Együttműködés a magyar-orosz titkosszolgálatok közötti?

0
943
RedWrite

Sokan töprengenek azon a NATO és az Európai Unió brüsszeli központjában, hogy Orbán Viktor miért működik továbbra is együtt Putyinnal annak ellenére, hogy a NATO és az Európai Unió Ukrajnát támogatja önvédelmi háborújában Oroszországgal szemben.

Moszkvában persze attól tartanak, hogy Orbán Viktor oly erőteljesen nyugati nyomás alá kerül, hogy lazítani lesz kénytelen “a baráti kapcsolatokon.” Szijjártó Péter külügyminiszter Orbán helyett kapta meg a Barátság Érdemrendet, amely a legmagasabb külföldi kitüntetés, melyet a Kreml barátai megszerezhetnek. A túlságosan is baráti orosz-magyar kapcsolat most azért került újra előtérbe, mert kiderült: egy NATO tagállam lehallgatta Pegasus kémprogrammal Putyin ellenfeleit az Európai Unióban. Izrael csak az USA szövetségeseinek ad el Pegasust – fogadkozik a gyártó izraeli cég. A magyar állam vásárolt Pegasus kémprogramot, és megfigyelte vele a rendszer vélt vagy valós ellenfeleit. A szakértők egyelőre vizsgálják:

Melyik állam hallgatta le Putyin ellenfeleit Pegasus segítségével az Európai Unió területén?

Legkevesebb hét újságíróról illetve Putyin ellenes aktivistáról derült ki, hogy okos telefonjukat lehallgatták az izraeli Pegasus kémprogram segítségével – jelentette a Guardian washingtoni tudósítója.

A szakértők még nem azonosították azt az államot, mely a Pegasus lehallgatás sorozatot végrehajtotta, de abban teljesen bizonyosak, hogy egyetlenegy megbízó volt annál is inkább, mert Izrael hivatalos álláspontja az, hogy ezt a kémprogramot csakis államoknak adja el.

A célpontok mind Putyin ellenfelei voltak, akik ellenezték az orosz elnök agresszióját Ukrajna ellen.

Kik derítették ki a Pegasus akciót? Az Acces Now, the Citizen Lab, amely a Torontói egyetem Munk iskolájában működik és Nikolai Kvantaliani, egy független hekker szakértő. Mindannyian a digitális szabadságjogok hívei, nem kémelhárító szervezetek.

A Pegasus kémprogram bármely okostelefonon alkalmazható, és képes arra, hogy annak minden funkcióját ellenőrizze és kapcsolatait is figyelemmel kísérje. Egy izraeli cég – az NSO – azért fejlesztette ki állami megbízásból, hogy a terroristák szervezeteinek információ áramlását kövesse. Benjamin Netanjahu miniszterelnök ugyan azt közölte, hogy csakis államoknak adják el a Pegasust, de kiderült: mások is megszerezhették. Franciaországban például Macron elnök telefonját hekkelték meg Pegasus-szal.

Biden elnök 2021-ben tehát nem sokkal a hatalomra jutása után fekete listára tette a Pegasust előállító izraeli céget.

Biden ugyancsak 2021-ben nevezte meg Oroszországot Kínával együtt mint stratégiai ellenfelet, ezért a szakértők nem tartják valószínűnek, hogy Putyin ellenfeleit az orosz hírszerzés tartotta volna Pegasus célpontnak ehelyett Moszkva valakinek kiadhatta ezt a megbízást valamelyik “baráti államnak. ”Ezenkívül fennáll annak a lehetősége is, hogy NATO állam figyelte meg Putyin ellenfeleit. Mind Észtország mind Lettország rendelkezik a Pegasus kémprogrammal. Lettország ezt csak országon belül használja tehát kiesik a vizsgálatból, de Észtország mindenütt Európában beveti az izraeli kémprogramot. Mindkét kis balti állam Putyin legfőbb bírálói közé tartozik, mindkettő területén sok orosz újságíró talált menedéket az Ukrajna elleni orosz agresszió után – 2022 február 24.

Galina Timcsenko orosz újságírónő is a célpontok között szerepelt, ő a Medúza nevű független hírügynökség társalapítója, és nemzetközi díjakat nyert már, mert bátran bírálta a Putyin rendszert.

Egy másik orosz újságíró, aki Litvánia fővárosában Vilniusban él szintén tapasztalta a Pegasus érdeklődését, de kérte, hogy nevét a biztonság kedvéért ne közöljék.

Fehérorosz célszemélyek is voltak: Andrej Szannyikov, aki elindult az elnökválasztáson Lukasenka elnökkel szemben még 2010-ben. Nem nyerhetett a diktátorral szemben, de a helyi KGB kezelésbe vette. Azután külföldre menekült, ahol több mint két éven keresztül figyelték a Pegasus programmal anélkül, hogy ő ezt észrevette volna.

Két másik fehérorosz aktivistát, akik szembeszálltak Lukasenka rendszerével és Varsóban élnek, az Apple figyelmeztette arra, hogy az okostelefonjukon kémprogram működik.

Idegen zászló hadművelet

Az orosz hírszerzés kedvenc szokása, hogy másokkal végezteti el a piszkos munkát. A fehérorosz ellenzéki vezető, Szannyikov szerint most is erről lehet szó:

”Az orosz FSZB áll emögött még akkor is ha látszólag Észtország, Lettország, Litvánia vagy Lengyelország hajtotta végre a mi megfigyelésünket. Szerintem mindenki tudja, hogy az orosz hírszerzés mélyen beépült a nyugati titkosszolgálatokba. Ugyanez a helyzet a Putyinnal szembenálló ellenzéki szervezetekben is.”

A független fehérorosz média, a Charter97.org portál főszerkesztőjét, Natalia Radzinat, aki több nemzetközi díjat is nyert, már 2022-ben megfigyelték a Pegasus programmal. Észrevette és telefont cserélt, de hiába: 2023-ban újra Pegasus program került az okos telefonjára!

“Tudom azt, hogy a teljesen legális újságírói tevékenységem kizárólag az FSZB-t és a fehérorosz titkosszolgálatot zavarja, és attól félek, hogy bárki is tette rá a Pegasus programot a telefonomra az együttműködött a fehérorosz KGB-vel vagy az orosz FSZB- vel.”

Az Apple értesített három Rigában dolgozó emigráns újságírót, hogy Pegasus program van a telefonjukon. Közülük a leghíresebb Maria Jepifanova, a Novaja Gazeta Europe főszerkesztője.

A londoni Guardian oknyomozó riportere természetesen megkérdezte az izraeli NSO-t is a kényes ügyről: közölték vele, hogy

“csakis az USA szövetségeseinek adtak el Pegasus programot.”

A kör itt egyelőre bezárul, de megmarad a kérdés: az USA melyik szövetségesének titkosszolgálata figyeltette Putyin ellenfeleit az Európai Unió területén?”

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .