Hideg végtagok, zsibbadás: így javítható a láb vérkeringése

0
4770
FH

A testünk egészségének egyik fontos eleme a megfelelő vérkeringés. Ha valami nincs rendben a keringésünkkel, akkor azt elsőnek a végtagjainkon vehetjük észre. Ha a lábainkon zsibbadást, hideg-érzést tapasztalunk, akkor az olyan elváltozásokra utalhat, amely az egész testünkre hatással lehet.

Mi okozza?

A hidegben teljesen természetes, hogy a kezünkben és a lábunkban a vér keringése lecsökken, hiszen így védekezik testünk a hővesztés ellen. Ám ha a meleg lakásban, látszólag indokolatlanul is hidegek a végtagjaink az már utalhat betegségre.

A hajszálerek beszűkülése miatt kevesebb vér juthat végtagokba, emiatt azok hőmérséklete csökken. A jelenségnek számos oka lehet. Okozhatja alacsony vérnyomás, ami miatt romlik a végtagok vérellátása, de utalhat cukorbetegségre és érelmeszesedésre is. Utóbbi esetben az erek falára kalcium rakódik le, amely a kisebb hajszálereket el is zárhatja.

Ha azt tapasztaljuk, hogy a lábunk hideg, akkor javasolt a láb vérkeringésének javítása. A kezek és lábak zsibbadása mögött ugyanakkor szintén meghúzódhatnak komolyabb problémák, általában idegrendszeri elváltozásokra utal. Okozhatja az idegek károsodása, de akár agyi elváltozás is lehet a háttérben, mint amilyen a szklerózis multiplex vagy agyi érelzáródás, sztrók. Éppen ezért nem érdemes félvállról venni a tüneteket! Komoly problémákat előzhetünk meg ugyanis, ha odafigyelünk a lábvérkeringés javítására. Ellenkező esetben súlyos szövődmények alakulhatnak ki, a nem megfelelő oxigénellátás miatt a végtagok szövetei elhalhatnak.

Hogyan javítsunk ezen?

A lábvérkeringés javításának legjobb módja, ha az egész testünkben fokozzuk a véráramlást, ennek leggyorsabb és legegyszerűbb módja a testmozgás. Pattanjunk kerékpárra és tekerjünk egyet, de a kocogás vagy egy esti séta is fokozza a vérkeringést az egész testünkben! Masszírozzuk át a zsibbadó vagy kihűlt tagjainkat, használhatunk különböző melegítő hatású olajokat, mandula- vagy búzacsíraolajat.

A folyadékhiány, a dehidratáltság szintén kedvezőtlenül ha a vérkeringésünkre. A téli hónapokban igyunk forró teát sok mézzel, ez segít a folyadékpótlásban és könnyebben átmelegednek a végtagjaink. A méz ásványi anyagokkal, vitaminokkal is támogatja a testünket. De számos étel és fűszer is pozitívan hat a vérkeringésünkre. Az erek tágításával a hagyma és fokhagyma segít a megfelelő vérnyomás kialakításában. A kurkuma és a fahéj szintén stimulálja a vérkeringést, ezáltal a lábvérkeringés javításában is hasznos.

Egyes vitaminok és ásványi anyagok szintén hozzájárulnak a keringés javításához. A vas az egyik fontos alkotóeleme az oxigént szállító hemoglobinnak. A B12-vitamin nemcsak a megfelelő vérkeringés fenntartásában fontos, hanem az idegrendszer működéséhez is elengedhetetlen. Hiányában vérszegénység alakul ki, de olyan idegrendszeri tünetek is jelentkezhetnek, mint a fülzúgás vagy a zsibbadás érzése.

Az életmódunk is sokat javíthat vagy ronthat a keringési rendszerünk állapotán. A mozgásszegény életforma, a rendszeres alkoholfogyasztás vagy a dohányzás fokozzák a szív- és érrendszeri panaszok kockázatát. Az elhízás sem tesz jót a keringésünknek, a szervezet megnövekedett zsírszintje növeli a vérben a lerakódások és az elzáródások veszélyét. A fölösleges kilóinktól való megszabadulással tehát javíthatjuk a keringésünket. A stresszes életmód szintén okozhatja a perifériás keringés lassulását, azaz a végtagjaink vérellátásának csökkenését.

Előzzük meg!

A rendszeresen hideg végtagok vagy a zsibbadás érzése testünk figyelmeztető jelei. Érdemes felkeresni szakorvost a tünetek hátterének pontos feltárása érdekében. Ne feledjük: a súlyos érszűkület a végtag elvesztéséhez is vezethet! Az idegrendszeri tünetek súlyosbodása pedig akár a szklerózis multiplex kialakulását is magával hozhatja. A megelőzés fontos része, hogy a tünetek megjelenésekor keressük fel háziorvosunkat! Az időben feltárt okokkal megelőzhetjük a kialakulóban lévő egészségügyi probléma súlyosbodását.

Természetesen a helyes életmód is nagyban hozzájárul a normális vérkeringés fenntartásához. A rendszeres testmozgás, a megfelelő testsúly kialakítása és az egészséges étkezés mellett kisebb az esélye a keringési panaszok megjelenésének.

Az olyan kevésbé komolynak látszó tünetek, mint a hideg végtagok vagy a zsibbadásérzés hátterében is meghúzódhatnak komoly egészségügyi problémák. Fontos a tünetek időben történő kezelése mellett az egészséges életmóddal történő megelőzés is!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .