Egy húron pendül a szélsőjobb és a szélsőbal Németországban?

0
952
x.com

Több szavazatot szerzett Thüringiában mint a szociáldemokraták a szélsőbal vezére, aki migránsellenes noha apja iráni volt.

Sahra Wagenknecht szövetsége 15 helyet kap Thüringiában a tartományi vezetésben míg a szociáldemokrata kancellár pártja mindössze hatot. A győztes a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland lett, melynek elképzelései sokban összecsengenek Sahra Wagenknechttel: migránsellenesek, szemben állnak Brüsszellel és Putyin iránt igencsak megértőek. Sahra Wagenknecht, akinek édesapja iráni bevándorló volt, az NDK-ban nőtt fel, és nem sokkal a Fal leomlása előtt, 1989-ben lépett be a Német Szocialista Egységpártba, mely az NDK-t kormányozta. Utána a Balpárt aktivistája majd egyik vezetője volt – ez a német szocialista egységpárt utódpártja. Innen kiválva alapította meg a Sahra Wagenknecht szövetséget – BMW – mely tiltakozik az ellen, hogy Oroszországot szankciókkal sújtsák az Ukrajna elleni agressziója miatt. Nem ért egyet a NATO politikájával.

Putyin hálózata

Az orosz elnök fiatal korában a KGB drezdai irodáját vezette alezredesi rangban. Kiváló kapcsolatot ápolt Angela Merkel kancellárral, aki az NDK-ban nőtt fel, és tanulmányai egy részét Putyin szülővárosában, Szentpéterváron végezte, melyet akkor még Leningrádnak hívtak. Az orosz elnök és a német kancellár felváltva társalgott egymással oroszul és németül. Merkel kancellár a német – orosz együttműködés híve volt éppúgy mint szociáldemokrata elődje, Gerhard Schröder, aki jelenleg Putyin tanácsadójaként szépen gazdagszik az oroszbarátságból.

Merkel kancellár az USA-val szemben is képviselte az együttműködést Oroszországgal: kivívta azt, hogy Washington beleegyezett a második Északi Áramlat földgázvezeték használatába, melyre azután már nem került sor Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt. Az Északi Áramlat földgázvezetékeket felrobbantották – állítólag ukránok hajtották végre az akciót, de azt nem tehették meg a CIA támogatása nélkül – fejtette ki Seymour Hersh amerikai oknyomozó újságíró.

Magyarországon az elit körében az orosz barátság szinte általános: Putyin ugyanis pénzeli barátait. Így Orbán Viktor eljátszotta és eljátssza Putyin pincsijének szerepét.

- Hirdetés -

Németország a francia úton?

Macron elnök a legutóbbi választás után patthelyzetbe került: a parlamentben szélsőjobboldali és szélsőbaloldali többség van. Éppúgy mint Thüringiában, ahol a Linke is jól szerepelt miközben a zöldek nem is jutottak be a parlamentbe. Macron elnök kezdettől fogva olyan reformokat akart, melyek javítják Franciaország és az egész Európai Unió versenyképességét. Ezt először Merkel kancellár vétózta meg, most pedig a szélsőjobb – szélsőbal parlamenti többség Párizsban. Németország ugyanilyen zsákutca felé sodródik: miközben egyre inkább elveszíti a versenyképességét, a szélsőjobb – szélsőbal ellenzék mindenféle gazdasági reformot megakadályozhat. Ha az Európai Unió mindkét vezető állama zsákutcába kerül, akkor felértékelődhetnek mások Brüsszelben. Csakhogy sem Olaszországnak sem Lengyelországnak nincsen reformkoncepciója a versenyképesség javítására bár Mario Draghi ex miniszterelnök kidolgozott egy ilyen javaslatot épp Brüsszel kérésére, de emögé nem lehet megfelelő politikai támogatást állítani. Az Európai Unió gazdasága így fokozatosan versenyképtelenné válik, de ez aligha okoz gondot az USA-nak, Oroszországnak vagy épp Kínának.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .