta be Putyint a háborúba?

Anton Bendarzsevszkij szerint 2021 őszétől kezdve Szergej Beszeda ügyosztálya állította össze azt a dossziét, amely megindokolta “az ukrajnai különleges hadműveletet. ”Az FSZB ötödik ügyosztálya azt jelentette Putyinnak, hogy Ukrajna lakossága tárt karokkal és virágokkal várja majd az orosz hadsereget, mert torkig van “a Nyugatról importált demokráciával és az általános korrupcióval.”

Az FSZB szerint “Volodimir Zelenszkij elnök különösen népszerűtlen, mert zsidó, és egy zsidó oligarcha áll mögötte, ezt pedig Ukrajnában a lakosság többsége nem fogadja el.”

Az FSZB enyhén szólva tévedett: a háromnaposra tervezett villámháború mindmáig tart, és Ukrajna  kiáll Zelenszkij mögött. Beszeda viszont ennek ellenére megmaradt Putyin környezetében. Igaz, hogy sem Geraszimov vezérkari, főnök sem Nariskin a hírszerzés parancsnoka nem veszítette el posztját annak ellenére, hogy mindketten ellenezték az Ukrajna elleni katonai akciót. Ebből is látszik, hogy Putyin egy szilovik csapat élén áll, melynek véleményét tudomásul kell vennie. Az orosz diktátor mindenesetre leváltotta Patrusev tábornokot, aki utóda volt az FSZB élén, és a Védelmi Tanács titkáraként, leginkább szorgalmazta az Ukrajna elleni “különleges hadműveletet.”

- Hirdetés -

Szergej Beszedát Putyin börtönbe csukatta a villámháborús kudarc után 2022-ben, de azután előkerült, és most mint az FSZB vezetőjének tanácsadója, ő irányította a technikai orosz küldöttséget Szaúd Arábiában. Csekista nem vész el csak átalakul …

Kijevben született Dmitrijev, aki Soros ösztöndíjjal tanult az USA-ban és most Putyin nevében Szaúd Arábiában tárgyal.

Az idén ötven éves Kirill Dmitrijev a 10 milliárd dolláros orosz szuverén alap igazgatója, Oroszország üzleti ajánlatát tolmácsolja az amerikaiaknak. Akiket jól ismer hiszen 14 és 27 éves kora között élt az Egyesült Államokban, ahova a Soros alapítvány támogatásával került. Hazatérve nem Ukrajnát hanem Oroszországot választotta. Felesége Vlagyimir Putyin egyik lányának legjobb barátnője – így került az ifjú Dmitrijev a diktátor környezetébe, akinek imponált az, hogy a fiatalember a Stanford Egyetemen végzett. Putyin a kilencvenes években még Szentpéterváron tárgyalt Henry Kissingerrel az orosz- amerikai együttműködésről, de akkor még a német vonalat képviselte hiszen korábban KGB alezredeseként a szovjet titkosszolgálat drezdai kirendeltségét vezette. Miután Németország jelenleg Ukrajnát támogatja, ezért Putyin a Trump féle amerikai vonalra tesz.

Kirill Dmitrijev csapata állította össze azt a dossziét, amely az üzleti lehetőségeket tartalmazza az amerikai befektetők számára.

Putyin ennek alapján közölte, hogy Oroszországban sokkal több ritka földfém van mint Ukrajnában és egyéb ásványi kincsekben is bővelkedik. Moszkvában úgy vélik, hogy Trump mindenekelőtt üzleti lehetőségek után kutat a világban, és Oroszország ebben a tekintetben jól áll hiszen hatalmas nyersanyagforrásai vannak, melyeket nem tud kiaknázni. Nincs meg hozzá a megfelelő technológiája. Moszkva mindenekelőtt az energiaszektorban számít együttműködésre. Ebből a szempontból figyelemreméltó, hogy újra aktivizálta magát Matthias Warnig, Putyin régi KGB-s kapcsolata, aki a Stasi tisztje volt még az NDK-ban. Putyin annyira bízik benne, hogy rábízta a lányait amikor a maffia harcokban nem voltak biztonságban a kilencvenes években Szentpéterváron. Most Matthias Warnig az Északi Áramlat tengeralatti földgázvezetékek újranyitásán munkálkodik.

Trump le akarja vinni az energiaárakat, hogy elkerülje az infláció veszélyét, ezért földgáz és kőolaj bőséget kíván megvalósítani a globális piacon.

Szaúd Arábia és Oroszország támogatásával már sikerült megállapodnia az OPEC+-szal: a tagállamok növelik az olajkitermelést. Ezt Bidennek annak idején nem sikerült elérnie: fogadta az amerikai elnököt Mohamed bin Szalman trónörökös Szaúd Arábiában.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .