Figyelmeztette a globalizáció ellenfeleit mindenekelőtt Donald Trumpot Kína második számú vezetője, Li Csiang miniszterelnök, aki a Nyári Davos világgazdasági fórumon mondott beszédet szerdán Tiencsinben.
“Újra kell alkotni a világkereskedelem szabályait és a világgazdaság rendjét” – hangsúlyozta a kínai gazdaság irányítója. Pekingi szereposztás szerint a kormányfő legfontosabb feladata az, hogy az 1,4 milliárd lakosú ország dinamikus fejlődését biztosítsa, és növelje a világ második legerősebb gazdaságának szerepét a globális rendszerben, amely meglehetősen kaotikus képet mutat Trump vámháborújának következtében. Li Csiang miniszterelnök felidézte, hogy több mint harminc ország aláírt egy konvenciót Hongkongban arról, hogy miképp lehetne újraformálni a világgazdasági rendszert.
“Ez azt a keleti bölcsességet jelenti, amely lehetővé teszi a viták megoldását“
– hangsúlyozta a kínai miniszterelnök. Aki szokás szerint igen optimistán beszélt Kína növekedési kilátásairól:
“az első negyedévben 5,4%-os volt a gazdaság növekedése. Azóta is kedvező számok jönnek, és ennek megfelelően a nemzetközi szervezetek növelték előrejelzéseik értékét Kínával kapcsolatban.”
Pekingben a gazdaság stratégiai tervezői úgy vélik, hogy a jövőben a fogyasztás válhat a növekedés dinamikájának alapjává míg az elmúlt évtizedekben ez a szerep az exportnak jutott.
“Kína a globális fogyasztás mega-erőközpontjává válik”
Ezt ígérte Kína kormányfője, de az elmúlt időszakban már többször is váltást ígértek Pekingben: áttérést az export vezérelt gazdaságról a hazai piac által ösztönzött gazdasági növekedésre, de az eredmények felemásak. A világ még mindig érzi a kínai export offenzíva hatásait, és sokhelyen védekeznek ellene vámokkal nemcsak Donald Trump Amerikájában.
“Li miniszterelnök nagyon magabiztosnak tűnt Kína organikus fejlődését illetően“ – nyilatkozta a CNBC gazdasági portálnak Louise Loo, az Oxford Economics vezető Kína szakértője. A szakember hozzátette, hogy “idén lesznek kihívások a kínai gazdasággal szemben, de távolról sem olyan komolyak mint ahogy azt korábban gondoltuk.”
Mi lesz Donald Trump vámháborújával? Milyen hatása lesz a büntetővámoknak a kínai exportra?
“Kínát nem lehet kizárni a globális szállítási láncokból a büntető vámtarifákkal sem. Ezért a közeli jövőben nem várható a decoupling – a szétválás Kína és a nyugati világ gazdasága között. Vagyis Kína tovább folytathatja export offenzíváját a globális gazdaságban. A kínai export ugyanis továbbra is versenyképes marad, és ily módon jelentős mértékben hozzájárulhat az ország gazdasági növekedéséhez” – mondta az Oxford Economics vezető szakértője.
A kínai kormányfő azt hangsúlyozta, hogy “a globális gazdaság és kereskedelem rendszere egyre sokszínűbbé válik. A Global South egyre fontosabbá válik. Miközben a hagyományos nyugati kereskedelem lassul, a feltörekvő államok kereskedelme növekszik – a kihívások ellenére is.”
A nyári davosi világgazdasági fórumon Szingapúr és Vietnam miniszterelnöke is részt vesz. Szingapúr volt a kínai gazdasági reform modellje, melyet Teng Hsziao-ping 1978-ban kezdett meg. Vietnam sokban utánozza a kínai modellt, és a kínai export jelentős részben Vietnamon keresztül igyekszik megkerülni az amerikai büntetővámokat.
Tavaly mind Kína mind az USA mind pedig Oroszország elnöke látogatást tett Vietnamban tekintettel a 100 milliós ország stratégiai jelentőségére.