Orbán Viktor ott lesz a katari labdarúgó-világbajnokságon, a nemzetközi szövetség (FIFA) meghívottjaként vesz részt az eseményen. A vasárnap kezdődött labdarúgó világbajnokságon, a legtöbben Németországot vagy Brazíliát várják világbajnoknak.
Orbán Viktor is megtette tétjét a közösségi oldalán, és olyan országra tippelt, amelyre nem igazán gondoltunk volna: Szerbiára.
Sportszempontból talán furcsának tűnik a tipp, de a külpolitikai szempontokat figyelembe véve már kevésbé, hiszen lassan Belgrád az utolsó európai ország ahol Orbán Viktor szívesen látott vendég.
Fb. momment: „Mindig viccel Drága Miniszterelnök úr! Ennél jóval nagyobb a teher a maga vállain. Hol tud maga egy percig is komolyan foglalkozni ezzel. Ezt csak nekünk írta, hogy ne mindig a inflációra, kilakoltattakra, élelmiszer hiányra, háborúra, stb.. – re gondoljunk”.
A horvát focisták óriási sikerének hullámát igyekszik mindenki (értsd: politikusok) meglovagolni a lassan koldusbotra jutó országban. Főleg az államfő, aki lenyúlta a show-t és most már könnyebb dolga lesz, hogy a szélsőjobb élére álljon. Már régen ott van, csak még nem az élén.
Egy héttel ezelőtt állítólag félmilliós tömeg volt kint Zágráb utcáin, hogy Modrićékat bevárja a Jelašić bánról elnevezett főtéren. Több mint négy órát tartott az ezüst (Horvátországban ezt mindenki aranynak látja) fiúk utazása a Franjo Tuđman reptérről a belvárosba. A kapitány Luka Modrić mellett végig ott állt a Down-szindrómás fiú, akit a vébé legjobb játékosa igazán nagylelkű gesztusként karolt fel.
Egy egész ország (igaz kicsi) ünnepelt önfeledten, tegyük azonnal hozzá, minden különösebb incidens nélkül. És ekkor rázuhant a tömegre horvát valóság.
Színre, azaz a nyitott tetejű autóbuszra lépett, Marko Perković, ismertebb nevén Thomson,
aki az azonos nevű géppisztolytól kölcsönözte lődözős művésznevét.
Nem akárki felkérésére: Modrić és Dalić kapitányok invitálták a jeles énekes-szerzőt a nagyszámú publikum elé. Majd a főtéren együtt énekelték (Perković, a focisták és az önfeledt tömeg) Thomson egyik, a hitelesség kedvéért, szelídebb dalát.
Nos, a horvát szórakoztatóipar ezen képviselője csak azért nem lehetett jövedelmező exporttermék, mert több tisztességesebb európai országból (például Hollandia, Svájc) kitiltották. Thomson koncertjein kizárólag feketében lép fel (muzsikusai is) ezzel is érzékeltetve odaadását a hitleri horvát bábállam (Horvát Független Állam) pribékjeinek, az usztasáknak a kedvenc öltözékéhez. Kedvenc szórakozásuk pedig a gyilkolás volt.
Ezeken a meghitt dzsemborikon a közönség együtt tombol az előadókkal, a Za dom spremni! (Készen a hazáért – usztasa felkiáltás) vagy az Öld a szerbet! békés kinyilatkoztatásokkal. Az ilyen alkalmakkor elmaradhatatlan nóta címe is sokatmondó: Jasenovac i Gradiška Stara. Ezek voltak a második világháború során a horvát haláltáborok, amelyekben 80 ezer szerbet, zsidót, cigányt és horvátot mészároltak le, párját ritkító kegyetlenséggel. A végrehajtó usztasák között katolikus papok is felbukkantak.
Ez a Thomson volt a mindent elsöprő horvát népünnepély egyik főszereplője. Egyes értelmiségiek ezt követő kritikusabb megnyilvánulásait a kormánymédia a sárba taposta, volt és
azóta is tart a hazaárulózás és a még súlyosabb csetnikezés.
Horvátországban nincs helye senkinek sem, aki a hazafias indulattól nem tombol nemzeti örömében. Majdnem pórul járt a vébé utáni első parlamenti ülés levezető elnöke, az olasz kisebbség képviselője, Furio Radin, mert a kormányzó jobboldali Horvát Demokratikus Közösség egyik képviselője felelősségre vonta amiért nem azzal nyitotta meg az ülést, hogy gratulál a minden idők legnagyobb horvát sportsikere miatt. Radin kivágta magát és így nem keletkezett lincshangulat.
És akkor itt van még Kolinda Grabar-Kitarović is. Az elnökasszony, aki korábban a NATO-ban volt tisztségviselő (ez nem lebecsülendő, de a kulcsrendszer miatt felbecsülendő sem) és a Horvát Demokratikus Közösségnek az ellenjelöltje volt az addigi szociáldemokrata államfővel szemben.
És bejött: csinos hölgy, távolról jött, hazafi.
Kolinda, mert csak így nevezik Horvátországban eddig két kormányfőt nyűtt el és a harmadikat nyüvi. Tegyük hozzá, hogy a köztársasági elnököt közvetlenül választják, de a nagypolitikába aligha szólalhatna bele. Kolinda, természetesen, alkotmány ide vagy oda, kivétel. A szociáldemokrata Milanović eltávolításában aktív szerepet vállalt, a saját pártját képviselő Tomislav Karamarko saját magát nyírta ki, de az államfőasszonyhoz eszmeileg (szélsőjobb) a legközelebb állt, a mostani Andrej Plenković pedig a háborús veteránok alkotta pártbázis számára túlságosan puhány, már majdnem liberális demokrata. Így vélekedik Kolinda is, aki szinte naponta kerül összetűzésbe miniszterelnökével. És közeleg az elnökválasztás.
Soha jobbkor nem jött még foci világbajnokság, az államfő nem is tétovázott:
le föl utazott fáradhatatlanul Moszkva és Zágráb között; berontott kamerákkal az éppen zuhanyozó félmeztelen horvát focisták öltözőjébe; ölelgette Macront; tapsikolta Medvegyevet; a horvát piros-fehér asztalterítős zászló első számú manökenje volt. De végül kifizetődött: a világsajtóban 20 százalékkal többet emlegették, mint Modrićékat.
Úgy tűnik, hogy Kolindának az ambíciói messze túlmutatnak a jövő évi elnökválasztáson. Az már szinte lefutott.
A tervei megvalósításához a szomszédságban már jól bevált utat választotta: a populizmust.
Ugyan hogyan lehetne másként nevezni azt, amikor az ország első számú embere azzal vádolja a politikai elitet, hogy elidegenedett az emberektől. Vagy, amikor szélsőjobbos szervezetek népszavazási javaslatát támogatja a kisebbségi jogok megnyirbálása érdekében. Mintha a horvát államfő üzenni akarna a magához közelállónak érzett Magyarországnak, Lengyelországnak és Olaszországnak. Otthon pedig a pártja bázisának tartott (szélső)jobboldalnak, a katolikus egyháznak és a háborús veteránoknak.
Külpolitikai tevékenysége is a kormánytól független és sajátságos lett. Szívélyesen elcsevegett Moszkvában Putyinnal, amikor éppen az EU újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen. Lelkes híve volt a Baltikum-Adria tengelynek, az úgynevezett Három Tenger kezdeményezésnek. A határok lezárását és a katonák kivezénylését szorgalmazta a migránsok megállítására. Akkor, amikor a kormány ezt egészen másként kezelte. Ankarában Erdogannál járt közben, hogy a török államfő támogassa a bosznia-hercegovinai választási törvény megváltoztatását, ami a horvát részek könnyebb önállósulásához vezetett volna. Erdogan kikosarazta.
És a csattanó:
mindig megértést tanúsított Orbán Viktor politikája iránt. Még akkor is a pártjára állt, amikor horvát-magyar vitáról volt szó.
Végül a száraz tények: Horvátországban szemmel láthatóan csökken a lakosság száma, 2008-ban ugyanis 4,3 millióan voltak, tíz évvel később pedig 204.300-al kevesebben. Csak tavaly 47 ezren hagyták el a világ egyik legszebb tengerpartjával rendelkező országot.
Nem rendhagyó a moszkvai foci világbajnokság abból a szempontból sem, hogy a primitív kollektív hitbuzgalom tombol stadionokon belül és kívül. Tömegeket lehet ilyenkor érzelmileg manipulálni, fanatizálni. Háborúkban ágyútölteléknek kitűnők. Vannak azonban pozitív példák is.
Ennek a közösségi érzelmi kisülésnek a segédeszközei a tévé kommentátorok, akik egy-egy gól artikulálatlan hangokkal való közvetítésével a nyájszellem apostolaivá válnak. Nem véletlen, hogy a legvérmesebb drukkerek válság esetén az első sorban harcolnak irányítóik nemzetinek hazudott ügyéért. Nem kell időben távolabb menni, elég, ha a délszláv háborúkra gondolunk, ahol mindegyik félnél a „szurkolók” se perc alatt csoportba verődött martalócokká váltak. Vagy a még közelebbi példa: 2006, MTV székház, pesti utcák.
Moszkvában a helyzetet bonyolítja, hogy a korrupciótól füstölgő FIFA prűd politikai moralizálásba is belefogott.
Vizsgálatot indít egy horvát focista ellen, mert az az ukránokat éltette. Tudniillik több évet a kijevi Dinamóban játszott. Vagy a sasokat mutogató albán származású svájci focisták ellen. Mert, hogy politika meg labdarúgás összeegyeztethetetlen. Ezt már a tizenévesek sem veszik komolyan.
Vannak azonban kimondottan léleksimogató mozzanatok is, amelyek a beszűkölt nacionalista tudatot törik át. Mindenekelőtt a szintén Londonban játszó Novak Đoković (a wimbledoni torna is most zajlik) ellátogatott az elődöntőre készülő horvát labdarúgókhoz és közös fotóval adták tudomásul: igazi sportemberek egymás sikereinek is tudnak örülni. Még akkor is, ha nem egy nemzet akoljában melegednek. És annak ellenére, hogy a szélsőséges (általában kormánypárti) sajtó Szerbiában és Horvátországban a vébé kapcsán is a gyűlölet hangján beszél a másik félről. Szerbiában kollektív üdvrivalgás fogadta a svédek győzelmét a svájciak ellen, mert az utóbbiban több koszovói albán nemzetiségű játszik. A svájciak edzője és egyik csatára, akik viszont szerb nemzetiségűek, árulóknak számítanak.
Ilyen háttér dacára írta le Đoković, hogy:
„Bravó, mesterek! Le a kalappal! Csak előre!”.
Minden idők legjobb szerb sportolóját már napokkal korábban nemzetárulónak és szó szerint idiótának nevezte a kormánypárt ellenőrzése alatt álló bulvársajtó, mert arra az egyszerű kérdésre, hogy kinek szurkol, azt válaszolta: Természetesen Horvátországnak!
A horvát válogatott kapusa Danijel Subašić egy külön eset. „Története” még a török időkben kezdődött. Zadar tengerparti város felett a hegyekben emelt 450 évvel ezelőtt Ferhát-pasa egy védvárat, a birodalmat védendő, a Velencei Köztársaság ellen. Emiatt a mai napig megmaradt Horvátország kellős közepén két ide nem illő nevű település: Islam Latinski és Islam Grčki. A latinban olasz vezeték nevű katolikus horvátok, a görögben török család nevű ortodox szerbek élnek. Subašić a török szubasa (intéző) elnevezésből származik. Az ellenségeskedés lankadatlan volt a két falu között. Az cseppet sem zavaró tényező, hogy egy törzsből származnak. Sőt.
Legutóbb a kilencvenes évek legelején a „görögök” végig nézték vagy részt is vettek a „latinok” kiüldözésében.
Az évtized közepén viszont a „latinok” élvezhették a megtorlást.
A görög részből származik Danijel, aki már iskolásként Zadarban tapasztalhatta meg, hogy milyen kisebbséginek (ezúttal szerbnek) lenni a „leghorvátabb” horvát városban, ahol egyrészt a közeli reptérről a szerbek lőtték a várost, ahol a békés, ám önérzetes horvát lakosság két gránát becsapódás között kirabolta a szerb üzleteket. Mármint azokat a boltokat, amelyeket a helyi szerbek üzemeltettek. Mert ezt számon tartják, mint a vérsejteket.
Az Islam Grčkiből származó Danijel pechjére egy olyan lányba szeretett bele 11 évvel ezelőtt, aki a latin Islamból jött. Amikor a papa, Ante Bozza megtudta, hogy olyan fiúhoz akar hozzámenni a lánya, akinek az apját Jovonak hívják (a szerbségre utaló, szemet vakító bélyeg), halálosan megfenyegette gyermekét. Azzal, hogy átvágja a torkát, ha hozzámegy a Zadar NK akkori ifjú kapusához. Mindez csak a helyi lap rendőrségi krónikájában jelent meg, mert a nemzeti mivoltában sértett, dühöngő Antet néhány napra lesittelték. Hogy megnyugodjon.
Ez nem tudni mennyire sikerült. Mindenesetre, amikor Danijel Subašić a minap a dánok ellen bravúrosan kivédett három tizenegyest egy egész ország megfeledkezett a származási gondokról.
Danijel horváttá dicsőült.
A helyi krónikások nem szóltak arról, hogy az öreg Ante Bozza vajon a helyi kocsmában felkiáltott a harmadik kivédett büntetőnél, hogy: „Ez a vejem!”
Utóiratként talán csak annyi, hogy az ifjú Subašićék már egy ideje Monacoban élnek és tavaly a francia bajnokság legjobb kapusának nyilvánították Danijelt.
Rögtön az elején ellőjük a poént: a franciák megállították Brüsszelt.
Órákkal a mérkőzés előtt amúgy az keltett némi derültséget, hogy a magyar köztévé műsorvezetője úgy vezette fel a mai elődöntőt, hogy a Ferencváros játszik Belgiummal. A műsorblokk végére persze helyesbítette a hibát, ám ez a tévesztés bearanyozta a mémeket gyártó és kedvelő internetes közönség keddi napját.
Ami a meccset illeti, vélhetően a világbajnokság két legjobb csapata játszott egymással. A belgák mellett a csapategység szólt, valamint az, hogy nagyon jó játékosaik vannak, a franciák mellett pedig az, hogy nagyon jó játékosaik vannak és csapatként is kiválók. Az ember már előre sajnálta, hogy e két nagyszerű egység közül az egyiknek búcsúznia kell.
Az első félidő igen jó játékot hozott, ami kicsit meglepő, mert a mérkőzéssorozatnak ebben a szakaszában már nem szoktak jó első félidőt játszani a csapatok. Kivéve persze, ha valamelyikük gólt szerez – ekkor ugyanis a másik lépéskényszerben van, feladja a biztonsági játékot, támadni kell, egyenlíteni, győzni.
A francia-belga meccs első félideje annak ellenére parádésra sikeredett, hogy a mérkőzésnek ebben a szakaszában nem esett gól. Küzdelem volt, színvonal szintúgy, a csapatok tényleg odatették magukat.
A második félidő belga támadásokkal és francia góllal indult: az 51 percben Umtiti fejese landolt a vörös mezesek kapujában. Ezt követően a belgák mindent egy lapra téve rohamoztak, de nagyobb helyzeteik inkább az ekkor főként kontrákra berendezkedő franciáknak voltak.
A vége: Franciaország – Belgium: 1-0.
Szerdán a horvátok és az angolok játszanak a döntőbe jutásért.
A szombati két mérkőzés közül a délutáni találkozón úgy látszott, hogy mindkét csapat arra törekszik, hogy a futballnak minél rosszabb hírverést csináljon. Ebben a svédek voltak a jobbak, játékban viszont az angolok így ők jutottak a legjobb négy közé.
Az esti meccsen a házigazda oroszok a horvátokkal játszottak. Az első félidőben küzdelem volt, játék alig. Aztán az addig meglehetősen kényelnesen játszó horvátok váratlanul, de nem érdemtelenül gólt kaptak, vagyis az oroszok megszerezték a vezetést. (Gyenisz Cserisev )
Ekkor kezdtek el a horvátok is játszani, aminek viszonylag hamar meg is lett az eredménye, mert egy szép támadás végén sikerült kiegyenlíteni. (Andrej Kramaric fejelt hat méterről a hálóba.)
A hosszabbításban a horvát csapat volt aktívabb, meg is szerezték a vezetést, ám a hazai közönség előtt játszó oroszoknak sikerült egyenlíteniük.
A tizenegyespárbajt a horvátok nyerték, így ők játszhatnak szerdán Angliával a döntőbe jutásért.
Horvátország-Oroszország a rendes játékidőben 1-1, hosszabbításban 2-2, tizenegyesekkel a horvátok jutottak tovább.
Már nem csak a címvédő német csapat esett ki az oroszországi foci vébén: az előző világbajnokság ezüstérmese, Argentína és az Európa-bajnok Portugália is búcsúra kényszerült. Az előbbi a legjobb nyolc közé jutásért vívott küzdelemben Franciaországgal szemben maradt alul; az utóbbit pedig Uruguay verte meg. Pénteken Nyizsnyij Novgorodban lesz a Fanciaország-Uruguay összecsapás.
A francia-argentin mérkőzés első gólja a 13. percben tizenegyesből született: Antoine Griezmann szerezte meg a vezetést csapatának. A gól után is a franciák támadtak, de a félidő második felében az argentinok birtokolták jóval többet a labdát, s a 41. percben Di María egyenlített, úgy, hogy ballábas lövése előtt helyzete sem volt csapatának. A második félidő elején Argentina szerzett vezetést Ever Banega szerencsés góljával, de a franciák tíz percen belül Benjamin Pavard bombagóljával egyenlítettek, majd Kylian Mbappé duplázásával vezetést szereztek. Habár a kitámadó dél-amerikai védelemmel szemben több veszélyes kontrát is vezetett Deschamps együttese, de gólt az argentinok értek el, igaz, ez már csak szépségtapasz volt, így állt be a 4:3-as végeredmény. Mint az MTI összefoglalója rámutat: Messi pályafutása során továbbra sem szerzett gólt a világbajnokság egyenes kieséses szakaszában, és az argentinokat – csakúgy, mint az 1986-os vb-címük óta mindig – ezúttal is európai gárda búcsúztatta.
A Szocsiban rendezett Uruguay-Portugália mérkőzésen az első gólt már a 7. Percben megszerezték az uruguayiak: Edinson Cavani talált a kapuba. A második félidőig kellett várni a második gólra: ezt Pepe fejelte be (az MTI érdekességként jegyzi meg, hogy a dél-amerikai együttes legutóbb tavaly novemberben kapott gólt.) Nem sokkal később ismét Cavani vette be kaput, s ezzel be is állította a végeredményt.
Holnap folytatódnak a nyolcaddöntők: délután Spanyolország játszik Oroszországgal, este pedig Horvátország Dániával. Hétfőn Brazília-Mexikó, és Belgium-Japán, kedden pedig Svédország-Svájc és Kolumbia-Anglia összecsapás lesz.
Csütörtökön kezdődik a foci világbajnokság Oroszországban, cikkünkben összeszedtük, mit érdemes tudni a lebonyolításról, a csapatokról, a csoportokról, böngészhetik a vb teljes menetrendjét, és azt is megtudhatják, hogy az egyik esélyesnél miért rúgták ki egy nappal a torna előtt a szövetségi kapitányt.
Minden idők legdrágább foci vb-je kezdődik csütörtökön Oroszországban: minden kiadást beleszámolva hivatalosan összesen 14,2 milliárd dollárba (3800 milliárd forint – ez a teljes éves magyar költségvetés közel 10 százaléka) került. Ebből
Pedig több tervezett vasútvonal, például a Moszkva és Szocsi közötti meg sem épült, de lett új repülőtere Rosztov-na-Donunak, felhúztak egy-egy új terminált Moszkvában, Szentpéterváron, Szamarában, Volgográdban és Nyizsnyij Novgorodban, és épült 21 szálloda is. A meccseknek 11 város 12 stadionja ad otthont.
Ez volt az első alkalom, hogy valamennyi FIFA-tagország elindult a selejtezőben, így összesen 210 csapat próbált kijutni a vb-re. A magyar válogatottnak, ahogy ezt 1986 óta megszokhattuk, ez most sem sikerült, sőt,
ezúttal magyar bíró sem lesz.
A legjobb magyar bírónak tartott Kassai Viktor sorozatos hatalmas hibáiból ugyanis, úgy tűnik, mostanra már a nemzetközi szövetségnek is elege lett. A vb-re egyébként nem jutottak ki többek között az olaszok és a hollandok sem.
Újdonság, hogy
a vb-n végre lesz videóbíró.
Akkor lehet igénybe venni, ha gólok érvényességét kell megállapítani, 11-esekről vagy piros lapokról kell dönteni, illetve ha rossz játékosnak mutatnak fel sárga vagy piros lapot. Vagyis azért az összes bírói hiba nem tűnik el a játékból. Fontos, hogy a végső döntést, a felvételek megtekintése után, mindig a pályán lévő bíró hozza meg. Emellett a labdákban lesz egy csip, amely jelzi, ha teljes terjedelmével áthaladt a gólvonalon.
A szokásoknak megfelelően a vb most is körülbelül egy hónapig tart: június 14-én 17 órakor az Oroszország–Szaúd-Arábia meccsel kezdődik, a döntőt pedig július 15-én, szintén 17 órakor játsszák majd. A 32 csapatot nyolc csoportba osztották, mindegyikből az első kettő jut tovább az egyenes kieséses szakaszba. (A teljes menetrendet cikkünk végén böngészhetik.)
A csoportokban a helyezések a következő szempontok alapján dőlnek el:
több szerzett pont
jobb összesített gólkülönbség
több lőtt gól
több szerzett pont az azonosan álló csapatok között lejátszott meccseken (két, azonosan álló csapat esetén ez az egymás elleni eredményt jelenti)
jobb gólkülönbség az azonosan álló csapatok között lejátszott meccseken
több lőtt gól az azonosan álló csapatok között lejátszott meccseken
sorsolás
A csoport (Egyiptom, Szaúd-Arábia, Oroszország, Uruguay)
Nagy szerencséje volt a rendezőnek a sorsoláson (az összeesküvés-elméletek kedvelői nem biztos, hogy csak szerencséről beszélnének), hiszen az egyik leggyengébb csoportba került. Szükségük is volt erre, hiszen
nagyon rég lehetett ilyen gyenge orosz válogatottat látni.
A csapat tavaly október óta nem tudott győzni. A nyitómeccsen akár megtörhet a rossz sorozat, hiszen a szintén nem túl erős Szaúd-Arábiával kezdenek, de a továbbiakban már lehetnek gondjaik. A csapat dolgát több sérülés is nehezítette, például az egyik legjobb támadó középpályás, Alekszander Kokorin sem játszhat a vb-n. A legnagyobb nevek a csapatban a kapus Igor Akinfejev, aki nagy bravúrokra képes, de hajlamos óriási potyagólokat is kapni, valamint két középpályás, Alan Dzagojev és Alekszander Golovin.
A csoport nagy esélyese Uruguay, amely a Diego Godín által irányított kemény védekezés mellett eredményes támadójátékra is képes, köszönhetően elsősorban két világklasszis csatárának, Luis Suáreznek és Edinson Cavaninak.
Az uruguayiaknál játszik a torna egyik potenciális nagy felfedezettje is,
a 22 éves középpályás, Nahitan Nández, aki most még a Boca Juniors játékosa, de egy jó vb után akár valamelyik európai topcsapat is elviheti.
A csoport meglepetéscsapata Egyiptom lehet, de náluk minden azon múlik, hogy mikorra épül fel teljesen a nemzeti hős, Mohamed Szalah. Az idei Aranylabda egyik esélyesét Sergio Ramos tette harcképtelenné a BL-döntőben, de úgy tűnik, játszhat a vb-n. A csapatból rajta kívül még az arsenalos Mohamed el-Nenit érdemes kiemelni: ha ők jól játszanak és a védekezés is rendben lesz, akkor nem elképzelhetetlen a továbbjutás.
Az egyiptomi válogatott tagja a vb legidősebb játékosa is:
az egyik kapus, Esszam el-Hadari már 45 éves.
A csoportban a továbbjutás akár még Szaúd-Arábiának is összejöhet, bár a vb talán leggyengébb csapatától ez óriási szenzáció lenne. A keret nagy része otthon játszik, komoly nemzetközi tapasztalattal kevesen rendelkeznek.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Uruguay, Egyiptom
B csoport (Spanyolország, Irán, Marokkó, Portugália)
Ez a csoport nagyon egyértelműnek tűnik: első ránézésre a két európai válogatott kiemelkedik belőle. A portugálok két éve „görög mintára” nyertek Eb-t (szerencsés továbbjutás a csoportból, utána masszív védekezés mellett néha találtak egy gólt), most azonban még nagyobb meglepetés lenne, ha ezt a sikert meg tudnák ismételni.
Az Európa-bajnokok közül 13-an vannak itt a csapatban, a nagy kérdés, hogy a bőven 30 fölött járó belső védők hogyan teljesítenek majd, és persze az, hogy Cristiano Ronaldo milyen teljesítményt nyújt – az eddigi vb-ken finoman szólva sem villogott. Rajta kívül a támadósorban meghatározó lehet a fiatal Goncalo Guedes, valamint André Silva játéka. Nincs viszont ott a keretben az Eb-döntő egyetlen gólját szerző Eder.
Az előző vb és Eb kudarca után Spanyolország magára talált, az új szövetségi kapitánnyal, Julen Lopeteguivel két éve veretlenek voltak. Csakhogy már nem ő a kapitány, ugyanis
egy nappal a vb kezdete előtt kirúgták.
Lopetegui ugyanis májusban meghosszabbította a szerződését, a héten viszont a Real Madrid bejelentette, hogy a vb után Lopetegui ott hagyja a válogatottat és a csapat edzője lesz. Márpedig erről csak a szövetség engedélyével tárgyalhatott volna – a szövetség viszont csak a bejelentés előtt pár perccel értesült a hírtől. A játékosok állítólag hiába kérték, hogy ennek ellenére Lopetegui maradjon a kispadon, kirúgták.
A korábbi aranygenerációval (Eb-győzelem 2008-ban és 2012-ben, világbajnoki cím 2010-ben) ellentétben ez a csapat már nem a Barcelonára épül, bár Gerard Piqué, Jordi Alba, Sergio Busquets és a nyolc évvel ezelőtti vb-döntő hőse, Andrés Iniesta most is ott van a keretben.
Így is bőven volt kiből válogatni: olyan sztárok nem utaznak végül, mint a barcelonai Sergi Roberto, a Chelsea-játékos Cesc Fabregas és Álvaro Morata, vagy épp a müncheni Javi Martinez. A védelem így is bombaerős, a világ egyik legjobb kapusával, David de Geával, a támadósorban pedig nagy verseny lesz a kezdőcsapatba kerülésért.
A spanyolokat sokan a vb titkos esélyeseként kezelték.
A hirtelen kapitányváltás azonban romba döntheti az érmes reményeiket.
Marokkónak nehéz dolga lesz, hogy beleszóljon a továbbjutásba, de szervezett védekezésükkel megnehezíthetik a többiek dolgát. A csapat legnagyobb sztárja a Juventusban focizó Mehdi Benatia, rajta kívül az Ajax támadó középpályására, Hakim Ziyechre érdemes figyelni.
Az irániak is a jó védekezésre próbálnak építeni, kevés gólt kaptak a selejtezőkön, de most azért erősebb ellenfelekkel kell szembenézniük. Nagyon bíznak két fiatal csatárukban, az Oroszországban játszó Szardar Azmunban és a holland gólkirály Alireza Dzsahanbahsban is.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Spanyolország, Portugália
C csoport (Ausztrália, Dánia, Franciaország, Peru)
Ebből a csoportból egyértelműen a franciák emelkednek ki, náluk is inkább az volt a kérdés, hogy kit hagyjon ki a keretből Didier Deschamps szövetségi kapitány – egyébként több sportújságíró szerint
a csapat leggyengébb pontja maga a kapitány.
Sokan felemlegetik neki, hogy a két évvel ezelőtti Eb-döntőben nem igazán mert támadni a csapata, és hogy ritkán tudnak igazán dominánsak lenni.
Pedig a keret most is tele van sztárokkal: Antoine Griezmann végre megmutathatja, hogy tényleg komolyan számolni kell vele az Aranylabda-szavazáson. Mellette a két fiatal szélső, Kylian Mbappé és Ousmane Dembélé is komoly gondot okozhat a védőknek, a középpályán ott van Paul Pogba és N’Golo Kanté, a védelemben Samuel Umtiti és Raphaël Varane – vagyis
minden poszton játszik legalább egy világsztár,
nem csoda, hogy sokan a franciákat a világbajnoki címre is esélyesnek tartják. Beszédes adat: a világ jelenlegi öt ledrágább focistájából három francia (Mbappé, Pogba és Dembélé). Olyan játékosok nem fértek be végül a keretbe, mint Aymeric Laporte, Adrien Rabiot, Anthony Martial, Alexandre Lacazette vagy Kingsley Coman.
A csoportban a legnagyobb ellenfél az utóbbi években rengeteget fejlődött dán válogatott lehet. A fejlődés és a dán csapat legfontosabb eleme a Tottenham irányítója, Christian Eriksen, aki 12 meccsen 11 gólt lőtt a selejtezők alatt.
Eriksen a vb egyik nagy sztárja lehet,
de ehhez szükség van arra is, hogy a csapat többi fontos játékosa, elsősorban Simon Kjaer és Thomas Delaney is a legjobb formáját hozza.
Ausztráliával kapcsolatban a magyar válogatottnak is friss emlékei vannak, a három, kabaréba illő gólt hozó meccsen nem tűnt úgy, hogy az ausztrálok bárkire is veszélyt tudnának jelenteni a vb-n. A keretben azonban több játékos Angliában és Németországban focizik, komoly rutinnal rendelkeznek, így nem kizárt a meglepetés.
Erre azonban Perunak valamivel nagyobb esélye van, már az sokat mond, hogy Chilét megelőzve tudtak kijutni a vb-re. A csapat remekül védekezik, és egyre látványosabb a támadójátéka is, a felkészülést azonban megzavarta a csapatkapitány, Paolo Guerrero kokainügye – a rutinos csatár végül ott lehet Oroszországban. A játékosok többsége Dél-Amerikában focizik, egy jó világbajnoksággal többen eladhatják magukat Európába.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Franciaország, Dánia
D csoport (Argentína, Horvátország, Izland, Nigéria)
Képes lesz-e Lionel Messi egyedül világbajnokságot nyerni Argentínának – ez az egyik legnagyobb kérdés nem csak a D csoportban, hanem az egész vb-n. A selejtezősorozatban bukdácsoló, menet közben edzőt váltó argentin válogatottat Messi gyakorlatilag egymaga juttatta ki a tornára, mesterhármast lőve a legfontosabb meccsen.
A végső győzelemhez azonban társakra is szüksége lenne.
Argentína döntőt játszott a legutóbbi két Copa Américán és a brazíliai vb-n is, de mindegyiket elvesztette – persze sokan mondják, hogy ha Gonzalo Higuaín kicsit higgadtabb és belövi a százszázalékos ziccereit, akkor a három döntőből legalább kettőt megnyertek volna.
Higuaín most is ott lesz, az olasz gólkirály Mauro Icardi viszont nem fér be a keretbe. Így is kérdés, hogy a kezdőcsapatban egyszerre ott tud-e lenni Messi mellett Higuaín, Sergio Agüero, Paulo Dybala, Éver Banega és Angel Di María.
A gondot leginkább a védelem jelentheti.
Eleve megsérült az egyetlen normális kapus, Sergio Romero, a hátvédekről pedig sok mindent el lehet mondani, csak azt nem, hogy folyamatosan magas szintű játékra képesek.
Nem sokkal a torna előtt ráadásul megsérült az a játékos, aki a torna nagy felfedezettje lehetett volna: a West Ham támadó középpályása, Manuel Lanzini. A PSG fiatalja, Giovani Lo Celso így is okozhat kellemes perceket az argentin szurkolóknak, de a végső siker, Messi zsenije ide vagy oda, nagy meglepetés lenne.
Már csak azért is, mert
már a csoportból sem lesz egyszerű továbbjutni.
Itt vannak például a mindig erős horvátok. Náluk a legnagyobb kérdés az, hogy a sztárokból (többek között Ivan Rakitic, Luka Modric, Mario Mandzukic, Ivan Perisic, Dejan Lovren) mennyire sikerül csapatot gyúrni.
A horvát csapatra ráadásul az is igaz, hogy nagyon kétarcú:
bárkit képes legyőzni, de bárkitől ki is tud kapni.
Így aztán náluk minden azon múlik majd, hogy éppen milyen napot fognak ki.
Az, hogy az izlandi csapat mennyire erős, legkésőbb a két évvel ezelőtti Eb-n mindenkinek feltűnt. Most a selejtezőcsoportot megnyerve jutottak ki a vb-re. A csapat legnagyobb ereje az egység és az önbizalom.
Legnagyobb sztárjuk az Everton irányítója, Gylfi Sigúrdsson, neki azonban megsérült a térde márciusban, és bár elvileg felépült, kérdés, milyen formában lesz.
Nigéria sem tűnik gyenge csapatnak, ebben a csoportban azonban valószínűleg nem sok esélye lesz. Pedig jó játékosai vannak: a korábbi Chelsea-focista John Obi Mikel mellett ott van a most is a Chelsea-ben játszó Victor Moses, az arsenalos Alex Iwobi, a leicesteri Wilfred Ndidi, vagy épp a Moszkvában játszó Ahmed Musa.
Van bőven olyan csoport, amelyben továbbjutási esélyekkel lépnének pályára – de nem volt szerencséjük a sorsoláson.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Horvátország, Argentína
E csoport (Brazília, Costa Rica, Szerbia, Svájc)
Sokként érte a négy évvel ezelőtti elődöntő Brazíliát: hazai pályán 7-1-re kaptak ki a németektől. Azóta viszont teljesen újjászervezték a válogatottat, hatalmas fölénnyel nyerték a selejtezősorozatot és elsőként jutottak ki a vb-re. Az új szövetségi kapitánnyal, Titével
20 meccsen mindössze öt gólt kaptak,
idén sem az oroszok, sem a németek, sem a horvátok nem tudtak nekik gólt lőni.
A védelem tehát a megsérült Dani Alves nélkül is stabil és összeszokott (Thiago Silva és Marquinhos a PSG-ben is egymás mellett játszik), a középpályán olyan nevek vannak, mint a barcelonai Paulinho és a madridi Casemiro, elől pedig Philippe Coutinho, Roberto Firmino és Gabriel Jesus mellett ott van a világ legdrágább játékosa, a sérüléséből felépülő Neymar is.
Nem csoda, hogy
a fogadóirodák a brazilokat a legnagyobb esélyesek közé sorolják.
A csoportban nem szabad, hogy nehéz dolguk legyen, bár a svájciak remek védelme okozhat gondokat. Náluk a gond inkább a támadásoknál van, ha Xherdan Shaqirit kiveszi az ellenfél a játékból, akkor nem sok kreativitás marad, ráadásul igazi góllövő csatáruk sincs.
A csapategység azonban nagyon erős, jól összeszokott, rutinos válogatottról van szó, tele az olasz és a német élvonalban játszó focistákkal – a csoportból való továbbjutás összejöhet, utána azonban már komoly szerencsére és nagy bravúrokra lenne szükségük a további sikerekhez.
A meglepetéscsapat a szerb válogatott lehet,
amely nagyon fegyelmezett, agresszív védekezés mellett sok gólt is rúgott a selejtezőkön, így simán jutottak ki a tornára. Az ő játékuk azonban, a dánokéhoz hasonlóan, nagyjából egy emberen múlik majd: a Lazio mindössze 23 éves támadó középpályásán, Szergej Milinkovics-Szavicson, akit fél Európa le akar igazolni.
Korábban a csapategységgel gondok voltak a szerbeknél, ha most ez rendben lesz, ráadásul a rutinos játékosok, például Nemanja Matics vagy Alekszandar Kolarov jó formában lesznek, akkor Szerbia bárkinek kemény ellenfél lehet, még úgy is, hogy az egyik legjobb védő, Matija Nasztaszics sérülés miatt lemarad a vb-ről.
Costa Rica négy éve komoly meglepetést okozott, amikor a negyeddöntőig jutott. A csapat azóta nem sokat változott – ennek jó oldala az összeszokottság, negatívuma az átlagéletkor: a Costa Rica-i a legidősebb csapat a tornán. Nagy nevek továbbra is vannak a csapatban, elsősorban a madridi kapus, Keylor Navas, mellette Bryan Ruiz, Joel Campbell és Celso Borges, de most bravúr lenne a továbbjutás.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Brazília, Svájc
F csoport (Németország, Dél-Korea, Mexikó, Svédország)
A csoport toronymagas favoritja az előző vb győztese, sőt igazából
az sem lenne meglepetés, ha Németország megvédené a címét.
A selejtezőt százszázalékosan vették, tavaly pedig úgy nyerték meg a Konföderációs Kupát, hogy szinte csak fiatalok voltak a csapatban, az idősebb sztárok otthon maradtak.
A vb-n viszont ott lesznek. Még a kapus, Manuel Neuer is felépült sérüléséből, igaz, így is elképzelhető, hogy nem ő, hanem a Barcelonában remek idényt produkáló Marc-André ter Stegen kezd majd. De
gyakorlatilag minden poszton több sztárjátékos is bevethető,
így Joachim Löw szövetségi kapitánynak akkor sem kell aggódni, ha valaki esetleg nincs formában. A négy évvel ezelőtti döntő hőse, Mario Götze ezúttal otthon maradt, akárcsak (elég nagy meglepetésre) a Manchester City szélsője, Leroy Sané, Marco Reus azonban végre egészséges.
A csoportból való továbbjutás nem okozhat problémát, ha pedig a formaidőzítés is sikerül, akkor nehéz lesz megállítani a németeket. Annak ellenére is, hogy az elmúlt hónapokban nem mutattak jó formát, sorra vesztették el a felkészülési meccseket, és a csapat hangulatának valószínűleg a Mesut Özil és Ilkay Gündogan körüli botrány sem tett jót: a két török származású focista az autoriter török elnökkel, Recep Tayyip Erdogannal fotózkodott.
A németek megállításával először a mexikóiak próbálkoznak majd – a csapat elsősorban az Európában játszó, rutinos játékosokban, Guillermo Ochoában, Miguel Layúnban, Andrés Guardadóban és Javier Hernandezben bízik, de ott lesz a már ötödik vb-jére készülő, lassan 40 éves Rafa Márquez, és érdemes figyelni a PSV szélsőjére, Hirving Lozanóra is. A csoportból továbbjuthatnak, sokkal több azonban nincs ebben a csapatban.
A továbbjutásért várhatóan azzal a svéd válogatottal kell majd a legnagyobbat küzdeniük, amelyben már
nem szerepel Zlatan Ibrahimovic.
Korábban ugyan felvetette, hogy a vb-re visszatérne a csapatba, de a kapitány végül nem hívta be.
Így a csapat legnagyobb erőssége az egység, ez segítette hozzá a svédeket, hogy az olaszokat legyőzzék a pótselejtezőn. Igazán nagy sztár nincs is a válogatottban, sokat elmond, hogy talán a Lipcsében játszó Emil Forsberg és a manchesteri Victor Lindelöf a legnagyobb név.
Dél-Korea várhatóan nem zavar majd sok vizet, ugyan szokás szerint kijutottak erre a vb-re is, de óriási meglepetés lenne, ha továbbjutnának a csoportból. A csapat többsége otthon vagy Japánban játszik, de azért a Tottenham focistájára, Szon Hung Minre, valamint a Swansea-középpályás Ki Szung Juengre érdemes lesz odafigyelni.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Németország, Mexikó
G csoport (Belgium, Anglia, Panama, Tunézia)
Egy újabb csoport, ahol nagyon egyértelműnek tűnik a továbbjutás. A belgák, mint az utóbbi időszakban mindig, most is titkos esélyesnek számítanak – sokan várják tőlük, hogy felülmúlják eddigi legjobb eredményüket, az 1986-os negyedik helyet.
A selejtezőt rendkívül magabiztosan vették, sok gólt lőttek és alig kaptak, náluk leginkább az a kérdés, hogy
mentálisan helyt tudnak-e állni a legfontosabb meccseken.
Ebben sokat segíthet egyrészt a válogatottat irányító Roberto Martinez – Thierry Henry páros, valamint a topbajnokságokban komoly rutint szerzett játékosok.
A csapat legnagyobb sztárja továbbra is a chelsea-s Eden Hazard, de idén gyakorlatilag vele egy szintre emelkedett a Manchester City irányítója, Kevin De Bruyne is. A támadók közül Romelu Lukaku és Dries Mertens is könnyen foghat ki jó napot, a középpályán a vb nagy felfedezettje lehet Youri Tielemans, a kapuban Thibaut Courtois a biztos pont.
Egyedül a védelem okozhat gondokat.
Vincent Kompany és Thomas Vermaelen ugyanis rendkívül sérülékeny. Kisebb vihart okozott az is, hogy az egyik legjobb középpályást, Radja Nainggolant nem nevezték a tornára: a kapitány szerint nem illik bele a játékrendszerbe.
Az angolok az őket az utóbbi időben a nagy világversenyeken sújtó átkot törnék meg. Régóta úgy indultak neki a vb-knek, Eb-knek, hogy jó csapatuk volt, tele tehetséges játékossal, néhány igazi sztárral – aztán legfeljebb a negyeddöntőig jutottak.
A legnagyobb sztárjuk most Harry Kane, de tottenhami csapattársa, Dele Alli is több már, mint tehetség, mellettük a támadásokért elsősorban olyan fiatalok felelnek, mint Marcus Rashford vagy Raheem Sterling – nevekben tehát jól áll a csapat.
A középpályán és a védelemben azonban igazi sztárokról nem beszélhetünk (ráadásul Alex Oxlade-Chamberlain sérülése is rosszul jött), de lehet, hogy a megbízhatóság ezúttal többet ér majd, az elmúlt hónapok eredményei mindenesetre biztatóak. Egy biztos:
Harry Kane formáján nagyon sok múlik majd.
A két európai csapat dolgát Tunézia próbálja megnehezíteni, az mindenképp jó előjel, hogy idén még veretlenek – igaz, nem ilyen kaliberű csapatok ellen játszottak. A válogatottban sok a légiós, ugyanakkor igazi nagy sztárjuk nincs.
A csoportban ott van még a vb-újonc Panama is, ők az amerikaiakat megelőzve jutottak ki a tornára. Tulajdonképpen már az is meglepetés lenne, ha pontot szereznének, erre talán Tunézia ellen van esélyük.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Belgium, Anglia
H csoport (Kolumbia, Japán, Lengyelország, Szenegál)
Végül az a csoport maradt, ahol tulajdonképp egyik csapat kiesése se jelentene nagy szenzációt, de a továbbjutása se – ezt tükrözik a fogadóirodák oddsai is.
A csoportban a négy éve szépen menetelő Kolumbia tűnik a legerősebbnek, ahol két nagy sztár is játszik: a Bayern Münchennél magára találó James Rodriguez, az előző vb gólkirálya, valamint a monacói Radamel Falcao, de szinte minden poszton találni kiemelkedő játékost, elég csak Juan Cuadrado, Carlos Bacca vagy épp Davinson Sánchez nevét megemlíteni. Sérülés miatt viszont hiányzik majd egy alapember, Frank Fabra Palacios.
A csapatot kemény védekezés, szervezett középpálya és látványos támadójáték jellemzi,
ugyanakkor néha nem mindenki hozza ki magából a maximumot.
Lengyelország valamivel kiegyensúlyozottabbnak tűnik, és itt is van egy nagy sztár: a Bayern Münchenből elvágyódó Robert Lewandowski, aki 10 meccsen 16 gólt lőtt a selejtezőben. Mellette játszhat a nagy tehetségnek tartott Arkadiusz Milik, aki a két évvel ezelőtti Eb-n még inkább csak a kihagyott helyzeteivel tűnt fel.
Ha a védekezésük rendben lesz, akkor a lengyelek okozhatnak meglepetést, de az nem valószínű, hogy a legerősebb csapatokat legyőznék. Mindenesetre most a legtöbben azon izgulnak, hogy rendbe jön-e legjobb hátvédjük, Kamil Glik sérülése.
Szenegál most másodszor jutott ki a vb-re, méghozzá furcsa körülmények között. Az egyik selejtezőn kikaptak Dél-Afrikában, méghozzá egy teljesen kamu büntetővel, de
a szövetség ezután örökre eltiltotta a bírót, miután fogadásokban volt érintett, és megismételték a meccset.
Ezt pedig már megnyerték.
16 éve egészen a negyeddöntőig meneteltek, most azért ez meglepetés lenne. Az ő nagy sztárjuk a Liverpool szélsője, Sadio Mané, a legdrágább afrikai focista, de érdemes figyelni a nápolyi védőre, Kalidou Koulibalyra, a monacói Keita Baldéra és a Rennes-ben játszó Ismaila Sarr-ra is.
Japánt sem szabad lebecsülni, a legfontosabb játékosaik európai topbajnokságokban játszanak, Kagava Sindzsi, Okazaki Sindzsi és a most már Mexikóban focizó Honda Keiszuke neve sokaknak ismerős lehet. Nagyon erős a csapategység is, jó védekezéssel nem elképzelhetetlen, hogy továbbjussanak a csoportból.
A FüHü tippje a továbbjutókra: Lengyelország, Kolumbia
Noha hivatalosan „történelmi” volt az idei nyár a magyar turizmus életében, az adatok szerint azonban éppen a legnagyobb attrakciónak szánt vizes vb idején, júliusban visszaesett a fővárosi szállodák vendégforgalma. Ezzel párhuzamosan a budapesti szállodák az országos átlag duplájával, 37 százalékkal emelték áraikat.
Júliusban a külföldiektől származó szállásdíjbevételek 30,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a belföldi vendégek 8,1 százalékkal költöttek többet szállásdíjra – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői adatsorából.
Ezzel „történelmi nyarat zárt a magyar turizmus” – értékelte legott az adatokat Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója – az MTI tudósítása szerint.
Az év első hét hónapjában a szálláshelyek 17,1 százalékkal több, 253 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ezen belül a szállásdíjbevétel 19,5 százalékkal nőtt, 151 milliárd forint volt. A vendégéjszakában mért forgalom a szállodákban, panziókban és kempingekben bővült, a közösségi szálláshelyeken és üdülőházakban csökkent.
A KSH azonban azt is közölte, hogy
a turisztikai régiók közül csak Budapest-Közép-Dunavidéken volt visszaesés.
A fővárosi szállodák vendégforgalmának csökkenése 2,4 százalék volt az egy évvel korábbitól.
Vélhetően a fővárosi hotelek így se bosszankodtak a forgalom láttán, mert
amíg a szállodai szobák bruttó átlagára 18,7 százalékkal növekedett, addig Budapesten 37 százalékkal.
A külföldi vendégek átlagosan 29,4, a belföldiek 7,6 százalékkal nagyobb szállásdíjat fizettek, mint tavaly júliusban. (Vagyis a külföldiek, köztük a vizes vb-re érkezett küldöttségek bizonyára az eleve drágább 4-5 csillagos szállodákat részesítették előnyben.)
A német vendégek 11,3, az oroszok 31,4, a kínai és japán vendégek 21,8, illetve 76,3 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek Magyarországon, mint tavaly júliusban. Franciaországból 10,0, Írországból 14,2, Portugáliából 14,8 és Lengyelországból is 8,8 százalékkal nőtt az idegenforgalom. Ugyanakkor Ausztriából 5,6, az Egyesült Királyságból 9,3, Olaszországból 14,4, Spanyolországból pedig 7,3 százalékkal csökkent a turisták által eltöltött vendégéjszakák száma.
A belföldi vendégek száma 1,6 százalékkal, 853 ezerre nőtt tavaly júliushoz képest, az általuk eltöltött éjszakák száma 2 millió 416 ezer volt. A turisztikai régiók többségében emelkedett vagy stagnált, a Balatonnál, Dél-Alföldön és Dél-Dunántúlon kismértékben csökkent a vendégéjszakák száma. A belföldivendég-éjszakák 37 százalékát a Balatonnál, 12 százalékát Észak-Magyarországon regisztrálták a kereskedelmi szálláshelyek.
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.