Menekültügy: hasonló hangon szólnak

0
843

Az Európa Parlament olasz elnöke hasonló állásponton van a menekültek befogadásának a kérdésében, mint a német belügyminiszter. A bevándorlás most különösen aktuális, tekintettel arra, hogy Németországban a közelgő választások egyik fő témájáról van szó.

Antonio Tajani.

A menekültek úgy válogatnak az uniós államok között mint az áruházban, ennek véget kell vetni – mondta az Európai Parlement elnöke. Az olasz Antonio Tajani a német sajtóban azt is kifejtette: az egységes elbírálás jobban megosztaná a terheket az unió tagállamai között, jelenleg ugyanis aránytalanul nagy terhet viselnek azok, amelyek kedvező feltételeket kínálnak a bevándorlóknak.

 

Ide tartozik Németország és Svédország. Az Európai Parlement elnöke ezzel ugyanazt javasolta mint a német belügyminiszter:

Belügyminiszteri álláspont

Németországban a bevándorlók kedvezőbb eljárásra és több pénzre számíthatnak, mint más uniós tagállamokban, ezért az embercsempészek célpontjává vált az ország. Ennek véget kell vetni – hangsúlyozta Thomas de Maiziere belügyminiszter, aki a Rheinische Post című lapnak nyilatkozott a választási kampány kellős közepén.

Németországban a 16 tartományban eltérően fogadják a bevándorlókat, a Deutsche Welle azonban átlagot vont.

Egy menekültszálláson élő, egyedülálló felnőtt havi 135 euróra számíthat, a házaspárok pedig fejenként 129 eurót. Ha nem menekültszálláson élnek, akkor az egyedülállók 216, a házaspárok személyenként 122 eurót kapnak.

Ez a juttatás több, mint a legtöbb uniós országban, Németországnak ezért csökkentenie kell a fejpénzt – javasolta a belügyminiszter.

Másról is beszélt Thomas de Maiziere: komoly gondot jelent, hogy aki nem kapja meg a menekült státuszt, az könnyen eltűnik a hatóságok szeme elől és így nem lehet kiutasítani sem. Ezen is változtatni kell, mégpedig úgy, hogy

menekült státusz nélkül ne maradhasson Európában az érintett bevándorló.

Válasz Orbánnak

Mit gondol a német belügyminiszter Orbán Viktor magyar kormányfő álláspontjáról, hogy a magyar kormány elfogadja az európai bíróság döntését a kvótaügyben, de tovább harcol Brüsszel ellen? Thomas de Maiziere korábban kötelezettségszegési eljárást helyezett kilátásba, ha Magyarország és Szlovákia nem fogadná el a bíróság határozatát, ám mégsem tartaná szerencsésnek, ha az EU csak ezzel tudná rávenni Magyarországot a kvóta elfogadására. A kvótamegállapodás értelmében – amelyet annak idején Magyarország is elfogadott – Németország 27 536 míg Magyarország 1294 menekült befogadását vállalta. Thomas de Maiziere szerint ezek a bevándorlók egyáltalán nem jelenthetnek terrorveszélyt, hiszen ők már megkapták a menekültstátuszt, s ehhez alaposan átvizsgálták őket.

Közelgő választások

Angela Merkel
Fotó: MTI/EPA/Focke Strangmann

Németországban szeptember 24-én lesznek a választások, amelyek egyik fő témája a menekült-ügy. Angela Merkel kancellár, a választások fő esélyese, a kampány során többször megismételte: nem bánta meg, hogy 2015-ben beengedte a menekültek százezreit Németországba, hiszen Magyarországon kaotikus állapotok alakultak ki.

 

Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy többet ilyen menekültinvázió nem lesz. Németországnak és az EU-nak arra kell törekednie, hogy a problémát az Európai Unió határain kívül rendezze.

 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .