Kezdőlap Címkék Visszalépés

Címke: visszalépés

Biden megnevezte azt a feltételt, amely esetén visszaléphet a választástól

Joe Biden amerikai elnök elismerte, hogy egészségügyi problémák miatt visszaléphet az elnökválasztástól. Bidennek a BET csatornának adott interjújára hivatkozva részleteket mutatott be  a CBS News.

Arra a kérdésre, hogy mi késztetheti arra, hogy visszalépjen a választástól, az amerikai elnök azt válaszolta:

„Ha bármilyen egészségügyi problémám lenne, ha az orvosok hozzám fordultak volna, és azt mondták volna, hogy van ilyen vagy olyan problémája.”

Biden azt is mondta, hogy „súlyos hibát követett el a vita során”, ugyanakkor hozzátette, hogy amikor 2020-ban eredetileg indult, azt mondta, hogy „átmeneti jelölt” lesz.

„Azt hittem, elhagyhatom, átadhatom (a jelöltséget, a szerk.) valaki másnak. De nem számítottam arra, hogy minden ennyire, ennyire megosztott lesz” – mondta Biden.

Megjegyezte, hogy

„az egyetlen dolog, amit a kor hoz, az egy kis bölcsesség”.

„És úgy gondolom, hogy bebizonyítottam, hogy tudok valamit tenni az országért, annak ellenére, hogy azt mondták nekünk, hogy nem tudjuk megtenni. De még többet kell tenni, és ettől nem akarok meghátrálni.” – zárta válaszát Joe Biden.

Obama nem túl titkos háborúja Biden visszaléptetése érdekében

Barack Obama volt elnök fehér házi segítői és prominens barátai váltak a leghangosabban arra szólító hangokká, hogy Biden elnök lépjen vissza a 2024-es elnökjelöltségtől, még akkor is, ha régi elnökük nyilvánosan támogatja alelnökét.

David Axelrod, John Favreau, Ben Rhodes és Tommy Vietor Obama egykori segítői közé tartoznak, akik Biden távozását követelik. Üzenetüket a közösségi médiában és a televíziós beszélgetős műsorokban vitték el ezen a héten, miközben az elnök azért küzd, hogy bizonyítsa alkalmasságát, mondjuk egy kritikus NATO-csúcstalálkozón melyen beszédet mondott Washingtonban.

Az „Obama tesók”, ahogy Obama régi csapatának néhány tagját nevezték, szerdán támadták Bident az éterben és a közösségi médiában, amikor népszerűsítették a New York Times véleménycikkét, amelyet a volt elnök egyik leghíresebb barátja,

George Clooney színész írt, és felszólította Bident, hogy lépjen vissza a jelöltségtől.

Clooney lesújtó írása, amely Biden június 27-i katasztrofális vitaelőadását idézi, mindössze néhány héttel azután jelent meg, hogy a filmsztár és Obama segített a 81 éves elnöknek 30 millió dollárt összegyűjteni egy hollywoodi gálán. Más hollywoodi hírességek sora szólította fel Bident, hogy álljon félre.

„Nem fogunk nyerni novemberben ezzel az elnökkel. Ráadásul nem fogjuk megnyerni a képviselőházat, és el fogjuk veszíteni a szenátust is”

– írta Clooney.

„Ez nem csak az én véleményem; ez minden szenátor, kongresszusi tag és kormányzó véleménye, akivel négyszemközt beszéltem. Mindenkié, függetlenül attól, hogy mit mond nyilvánosan.”

Clooney elmondta, hogy közelről látta Biden kognitív hanyatlását az adománygyűjtésen. Az elnök, mondta,  se nem az az ember aki volt 2010-ben, de még csak az sem akit 2020-ban
Joe Bidenként ismertünk. Sajnos ugyanaz az ember volt, akinek mindannyian tanúi voltunk az első vitán.”

A június 16-i hollywoodi adománygyűjtés azzal zárult, hogy Obama szocializálódott és nyaralt Mr. Clooney-val, és levezette a színpadról a törékeny megjelenésű Mr. Bident, miután az elnök megmagyarázhatatlan módon lefagyott.

Obama régi fehér házi csapata megfejelte Clooney értékelését. Axelrod, Obama korábbi tanácsadója és Favreau, Obama korábbi beszédírója együtt jelentek meg a CNN-en, hogy megerősítsék Clooney állítását, miszerint az elnök mentális alkalmassága hanyatlóban van.
„Minden egyes ember, akivel beszéltem az adománygyűjtésen, ugyanazt gondolta, kivéve azokat, akik Joe Bidennek dolgoztak, vagy legalábbis nem ezt mondták” – mondta Favreau.
Axelrod „lesújtónak” nevezte Clooney értékelését, és azt mondta, hogy sok demokrata elérte azt a pontot, ahol úgy vélik annak veszélye, hogy Biden távozik, „elhomályosítja” annak kockázatát, hogy leváltsák.

Obama nyilvánosan hallgatott korábbi alelnökéről. Homályos támogató nyilatkozatot adott ki Biden vitája után.

„Rossz vitaestek előfordulnak. Hidd el, tudom. De ez a választás még mindig választás olyasvalaki között, aki egész életében a hétköznapi emberekért harcolt, és valaki között, aki csak magával törődik”

– mondta Obama, hozzátéve, hogy „nagyon sok forog kockán novemberben”.

Míg Obama visszafogott minden nyilvános kritikát, régi fehér házi csapata a közösségi médiában támadta Bident.

„Nem mondhatod, hogy előbb az amerikai demokrácia jövője forog kockán, majd azt, hogy az elnök hagyja abba az ágybavizelést, vagy növesszen gerincet”  – írta Tommy Vietor Obama korábbi szóvivője az X-en.

„Ez … sértő azokra az emberekre nézve, akik mélyen törődnek az országgal, és tudják,
mennyi minden forog kockán.”

Ben Rhodes, Obama korábbi helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója a következőt írta az X-en:

„Gondoljunk csak bele, hogyan nézett ki ez a vita az emberek és a vezetők számára szerte a világon.”

Az Obama-világ nyomást gyakorol Bidenre, hogy lépjen vissza a jelöltségtől, mivel a volt elnök legerősebb szövetségesei a Capitol Hillen visszatartják Biden támogatását a NATO-csúcstalálkozón.

Nancy Pelosi volt házelnök, Obama régi szövetségese azt mondta, hogy Bidennek be kell fejeznie a NATO-csúcsot, majd újra kell gondolnia újraválasztási terveit.
„Az elnöknek kell eldöntenie, hogy indul-e. Mindannyian arra biztatjuk, hogy hozza meg ezt a döntést, mert az idő fogy” – mondta Pelosi az MSNBC-n.

„Csak várjunk, amíg meglátjuk, merre haladunk ezen a héten.”

Biden határozottan ellenállt azoknak az erőfeszítéseknek, amelyek arra irányultak, hogy eltávolítsák. A héten azt írta a kongresszusi demokratáknak, hogy nem tervezi a visszalépést.

A NATO-csúcs vezetését nagyrészt különösebb probléma nélkül vette, energikusnak és következetesnek tűnt. Biden minden fennakadás nélkül olvasott fel egy forgatókönyvből a NATO világ vezetőivel tartott workshop kezdetén szerdán.

Nagy botlás nélkül szólt a nemzeti szakszervezeti vezetőkhöz az AFL-CIO washingtoni központjában. A zsúfolt csütörtöki napirend egy kritikus sajtótájékoztatóban csúcsosodik ki, amely az első a vita óta.

Axelrod szerint Nancy Pelosi és más demokrata vezetők megpróbálják majd kiszorítani Bident, részben azért, mert a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy alacsony támogatottsága azzal fenyeget, hogy jelentős veszteségeket okoz a képviselőházi és szenátusi demokratáknak a novemberi szavazáson.

„Amit finoman és tiszteletteljesen mond, az az, hogy a vita még nem ért véget, és meg kell tartanunk ezt a vitát”

– mondta Axelrod.

A mór megtette kötelességét, a mór mehet

Mint tudjuk, a Schiller drámából vett idézettel azokat jellemzik, akiket egy adott feladatra fogadnak fel, utána aztán szélnek eresztik őket, kösz, haver, ennyi volt, nincs rád szükség a továbbiakban.

Mikor a spanyolok kiűzték országukból a mórokat, néhány mór ott ragadt, akiket a győztesek rabszolgaként kezeltek. Ha valamelyikük megmentette a gazdája életét, akkor engedték szabadon, azaz nem akármi volt a szabadulásuk érdekében elvárt hősi tett, főleg azok kerültek rossz helyzetbe, akiknél a gazda jámbor, otthonülő emberként élte életét, akit igencsak nehéz megmenteni. A mórok akkori helyzete hasonlít a japán kamikaze pilótákéhoz, csak ők jutalmul a hősi halált kapták szabadság helyett.

Szentkirályi Alexandra persze se mór, se kamikaze. Rá még számít a FIDESZ, hohó, de mennyire, hiszen ahogyan ő gyurcsányozik, nem gyurcsányozik úgy senki, ezen kívül van neki kamumétere is, bár azt jobb, ha otthon hagyja, mikor a pártja rendezvényére megy.

Így maradt meg fővárosi listavezetőnek, hogy bekerüljön a közgyűlésbe, ahol gyújtó hangú beszédekben szervezheti az ellenállást a húszas csoportban támadó gyurcsányistákkal szemben (annyian vannak a városházán a 950 ott dolgozóból azok, akik legalább egyszer beszéltek már Gyurcsánnyal, azaz Gyurcsány emberei), ugyanis az ilyen hősies ellenállás nagyon fontos egy bűnös városban, amely ráadásul háborúpárti is.

Hogy Szentkirályi visszalépett, az magától értetődik. A FIDESZ persze nem így gondolta ám, hanem azzal számolt, hogy Vitézy, látva, hogy nem győzhet Karácsony ellen, majd egy jó kis zsíros városházi állás ígéretében lemond a hölgy javára, de Vitézy túl önjáró, és túlságosan bízik magában (pedig nem kellene), melynek következményeképpen esze ágában sem volt lemondani, pláne egy olyan valakit támogatva, aki folyamatosan hülyeségeket beszél. Hiszen ennél még ő is okosabb! Ezért választotta a Rogán vezette fideszes agytröszt kényszerből a B változatot, amely szerint Szentkirályi mond le, és Vitézy megszavazására bíztatja a népet.

Amikor a főpolgármesteri kampányomat elkezdtem, tudtam, hogy egyszerre kell legyőznünk a kormány Lázár János nevével fémjelzett, minden fontos fejlesztést leállító Budapest-politikáját, és a Városháza Karácsony Gergely országos politikai ambíciói által fűtött, panaszkodó, másokra mutogató, halogató semmittevését. Az első győzelem megvan. Vasárnap jön a második! – írta Facebook oldalán Vitézy Dávid Szentkirályi Alexandra visszalépésével kapcsolatban. Bejegyzését azzal folytatta, hogy Szentkirályi Alexandra döntését tudomásul veszi.”

Ez a szöveg pontosan mutatja Vitézy méretes önbizalmát, amelyre majdnem minden oka megvan. Sajnos csak majdnem. A gond az, hogy ezek mind külső okok, a belső szellemi nagyság sajnálatosan hiányzik belőle, viszont ha valaki megszokta a bíborban születettséget, akkor az, kérem, meg szokva. Kikövezett út az övé egészen az elejétől, tán még szőnyeg is van rajta, és többen söprögetik, meg ne botoljon valamiben.

Egyébként Vitézy hálás lehet Lázárnak, a „minden fontos fejlesztést leállító” építési és közlekedési miniszter úrnak, mert a „fontos fejlesztések” címszó alatt valószínűleg az általa kitalált bornírtságokat érti, mint például a 2 metró és a Gödölló-cinkotai HÉV összekötését, amelyet nagyon jó, hogy leállítottak, ugyanis hatszáz, uszkve hatszázharminc fontosabb dologra kell Budapesten a pénz. Ezzel az összekötéssel a budapesti kötöttpályás közlekedési rendszer nem növekedne egy méterrel sem, csak párezer ember az, aki átutazik a téren és nem száll le a Sugárba, az Árkádba, az IKEÁ-ba, vagy az egyéb tömegközlekedési járművekhez igyekezve, ezeknek spórol meg 2*8 percet reggel meg este, azok pedig, akik eddig azért jártak autóval, mert az Örsön át kellett szállni, és most, hogy már nem kell átszállni senkinek, majd leteszik az autót, és hévmetróra ülnek, lehetnek vagy tizenöten. Na jó, huszan. Ennyi haszna lenne ebből Budapestnek.

A hátrányokat tekintve: építeni kell egy nagy, teherbíró hidat a tér fölött, és az összes HÉV és metró szerelvényt le kell cserélni olyanokra, amelyek mindkét fajta pályán tudnak közlekedni. Hatalmas üzlet, azt mondhatom, főleg a szerelvénygyártó cégeknek, minden főpolgármester megnyalná a tíz ujját, ha meglenne neki az a tengernyi pénz, amennyit erre el lehet költeni. Például a nagyobb kátyúk betömése helyett, ahonnan a pénz majd hiányozni fog. Na de az átadás a kis ministránsokkal meg úttörőkkel! Az káprázatos lesz legalább, ahogyan éneklik a gyermekek, hogy „EEEljött már a Kánaán”. Tisztára, mint a nagysikerű tramtrain-nél (számomra érthetetlen, hogy abból sem tanulnak az illetékesek…).

Sorolhatnám tovább a rémálmokat az 5 metrótól kezdve a Nyugati és a Déli vasúti összekötéséig, nem is beszélve az immár ismételten MAGYAR TULAJDONÚ (hurrá!) repülőtér 27 kilométeres kétvágányos vasúti pályaépítéssel való megközelítését a KÖKI-től induló 8 kilométeres egyvágányos metrómeghosszabbítás helyett, és van még további akárhány ilyen, közel nulla hasznú, „átszállást megspóroló” (egyéb előnye nincs), pénznyelő terv a tarsolyban bőven, de inkább hagyjuk ezeket.

Vitézy nem mérnök, hanem közgazdász, és inkább víziós ember, mint a számok ördöge.

Érdekes, hogy a derék főpolgármester jelölt győzelmi tort ül egy abszolút várható lépésnek örvendezve, hiszen biztos volt már a kezdet kezdetén is, hogy ha a FIDESZ agitácója eredménytelen lesz, azaz ő maga nem fog visszalépni (és azt ő tudta a legjobban, hogy nem fog), akkor ez következik. Mint az közismert, a hadászati kézikönyvek szerint a fölényesen vezető ellenféllel szemben, aki jelenleg Karácsony, az összes erőt muszáj egyesíteni. Ha így nem megy, akkor úgy, de mindenképpen, és erről ugyan Orbán nem tud (szerintem nem mondják meg neki, nehogy beleszóljon!), ám a fideszes propagandaosztályon láthatóan vannak szakemberek is.

Az ellenoldal más. Az ott történtekből egyértelmű, hogy például Magyar Péter a hadászati kézikönyveket nem forgatja, nemhogy sűrűn, de inkább sehogy. A megosztást szereti, ráadásul az örökös megosztást, amely mellett hitet is tett, hogy Gyurcsánnyal soha! Ez a taktika a biztos vereség – bár lehet, hogy ő elvárja az összes ellenzéki párt összes szimpatizánsától, hogy rá szavazzanak, mert az a győzelem elengedhetetlen feltétele, ha ő nem hajlandó összefogni senkivel. A baj az (és ez a mi legnagyobb bajunk), hogy azt ugyan várhatja. Az Üstökös fenti viselkedésből egyértelműen levezethető, hogy mennyire kompromisszumkész, valamint hogy mennyire narcisztikus személyiség. A mérőszámok egymás reciprokai.

Vitézyre visszatérve látható, hogy önbizalomból aztán nála sincs hiány. Bár az optimizmus a kampányban kötelező, de Szentkirályit nem a jobb programjával vagy a jobb kampányával győzte le, hanem a hölgyet a FIDESZ léptette vissza, mert így hasznosabb neki. Ha Karácsony győzött, ami várható volt, Szentkirályi nem bukott jelöltként ül be a budapesti közgyűlésbe, de nem ám, hiszen ő nem vesztett, hanem a megválasztásával győzött, míg Vitézy lehet, hogy be se jut.

Ahogy a jelölt fogalmazott az elképzeléseit illetően:

  • Nem lesz sem fideszes, sem DK-s főpolgármester-helyettese.
  • Bukott pártkáderek helyett szakemberekkel fogja vezetni Budapestet és a fővárosi cégeket. „Gyurcsány emberei mennek, de Orbán emberei sem jöhetnek a helyükre. A Városháza nem lesz sem a Fidesz, sem a DK zsákmánya.”
  • A programja, a kampányban tett állításai egytől egyig érvényesek továbbra is. Nemet mond a maxi-Dubajra, nemet mond a kínai magasvasútra, nemet mond az oligarchákra, és igent arra, hogy Budapest végre megkapja a neki járó uniós és hazai forrásokat, elinduljon végre a HÉV-ek fejlesztése. Meg fogja védeni Budapest szabadságát és sokszínűségét bárkivel szemben.

Tehát „Senki más, csak én!” Mintha Magyar Pétert hallanám.

Jellemző még rá, hogy Szentkirályi lemondását, noha ez egyben az ő támogatását is jelenti, nem megköszönte, hanem tudomásul vette. Van itt hasonlóság bőven, nem igaz?

Hogy Vitézy kikre tud támaszkodni a közgyűlésben, ha végül őt hoznák ki győztesnek, és mit szavaznak meg neki egyáltalán, az nagy kérdés. De ezzel egyelőre nem foglalkozom.

“A Fidesz nyíltan meleg főpolgármester jelöltet támogat“

Azt mondta Vitézy Dávidról Márki Zay Péter az ATV vitaműsorában arról, hogy Szentkirályi Alexandra visszalépett, és felszólította szavazó táborát, hogy Vitézy Dávidot támogassák – aki nyíltan meleg – és ilyen módon nem igazán férhetne a Fidesz támogatottjai közé, és ha már ott volt ráadásként zsidózott egyet. 

Ungár Péter, aki cáfolta, hogy paktumot kötött volna Orbán Viktorral amikor Vitézy Dávidot javasolta főpolgármester jelöltnek Budapesten, a Facebookon joggal kifogásolta, hogy Márki Zay Péter, az ellenzék egykori miniszterelnök-jelöltje

“vállalhatatlan kijelentéseket tett Vitézy Dávid magánéletével kapcsolatban.”

A Fidesz a politikai harcban az LMBTQ elleni kampányt is bevetette, és olyan gyermekvédelmi törvényt fogadott el, amely az Európai Unió megítélése szerint sérti a melegek jogait. Emiatt eljárás is indult Magyarország ellen. A magyar alkotmányt is módosította az a Szájer József, aki meleg botrányba keveredett Brüsszelben, és emiatt le kellett mondania arról, hogy az Európai Parlamentben képviselje a Fideszt.

Orbán a politikai profi

A kormányfő a kegyelmi botrány miatt nehéz helyzetbe került , és Brüsszelben is megalázó módon kényszerítették álláspontjának megváltoztatására Ukrajna ügyében.

A gazdaság gyengén muzsikál, pénze pedig nincsen Orbán Viktornak a választók megvásárlására, mert Brüsszelből továbbra sem jönnek az eurómilliárdok.

A miniszterelnök ebben a helyzetben észrevette, hogy ellenfeleinek gyenge pontja az, hogy a NATO-nak nincs megoldási javaslata az ukrajnai válság rendezésére.

A három választási jelszóból:

no gender, no migration, no war

– kidobta az első kettőt hiszen az a kutyát sem érdekli jelenleg, és mint békeangyal tűnt fel a színen. A szovjet marsallok is nagy béke harcosok voltak a maguk idejében, Orbán ugyanígy épít arra, hogy a közvélemény nagy része elutasítja a háborút. A békeharc Orbánnak eredményt hozhat: megőrizheti pozícióit az Európai Parlamentben sőt még növelheti is képviselői számát.

Budapest veszett fejsze nyelének látszott a hatalom oldaláról a kezdet kezdetén , ezért is indították a könnyűsúlyú versenyzőt, Szentkirályi Alexandrát.

Orbán igazi jelöltje mindig is Vitézy Dávid volt, aki mögé Bayer Zsolttal az élen be is álltak a Fidesz propaganda vezérei.

Orbán azt állítja: Szentkirályi Alexandra győzte meg őt arról, hogy a Fidesz számára előnyös a visszalépése. Ez nyilván ugyanúgy történt mint Novák Katalin és Varga Judit esetében, akik “önként és dalolva” áldozták fel magukat Orbán Viktor politikai játszmájában “az ügy érdekében.”

Mai kérdés – Ön szerint lenne kétharmada a Fidesznek, ha Karácsony Gergelyt „nem üti el egy villamos”?

Karácsony: „Legfeljebb akkor lépek vissza, ha elüt egy villamos.

Aztán Karácsonyt elütötte egy villamos.

Rögvest be is jelentette, befejezte miniszterelnök-jelölti kampányát, visszalépett és támogatóit  arra kérte, a második fordulóban Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármesterre szavazzanak. Az eredmény ismert.

This poll is no longer accepting votes

Ön szerint lenne kétharmada a Fidesznek, ha Karácsony Gergelyt "nem üti el a 6-os villamos"?

Sanders nem lép vissza

Bernie Sanders nem lép vissza a Demokrata Párt elnökjelöltségéért folytatott küzdelemtől – közölte a vermonti szenátor kampánymenedzsere újságírókkal szerdán.

Faiz Shakir, Bernie Sanders kampánymenedzsere szerdán közleményben tudatta: a szenátor nem tervezi, hogy visszalép a kampányból. Sanders a kedden tartott előválasztásokon veszített Floridában, Arizonában és Illinois-ban, és az egy héttel korábbi, úgynevezett szuperkedden pedig, amikor egyszerre 14 tagállamban voksoltak, a legtöbb államban alulmaradt Joe Bidennel szemben.
A következő előválasztás legalább három hét múlva lesz. Sanders szenátor addig megvitatja támogatóival a kampánystratégiáját – fejtette ki közleményben álláspontjukat Faiz Shakir. Megjegyezte, hogy Sanders jelenleg a koronavírus terjedésének féken tartását célzó kormányzati döntésekre összpontosítja figyelmét.
Újságírók szerdán a szenátusban is megállították Bernie Sanderst, hogy a várható döntéséről faggassák. Az idős politikust felbosszantotta a kérdés, és a CNN hírtelevízió riporterének dühösen vágta oda: „én most egy kib…tt világválsággal foglalkozom”! Majd hozzáfűzte:
„…most éppen megpróbálom tőlem telhetően a legtöbbet tenni annak érdekében, hogy a gazdaságunk ne omoljék össze és hogy emberek ne haljanak meg.”
Más újságíróknak úgy fogalmazott:

„Egyelőre  azt vizsgáljuk, hogy hol tart a kampányunk. Bárki, aki azt sugalmazza, hogy befejezzük a kampányt, nem mond igazat!”

A Demokrata Párt elnökjelöltségéért folyó küzdelemben valójában még hárman vannak versenyben: a 77 éves Joe Biden és a 78 esztendős Bernie Sanders mellett a 38 éves Tulsi Gabbard hawaii képviselőnő is, aki egyébként a szövetségi kongresszus első és eddig egyetlen hindu vallású tagja és az első szamoai-amerikai politikusa. Gabbard azonban az eddigi előválasztásokon és jelölőgyűléseken sehol sem végzett az első helyen és az elért eredményei alapján csupán két delegátus támogatását nyerte el, így az országos televíziós vitákon sem vehetett részt.

Harangozó visszalépett Hadházy javára

0

Szombaton 11 órakor lejárt az országgyűlési választáson induló jelöltek visszalépésének határideje, mert az amerikai kontinensen ekkor megkezdődött a választás.

Szekszárdon az MSZP-s Harangozó Tamás 10:57-kor, tehát három perccel a vége előtt visszalépett az LMP társelnöke, Hadházy Ákos javára.

Harangozó egy videóüzenetet is készített, amelyben azt mondta, hogy azt ígérte, hogy ha lesz országos megállapodás, a kormányváltás érdekében visszalép Hadházy Ákos javára, és ő tartja a szavát. Kéri egyúttal a szekszárdiakat, hogy listán szavazzanak az MSZP-Párbeszédre.

Az Index úgy tudja, hogy az LMP például visszalépett Óbudán Szabó Tímea, az MSZP-Párbeszéd jelöltje javára, ezzel nagyban növelve az esélyét a győzelemre.

Az LMP-s szintén visszalépett Miskolc 2-es választókerületében Varga László (MSZP-P) javára. Varga négy éve is nyerte a körzetet, a visszalépéssel az ő esélyei is jelentősen nőttek.

Szél Bernadett javára is visszalépett a Momentum

Péntek délután jelentette be Soproni Tamás, a Momentum Mozgalom elnökségi tagja, hogy ő és rajta kívül még öt képviselőjelöltjük visszalép a legesélyesebb ellenzéki javára.

Soproni azzal kezdte a sajtótájékoztatót, hogy mindent megtesznek a kormányváltásért, és ígéretükhöz híven visszalépnek azokban a körzetekben, ahol van egyértelmű ellenzéki esélyes, aki egyben hiteles jelölt. Hangsúlyozta, hogy ezt egyoldalúan, „nem kérve semmit” teszik meg, ezért is nem vettek részt a „tárgyalgatásokban”.

A következő momentumosok lépnek vissza:

  • Fejér 1. (Székesfehérvár): Pintér András Gábor, Rácné Földi Judit javára
  • Csongrád 4. (Hódmezővásárhely): Jakab Tamás, dr. Kiss Attila (Jobbik) javára
  • Budapest 13. (XVI. kerület): Hollai Gábor, Vajda Zoltán (Együtt) javára
  • Heves megye 1 (Eger), Tóth Zoltán Mirkóczki Ádám (Jobbik) javára
  • Pest 2. (Budakeszi): Szemző Áron Szél Bernadett (LMP) javára
  • Budapest 5. (Terézváros-Erzsébetváros), Soproni Tamás dr. Oláh Lajos (DK) javára

Soproni Tamás emlékeztetett, hogy a hét elején Fekete-Győr András, a párt elnöke is visszalépett Budapest 1-es számú választókerületében.

Ütött az óra, az a párt, amelyik akar még tenni a kormányváltásért, most tegye meg – üzent Soproni a bejelentés végén az ellenzéknek. Majd azzal zárta le a sajtótájékoztatót, hogy mindenki szavazzon a legesélyesebb jelöltre az egyéni választókerületben, listán viszont a Momentumra, mert nem fog elveszni a szavazat.

https://www.facebook.com/momentum.mozgalom/videos/1058918990916582/

Szombaton 11 óráig léphetnek vissza az egyéni választókerületben induló jelöltek,

így további bejelentések is várhatóak más ellenzéki pártoktól. Az már biztos, hogy még péntek délután Szekszárdon is lesz visszalépés.

Juhász Péter azonnal reagált is a Momentum bejelentésére: az Együtt elnöke azt írta a Facebookon, hogy hat jelölt visszaléptetése alibizés, nem valós cselekvés. Szerinte a kormányváltás feltétele az, hogy legalább ötven helyen legyen koordináció, és az erről szóló tárgyalást eddig azzal utasította el a Momentum, hogy majd egyoldalúan visszalépnek ott, ahol nincs esélyük. Juhász úgy véli, ehhez képest a hat visszalépés „szimpla kamu”. „Magatok sem hihetitek, hogy 84 helyen a ti jelöltetek az esélyes. Azonban egy-egy választókerület sorsát bizony eldöntheti az az 1-2% amit esetleg elvisznek” – írta. 

Egy-egy körzetben visszalépett a DK és az LMP

Dunakeszin az LMP-s, Vácon a DK-s jelölt lép vissza.

A két párt között született megállapodás szerint a Dunakeszi központú, Pest megyei 5-ös választókörzetben a DK-s Rónai Sándor javára lép vissza az LMP-s Kiss Csaba. A Vác központú Pest megyei 4-es körzetben pedig a DK-s Krauze István lép vissza az LMP-s Matkovich Ilona javára.

A DK közleményében azt is írja:

további visszalépésekről is tárgyalnak.

Erre Szél Bernadett és Karácsony Gergely is utalt a miniszterelnök-jelöltek vitáján.

Az MSZP-s jelölt visszalépett Németh Szilárd körzetében

„Minden alkutól függetlenül, egyoldalúan visszalépek a választáson való indulástól” – jelentette be Facebook-oldalán az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó. Az LMP-s Hadházy Ákos pedig azt közölte, hogy péntekig kivár Szekszárddal kapcsolatban. 

Bangóné Németh Szilárd körzetében, Csepelen és Soroksáron indult el, és ezért már a kezdetektől sokat támadták az MSZP-t, illetve őt is. A képviselő ugyanis nem helyi, ellentétben az Együtt színeiben elinduló Szabó Szabolccsal, aki az Összefogás jelöltjeként 2014-ben egyszer már megverte a fideszes Németh Szilárdot.

Az MSZP-s Bangóné visszalépésével

jelenleg a jobbikos Bereczki Miklós és az LMP-s Tenk András maradt állva Csepelen ellenzékiként,

a momentumos Dukán András ugyanis már korábban visszalépett Szabó javára.

Bangóné Borbély Ildikó a Facebook-posztjában leírta, hogy néhány kollégáját Csepelen és Soroksáron nem a helyi szavazók érdeke és a Fidesz legyőzése, hanem „kizárólag a következő parlamenti ciklusra szóló mandátum elnyerése, és a maximális kampánytámogatás lehívása érdekli.” Szerinte Tenk András és Bereczki Miklós kivételével a

jelölttársainak is fontosabb volt az MSZP, illetve az ő személye és a családja pocskondiázása, mint a Fidesz leváltása.

„Több támadást kaptam magukat baloldalinak valló pártaktivistáktól, és magukat ellenzékinek valló sajtótermékektől, mint a Fidesztől. Négy nappal a választás előtt ez már nem csupán a szocialista párthoz, az általam vallott értékrendhez, de a legfőképpen a választókhoz méltatlan. Ezért bejelentem, hogy minden alkutól függetlenül, egyoldalúan visszalépek a választáson való indulástól” – zárta le a posztot.

Délelőtt az LMP társelnöke, Hadházy Ákos is bejelentette, hogy hajlandó egyoldalúan visszalépni Szekszárdon a jelöltségtől, ha péntekig nem sikerül országosan megállapodniuk az ellenzéki pártoknak. Ennek háttere az, hogy kedden még úgy tűnt, létrejöhet a megállapodás az LMP és az MSZP között. Ebben a Karácsony Gergely által felvázolt javaslatban még az szerepelt, hogy Budapest 17. választókerületében, azaz

Csepelen és Soroksáron Bangóné Borbély Ildikó javára lépjen vissza az LMP-s Tenk András. 

Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja azonban már kedden késő este az írta a Facebookon, hogy az ajánlat elfogadhatatlan számukra. Hadházy most úgy fogalmazott, hogy az MSZP „bizarr, irreális, inkorrekt és érthetetlen” ajánlatot adott, ami szerinte inkább csak kommunikációs trükk.

Gyakorlatilag felrúgták az asztalt

– írta. Visszautasítja, hogy az LMP lenne az, aki nem törekszik megegyezésre az ellenzéki pártokkal, és továbbra is reméli, hogy lesznek ilyenek. „És bár tartok attól, hogy az Mszp ezzel egyszerűen visszaél, az Lmp elkötelezettségének bizonyítékául megismétlem: amennyiben péntek délutánig nem lesz értelmezhető országos megegyezés legalább valamelyik ellenzéki oldallal, én Szekszárdon kész vagyok egyoldalúan visszalépni” – fogalmazott Hadházy.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK