Hol jó nyugdíjasnak lenni?

0
955
theasset.com

A leggazdagabb országokban – válaszolja erre a kérdésre a Natixis, amely 18 kritérium alapján mérte fel a nyugdíjasok életesélyeit a világ 44 államában. 

Az első tíz között csupa jóléti állam szerepel: Svájc és Norvégia helyet cserélt az első és második helyen, utánuk következik: Izland, Írország és Hollandia. A legjobb tíz közé bekerült még Luxemburg, Ausztrália, Németország, Dánia és Új Zéland. Magyarország a 32-ik a listán vagyis nincs mit dicsekednünk. Magyarország előtt végzett az Európai Unió tagállamainak döntő többsége, mögöttünk csak Litvánia és Lettország szerénykedik. Bulgária és Románia valamilyen oknál fogva nem került be a Natixis felmérésébe. Érdekes, hogy az a három mediterrán ország, amely sok magyar nyugdíjas álma, gyengén szerepelt ebben a felmérésben: Magyarország mögött végzett Görögország /37-ik hely/ és Spanyolország /39-ik hely/, Olaszország eggyel előzi Magyarországot / 31-ik hely/. Az USA a 22-ik, Kína a 39-ik, és az utolsó helyen India szerénykedik /44-ik/.

Hol nem jó nyugdíjasnak lenni?

Magyarországon, és általában Kelet és Dél Európában, ott, ahol kicsi a nyugdíj, laza a szociális háló és gyenge, alulfinanszírozott az egészségügy. Ez mind nagyobb probléma mindenütt Európában, ahol rohamosan öregszik a népesség, és az ellátó rendszer nincsen erre felkészülve, mert a kormányok szisztematikusan alulfinanszírozzák ezt a területet, amely sem politikai sem pedig üzleti hasznot nem hoz. Orbán Viktor politikai találmánya, hogy ebből a kiszolgáltatott, a létbiztonságért rettegő igen népes társadalmi csoportból szolid szavazó bázist gyártott magának: a közvélemény-kutatások egyértelműen mutatják, hogy az idősebb korcsoportok zöme Fidesz szavazó míg a fiatalabb generációk a Tisza pártot támogatják. Mindkét döntés teljes mértékben logikus: a nyugdíjasok félnek a változástól, inkább a biztos rosszat választják, mert tartanak attól, hogy bármiféle váltás az ő kárukra menne végbe. Ez nem alaptalan félelem hiszen a liberális közgazdász, Bokros Lajos a róla elnevezett csomag atyja, többször is kifejtette:

”a nyugdíjasoknak nem jár a tizenharmadik havi nyugdíj sem pedig a rezsicsökkentés általános rendszere.”

Most az Orbán kormány szépen csendben nagyobb megszorítást hajt végre mint Bokros Lajos 1995-ben, de igyekszik kímélni a nyugdíjasokat hiszen ez a legbiztosabb szavazó tábora.

A fiatalabb generációk viszont váltást sürgetnek, mert azt látják, hogy a nemzeti együttműködés rendszere feléli Magyarország jövőjét. Orbán legnagyobb ellenfele nem Magyar Péter hanem a Központi Statisztikai Hivatal, amely kimutatja, hogy Magyarország az Európai Unió szegényházában csücsül – Bulgária és Románia társaságában. Eközben pedig Orbán rendszere a korrupciós lista élén virít az Európai Unióban. Amíg ment a szekér addig keveseket zavart, hogy szeretett vezérünk milliárdokat lop el euróban. Bottoni olasz – magyar történész, aki könyvet publikál az Orbán rendszerről, 15 milliárd euróra becsüli azt az összeget, melyet a miniszterelnök rokonai, barátai és üzletfelei lenyúltak az elmúlt 13 évben. A magyar GDP 20 ezer milliárd körül stagnál az utóbbi években. A növekedés eltűnt, ezzel együtt a perspektíva is elveszett. A többség életszínvonala stagnál vagy csökken Magyarországon.

“Ez a legfontosabb oka annak, hogy Magyar Péter mozgalma ilyen gyorsan meg tudott erősödni és ennyire népszerűvé vált ilyen rövid idő alatt”

– hangsúlyozta Lakner Zoltán politológus, aki a Pénzügykutató Intézetben tartott előadást.

- Hirdetés -
- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .