Miért oltja be Chile minden más országnál gyorsabban?

0
1071
sinovac.com

Naponta másfél adag vakcina jut száz lakosra: Chile jelenleg gyorsított ütemben végzi a lakosság beoltását. Soledad Martínez közegészségügyi szakértő elmagyarázza, hogyan működik ez, és szerinte milyen hibákat követtek el az európai országok.

Chile oltási programja nemzetközi mércével mérve nagyon sikeres. A lakosság egynegyede már megkapta a koronavédő oltás első adagját, tizedét pedig teljesen immunizálták. Egyetlen másik ország sem oltotta be a közelmúltban ilyen gyorsan polgárait, nevezetesen napi 1,5 adag 100 lakosra; még Izrael sem vetekedhet ezzel az intenzitással. Hogyan csinálják?

Három meghatározó oka van:

Először is elegendő oltóanyag áll rendelkezésükre. Másodszor, megvan az infrastruktúra a gyors oltásra, harmadszor pedig alig vannak problémák az oltási szkeptikusokkal, mert

a pandémiából nem csináltak politikai haszonszerzés miatt feszültséget, mint más latin-amerikai országokban.

A járvány nem Chilébe vetett hit kérdése – mint Brazíliában. A politika és az egészség külön szféra.

Chilében csaknem 19 millió ember él. Annyi oltást rendeltek, amennyi az összes felnőtt kétszeres beoltásához szükséges. Ezenkívül nagyon korán, még tanulmányok megkötése előtt, minden lehetséges gyártóval, azaz a BioNtech/Pfizer, az AstraZeneca, a Johnson&Johnson céggel kötöttek szerződéseket. Szputnyikot Oroszországból és Sinovacot Kínából rendeltek. A geopolitikai szempontok nem számítottak.

Jelenleg abból profitálnak, hogy idejekorán mindenkitől vásároltak vakcinát. Valójában így nincs kockázat az oltóanyag szállítások elakadása miatt. Ha egy napon túl sok van, akkor továbbadhatják más országoknak, felcserélhetik vagy eladhatják.

Európa megfizet arroganciája árát. Főleg a BioNtech és az AstraZeneca cégtől rendelték. A keleti termékekkel kapcsolatban fenntartásaik vannak. Ez nem racionális. Egy globális járványban nem csak az egyes vagy a hazai gyártókra kell koncentrálni, hanem inkább széles körben el kell terjeszteni őket.

Semmi sem megy a terv szerint ilyen helyzetben.

Mindig lehet valami probléma, mint már korábban is megtörtént, vagy mostanság éppen az AstraZenecánál adódott, és akkor az egész tervnek vége.

Chilében jelenleg elsősorban a Sinovac kínai oltással vakcináznak, amelyet a leggyorsabban és a legnagyobb mennyiségben szállította k. A neves brazil Butantan Intézet tesztelte és jóváhagyta. Ez pont annyit ért nekünk, mint az Amerikai Gyógyszerügynökség elismerése. Évek óta sikeresen alkalmazzuk a Sinovac influenza elleni oltásokat is.

Valóban kétségek merülnek fel a Sinovac vakcina biztonságosságával és hatékonyságával kapcsolatban. Csak az összes fertőzés valamivel több mint 50 százalékát hivatott megakadályozni. A tökéletességre való törekvés nem segít ebben a helyzetben. A Sinovac megakadályozza az összes súlyos tanfolyam csaknem 100 százalékát.

Az esetek száma jelenleg Chilében is gyorsan növekszik. Ugyanakkor

a Sinovac vakcina megakadályozza a súlyos lefolyásokat, de nem a Covid-19 fertőzéseket vagy a vírus átterjedését. Ezért további intézkedésekre van szükség a járvány kordában tartása érdekében, különösen azért, mert a gyermekek számára még mindig nincs oltás.

Chilében évtizedekkel ezelőtt létrehoztak infrastruktúrát a nagy immunizációs kampányokhoz. Évente oltunk az influenza ellen. Még a vidéki területeken is vannak egészségügyi központok, amelyek mindegyike felelős egy adott területért. Annak érdekében, hogy az embereknek ne kelljen együtt várniuk a zárt helyiségekben, a labdarúgó-stadionokban és iskolákban is beoltják őket. ebben az esetben a gyors, gördülékeny lebonyolítás a siker kulcsa.

Nincsenek oltási időpontok. Van egy nyilvános központi naptár, amely napokkal korábban jelzi melyik napon melyik meghatározott csoportot oltják be. Február 16-án, kedden az összes 65 éves kor körül – ez csak egy kitalált példa. 

Chilében azt akarják elérni, hogy az összes felnőtt 80 százaléka júniusig be legyen oltva beoltassék júniusig. 

Reális ez? De nem szabad elfelejteni, hogy mindennek ára van. Egészségügyi dolgozók erősen túlterheltek. Számos mentális egészségügyi probléma létezik, például a kiégés.

Chilében az emberek mintegy 80 százaléka biztosított az állami rendszerben, 18 százaléka van pusztán magántulajdonban, amivel elméletileg jobb ellátáshoz lehet jutni. Az oltási kampányban azonban alig van különbség. Az oltásokat az állami rendszeren keresztül szervezik. Néhány gazdagabb közösség tangóműsorokat kínál oltási szórakoztatás vagy behajtás céljából. A tehetőseket sem oltjákbe hamarabb és alapvetően nem választhatja ki, hogy melyik oltással oltják be. Például jelenleg a BioNtech-et használják olyan emberek számára, akiknek az immunrendszere különösen nehéz. A központi oltási dátumok országosan érvényesek, ami azt jelenti, hogy egy gazdagabb közösség nem tudja korábban oltatni magát vagy éppen életkorát megváltoztatni. Körülbelül egy százalék eltérés van ettől a rendtől, amely vélhetően a helyi korrupciónak tudható be. De ez egy kisebb probléma.

A Der Spiegel interjúja nyomán.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .