Kezdőlap Címkék Választás

Címke: választás

Orbán – Sztálin nevében munkára készen, avagy a szuverén hazaárulás

0

Orbán Viktor és Szijjártó Péter Georgiába – Grúziába sietett, ahol a hatalmon levő oroszbarát párt nyerte meg a választást – kétes körülmények között. Georgia elnökasszonya, aki korábban francia diplomata volt, a tiltakozó ellenzék élére állt mondván: Putyin barátai elcsalták a választást.

Sikorski lengyel külügyminiszter támogatásáról biztosította az ellenzéket Georgiában, és ugyanígy tett Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is. Szijjártó Péter reakciója szimptomatikus: ”Georgiában szombaton nem azok nyerték a választást, akiket erre Brüsszel és a liberális mainstream kijelölt hanem a szuverenitás, béke és családpárti kormányzó párt, mely nyíltan a nemzeti érdeket helyezi előtérbe.”

A magyar külügyminiszter siet gratulálni a Grúz álom nevű kormánypártnak: ”Mi gratulálunk a Georgian Dream kormánypártnak a georgiai emberek bizalmának az elnyeréséért illetve megőrzéséért, készen állunk a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés fejlesztésére és az európai integrációs folyamat támogatására.”

Orbán Viktor ugyancsak a Facebookon:

“Gratulálok a miniszterelnöknek, Kobakidzének és a Georgian Dream pártnak nagyarányú győzelméhez. Georgia népe tudja, hogy mi a legjobb az országának, és a választás napján hallatták is a hangjukat.”

Sztálin nevében munkára készen

Grúziában az orosz birodalom  felbomlása után polgári kormány alakult, amelyet a Vörös Hadsereg megbuktatott, és ily módon Grúzia a Szovjetunió tagállama lett vagyis újra orosz ellenőrzés alá került. Ki irányította ezt? Joszif Visszárionovics Sztálin a grúz bolsevik vezér, aki akkoriban a Szovjetunió kommunista pártjának főtitkára és a kormány nemzetiségi népbiztosa volt. A vörös terror hihetetlenül brutális volt Grúziában, ahol a Cseka, a politikai rendőrség a Szovjetunió bukásáig kiemelt szerepet játszott. Elég arra emlékeztetni, hogy Lavrentyij Pavlovics Berija, a szovjet titkosszolgálat rettegett főnöke Sztálin alatt, szintén grúz volt.

Eduard Sevardnadze a KGB helyi vezetőjéből emelkedett a helyi kommunista párt vezérévé, majd pedig a Szovjetunió külügyminisztere lett. Az Egyesült Államok egy New York-i ügyvédet, Mihail Szakasvilit támogatta Grúziában, aki szembe is szállt Putyinnal 2008-ban, de veszített, és két tartományt el is foglaltak az oroszok. Akkor még a magyar pártok egyértelműen Putyint bírálták: Göncz Kinga külügyminiszter vezette a küldöttséget Tbiliszibe, melyben a Fideszt Semjén Zsolt képviselte.

Most viszont Orbán Viktor népes delegáció élén azért tárgyal Tbilisziben, hogy támogatásáról biztosítsa Putyin helyi barátait. A delegáció tagja Szijjártó külügyminiszteren kívül Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter.

Hogy vette meg Putyin Georgiát?

Orbán Viktor kismiska Putyin georgiai helytartójához képest: Bidzina Ivanisvili vagyonát a Bloomberg 7,6 milliárd dollárra becsüli. Ez Grúzia GDP-jének az egynegyede. A 68 éves grúz oligarcha, aki Oroszországban szedte meg magát igazán, volt miniszterelnök is egy rövid ideig Tbilisziben 2012-ben, de gyorsan visszatért az árnyékba, hogy távirányítsa az oroszbarát grúz politikát egy kastélyból Tbiliszi fölött. A kis kaukázusi államban mindenki a keresztnevén emlegeti: Bidzina és Putyin évtizedes kapcsolata közismert mindenütt. Bidzina Ivanisvili éppúgy mélyről jött mint Sztálin, Putyin vagy Orbán Viktor: apja bányász volt. Ám a fiatal Ivanisvili felismerte, hogy a jövő a digitális világ: a KGB megbízásából ő azok közé tartozott, akik számítógépeket hoztak be a Szovjetunióba, ahova a Cocom lista alapján a Nyugat tiltotta a modern technológia eladását. Így vált dollár milliárdossá Bidzina Ivanisvili, aki mindvégig élvezte a KGB támogatását: fivérét elrabolták, hogy váltságdíjat csikarjanak ki tőle. A KGB utódszervezete segített, és kiszabadította a másik Ivanisvilit a gengszterek fogságából. Bidzina Ivanisvili valószínűleg ebből az időszakból ismeri Vlagyimir Putyint, aki a KGB utód szervezetének, az FSZB-nek átszervezésével hívta fel magára a Kreml figyelmét. Onnan került a miniszterelnöki, majd az elnöki székbe.

Ivanisvili Roman Abramovicshoz hasonlóan Putyin kedvenc oligarchái közé tartozik, azzal a különbséggel, hogy a grúz barát Franciaországban épített ki jó kapcsolatokat, míg a zsidó Abramovics Nagy Britanniában és Izraelben.

Ivanisvili kezdetben támogatta az amerikaiak emberét, Szakasvilit, de később szépen átvette a vezető szerepet:

”olyan demokráciát teremtek Georgiában, amelytől eláll a világ szeme-szája”

– deklarálta 2011-ben.

Grúziában az egy főre jutó GDP mindössze 6674 dollár. A valós érték minden bizonnyal magasabb hiszen Putyin Ukrajna elleni agresszióját követően Georgia szépen profitál az Oroszország elleni nyugati szankciókból. Ivanisvili ugyanazt csinálhatja mint fiatal korában: a nyugati szankciók kijátszásával szerez be fontos árukat Oroszországnak.

Közben Ivanisvili kialakította a nemzeti együttműködés rendszerét Georgiában: uralma alá hajtotta az igazságügyi minisztériumot. Az ügyészség és a bíróság teljesen a kezében van, és fel is használja őket gazdasági és politikai céljai érdekében. Georgia átvette Putyin inoagent törvényét hiába tiltakozott ellene a köztársasági elnök és az ellenzék.

“A Nyugat Ukrajna után második frontot akar nyitni Georgiában Oroszország ellen”

– állítja Putyin barátja, aki szerint “az ellenzék a Nyugat ügynöke.”

Orbán Viktor ugyanilyen húrokat pengetett október 23-án, ezért is utazott népes küldöttséggel Tbiliszibe. Arra az egyszerű kérdésre persze sem Bidzina Ivanisvili sem Orbán Viktor nem tudja a választ: miért nemzeti érdek Putyin támogatása?!…

Némi előny Trumpnál

Trump volt elnök vasárnap először előzte meg Harris alelnököt a Decision Desk HQ/The Hill választási előrejelzésében ebben a ciklusban.

A modell szerint Trumpnak 52 százalék az esélye az elnökválasztásra, míg Harrisnak 42 százalék az esélye vasárnapra.

Augusztus vége óta a választási előrejelzések Harris győzelmi esélyeit hozzávetőleg 54-56 százalékra, Trump esélyeit körülbelül 44-46 százalékra teszik. Október elején azonban ez a dinamika megváltozott, és a választási előrejelzés szerint mindkét jelölt esélye közelebb lesz az 50 százalékhoz.

Október 17-én a modell azt jósolta, hogy a következő hónapban a két jelölt egyenlő valószínűséggel nyer, Trump pedig október 20-án kihasználta az előnyt.

A választási előrejelzések eltolódása egybeesik a republikánus jelölt javult közvélemény-kutatási átlagaival Wisconsinban és Michiganben, két csatatér államban, amelyek korábban kissé Harris felé hajlottak. Trumpnak már csekély előnye volt Arizonában, Georgiában és Észak-Karolinában.

A 2024-es választások kimenetelét meghatározó hét ingadozó állam közül Pennsylvania egyedüliként még mindig Harrist részesíti előnyben a szavazás átlagában.

Ennek ellenére a verseny a választási előrejelzés szerint továbbra is kétesélyes, mivel a szavazás mind a hét államban a hibahatáron belül marad, vagyis a tipikus közvélemény-kutatási pontatlanságok bármelyik irányba eltolhatják az eredményeket.

Ezek az államok várhatóan döntő szerepet játszanak majd annak meghatározásában, hogy melyik jelölt éri el a döntő 270 elektori szavazatot. Jelenleg sem Trumpnak, sem Harrisnek nincs egyértelmű előnye annyi államban, hogy biztosítsák ezt a számot.

Mai kérdés – Ön szerint 2026-os választáson a mostani 0%-ról eléri a parlamenti küszöböt jelentő 5%-os szavazatarányt?

Szombaton az MSZP megtartotta tisztújító kongresszusát, ahol megválasztották a párt új elnökségét.

A korábbi társelnöki rendszer helyett a párt visszatért az egyszemélyes elnöki vezetéshez, hogy a közösség még hatékonyabban képviselhesse a baloldali értékeket. Az új elnökség határozott célkitűzései között szerepel a párt megerősítése és megújulása, hogy a közösség felkészülten vághasson neki a 2026-os országgyűlési választásoknak.

This poll is no longer accepting votes

Ön szerint 2026-os választáson a mostani 0%-ról eléri a a parlamenti küszöböt jelentő 5%-os szavazatarányt?
×

Szijjártó a piromániás tűzoltó

0

“Magyarország a Boszniai Szerb Köztársaság barátja. Ma a veszélyek korában különösen nagy szükség van olyan erős patrióta vezetőkre mint Milorad Dodik!” – rikoltotta szerbül a helyi elnök kampányzáró nagygyűlésén Orbán Viktor első janicsárja. Aki megfeledkezett a szrebrenicai népirtásról, és a szerb hadsereg más rémes tetteiről Boszniában.

A szerb neonáci közönség felállva tapsolt a magyar külügyminiszternek, aki különben jelenleg béke szólamokkal házal az egész világon. Valahogy a balkáni lőporos hordó kellős közepén nem jutott eszébe a béke pedig az első világháború Szarajevóban kezdődött el méghozzá azzal, hogy egy szerb terrorista meggyilkolta a Habsburg birodalom trónörökösét, Ferenc Ferdinándot. Teleki Pál magyar miniszterelnök azután lett öngyilkos , hogy Magyarország megtámadta Jugoszláviát. Mindez feledve, Orbán Viktor, Putyin és Vidics szerb elnök nagy barátja elszántan támogatja a Boszniai Szerb Köztársaságot, a Nyugat ellenfelét. Miért?

Nincs B terv Trumppal kapcsolatban

Orbán Viktor abban bízik, hogy Trump győz, és ezzel a diplomáciai problémáinak jelentős része megoldódik. Egyrészt Washington nem próbálja meg őt levenni a sakktábláról, másrészt pedig Trump mindenki feje fölött megállapodhat Putyinnal. Az orosz diktátor, a balkáni neonáci mozgalmak nagy patrónusa, megkérheti a megállapodás árát Trumptól és nemcsak Ukrajnában. Trump békét akar kötni Európában Oroszországgal, mert cserébe azt kívánja tőle: hagyja magára Iránt! Netanjahu izraeli miniszterelnök azért nyomul előre elszántan, mert Orbánhoz hasonlóan szintén Trump győzelmében bízik. Miért? Mert arra akarja rávenni az Egyesült Államokat: támadják meg együtt Iránt! A vallási vezetők által irányított Irán igencsak tart ettől, de bízik szövetségeseiben: Oroszországban és Kínában. Ha Trump győz a választásokon, akkor alkut köthet Moszkvával és Pekinggel: hagyják magára Iránt! Kamala Harris nyíltan megmondta Netanjahunak: fejezze be a háborút! Az iráni rakétatámadás idején a demokraták elnökjelöltje felolvasott egy nyilatkozatot, mely szerint

“az USA garantálja Izrael biztonságát és támogatja védekezését!”

Sem a Libanon elleni háborút sem pedig a nyílt szembenállást Iránnal nem támogatja a demokrata adminisztráció. Orbán mint Trump, Putyin és Netanjahu szövetségese a háború pártján áll , de közben elszántan szónokol a békéről. Csakhogy épp a miniszterelnök figyelmeztette a világot korábban:

”ne arra figyeljenek, amit mondok hanem arra, amit csinálok.”

Orbán szövetségese nyert, de nem alakíthat kormányt Ausztriában

A Szabadságpárt végzett az első helyen az osztrák választásokon, és Szijjártó Péter sietett örvendezni emiatt a Facebookon, de a szélsőjobboldali párt győzelme működésbe hozza az ellenerőket. Éppúgy mint Prágában, ahol Orbán másik szövetségese, Andrej Babis végzett az első helyen az országos választásokon, de nem tudott kormányt alakítani.

Most pontosan ugyanez a helyzet Bécsben is, ahol valamilyen új koalíció alakulhat majd, melynek nem részese a Szabadságpárt, mert – az amerikai nagykövetség biztatására – itt sem akar vele koalíciót kötni.

A párt neonáci múltja is sokakat zavar, de még inkább oroszbarát jelene.

Putyin aktív támogatója a Szabadságpártnak, amely cserébe nyíltan oroszbarát politikát folytat.

Nyugat vagy Kelet?

Egyre inkább ez az európai választások tétje, és ez nem sok jót ígér Orbán Viktornak, aki egyre jobban elkötelezi magát Oroszország és Kína mellett. Az Egyesült Államok nemcsak neonáci háttere miatt nem fogadja el az Alternative für Deutschlandot Németországban vagy a Szabadságpártot Ausztriában hanem a fő kifogás a Moszkva barátság. Ez játszott szerepet Andrej Babis esetében is, aki Moszkvában végezte tanulmányait, és aktív kapcsolatban állt a KGB-vel. A CIA ezt kutatja Orbán Viktor esetében is. Putyin táncolt annak idején az osztrák külügyminiszter asszony esküvőjén, aki a Szabadságpártot képviselte a kormányban Bécsben. Az ex külügyminiszterasszony immár Oroszországban él Putyin kegydíjából.

Ausztria, amely bajnoka volt a kelet-nyugati együttműködésnek, most az áldozata ennek hiszen az USA nem hagy kétséget afelől, hogy választani kell. Ezért távozott idő előtt az élők sorából Jörg Haider, a Szabadságpárt legendás vezére, a politikai életből az Ibiza botrányba belekeveredett szabadságpárti vezetés, és Sebastian Kurz kancellár, a Néppárt csodagyereke, aki lepaktált a Szabadságpárttal.

Az USA el akarja törölni Merkel kancellár és Bismarck álmát

A vaskancellár még a XIX. század végén javasolta Németország és Oroszország stratégiai szövetségét az angolszász világ ellen. Ezt Vilmos császár – Viktória angol királynő unokája – elutasította, és kirúgta Bismarckot. Kohl kancellár a német egyesülés után felújította ezt a koncepciót, melyet kiegészített Kínával. Ezt követte Angela Merkel, aki 17-szer járt Pekingben amíg Németország kancellárja volt.

Az USA teljes erővel fúrta az Európa – Oroszország – Kína szövetséget, melyet az ukrajnai háború romba döntött.

Az Északi áramlat gázvezetékek felrobbantása szimbolikusan is jelezte: egy korszak véget ért. Újra beállt a Nyugat-Kelet közti hidegháború. Orbán két szék közt a pad alá esett. Ráadásul nem léphet ki sem a NATO-ból sem pedig az Európai Unióból, mert pontosan tudja: Moszkva és Peking számára csakis addig érdekes amíg benne van a két fontos nyugati szövetségben. Marad a trójai faló szerep, mely gyengén fizet. Tartani is csak addig tart amíg Washingtonban nem akarnak példát statuálni: Magyar Péter már arról filozofál, hogy lehet: 2026-ban nem is Orbán Viktor lesz az ellenfele!

Hat év alatt kétszeresére emelkedtek az élelmiszer árak Magyarországon

Ennél látványosabb kudarc nem sok van a nemzeti együttműködés történetében hiszen az Európai Unióban “mindössze“ 40%-os volt az áremelkedés ugyanebben az időszakban. Magyarország hagyományosan mezőgazdasági ország  volt, amely exportálja az élelmiszert, akkor miért ez a hatalmas élelmiszer infláció az elmúlt hat évben?

Erre nem siet válaszolni sem a miniszterelnök, de az ellenzék sem. A magyar agrárpolitika kudarca ugyanis évtizedekre vezethető vissza, azért felelősek a baloldali kormányok éppúgy mint a jobboldaliak. A rendszerváltás gazdasági kudarca itt tetten érhető: az egykori sikerágazat leszerepelt.

Vita az ársapkáról

Miután az árstopot és a kötelező akciózást kivezette a kormány egyetlen hónap alatt a liszt ára 38%-kal, a cukor 13,9%-kal, az étolaj 9%-kal drágult.

Matolcsy György – sok ellenzéki közgazdászhoz hasonlóan az ársapkák kivezetését sürgette évek óta:

”3-4% veszteséget, azaz inflációs többletet okoz az ársapkák alkalmazása, ezért azonnal ki kell vezetni minden ársapkát!”

Az eredmény: 2023-ban olcsóbb volt az élelmiszer Spanyolországban, Hollandiában és Romániában. Tegyük hozzá Hollandiában és Spanyolországban lényegesen magasabbak a keresetek mint nálunk.

Miért alkalmazta a kormány az ársapkát és a kötelező akciózást? Mert saját közvéleménye, a legszegényebb választópolgárok előtt, bizonyítani akarta: “pártunk és kormányunk fellép az infláció ellen.”

Azt már nem tették hozzá, hogy az Európa bajnok inflációt épp a kormány okozta, amely ily módon szedte vissza azt az 1500 milliárd forintot, melyet a 2022-es választások megnyerésére fordított.

1 millió forintos minimálbér

Magyar Péternek ezt a jól hangzó ígéretét a közgazdászok jelentős része sietett demagógiának nyilvánítani holott az ellenzék vezére Orbán Viktor elképzeléseinek alapos ismeretében közölhette: 2030-ra a minimálbér  elérheti  az 1 millió forintot!

Miért? Mert Orbán Viktor minden bizonnyal úgy akarja megnyerni a 2026-os választást mint a 2022-ben: a legszegényebb rétegek megvásárlásával. Csakhogy míg korábban jöttek a pénzek Brüsszelből, most csak csordogálnak. Az európai konjunktúra jóval kedvezőbb volt, a következő évek csak csekély növekedést ígérnek. A magyar gazdaság fellendülése nem várható viszont legkevesebb 2500 milliárd forintra van szüksége a miniszterelnöknek hiszen az általa gerjesztett “választási” infláció mindenütt megnövelte az árakat. Mire készül Orbán Viktor? Minden valószínűség szerint arra, hogy újra beveti az infláció csodafegyverét: megpróbálja megvásárolni a szavazókat, majd utána visszaveszi a pénzt a magasabb árakkal. Így az egymillió forintos minimálbér már nem is hangzik oly fantasztikusan.

Más kérdés, hogy az mennyit ér majd euróban vagy dollárban?

Orbán: “Európa lemarad mint a borravaló”

A magyar miniszterelnök szokásos pénteki interjújában az elmúlt hét legizgalmasabb jelenségének a Draghi jelentést nevezte. Az Európai Központi Bank ex elnöke, Olaszország egykori kormányfője a brüsszeli bizottság megbízásából jelentést készített az Európai Unió versenyképességéről. Ezért is választotta ezt a jelszót a soros magyar elnökség is az Európai Unióban.

Orbán Viktor így összegezte a Draghi jelentés legfőbb tanulságát: ”Ellép mellettünk az Egyesült Államok is meg Kína is. És Európa lemaradt mint a borravaló.”

Való igaz: az Európai Unió gazdasága stagnál míg az amerikai és a kínai GDP növekszik. Hogy lehet ezen változtatni? “Vagy benevezünk erre a versenyre vagy diszkvalifikáljuk az ellenfelet. Az utóbbi a blokkosodás. Az Európai Unió blokkosodni akar, de Magyarország számára ez tragédia lenne” – jelentette ki Orbán Viktor. Aki hozzátette:

”Magyarországnak versenyeznie kell. Magyarországnak az a jó, ha a világgazdaság egységes.”

Hány versenyképes magyar céget ismer a miniszterelnök?

A magyar oligarchák cégei csakis a magyar piacon versenyképesek, de ott is csak addig és azért, mert a miniszterelnök áll mögöttük.

A nemzeti együttműködés rendszere versenyképtelen, és ezt Orbán Viktor tudja a legjobban hiszen ő üzemelteti azt. Mindennek ellenére a magyar miniszterelnök közölte boldog és dolgos népünkkel:

“a magyar gazdaság a fellendülés kapujában áll”

A magyar miniszterelnök szerint “túl vagyunk a nehezén.” Mit érthetett ezen? Talán azt, hogy több mint 1500 milliárd forinttal megvásárolta a 2022-es választást, majd ezt a pénzt szépen visszaszedte az Európa rekorder inflációval. Mészáros Lőrinc vagyona épp ebben a 2023-as évben amikor szinte mindenkinek csökkent az életszínvonala magas infláció miatt – ahogy erre Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is rámutatott a közgazdász vándorgyűlésen, csekély 50%-kal növekedett, és elérte a 990 milliárd forintot. Miatta tehát nem kell aggódnunk hiszen nehéz időszakban is jól teljesített.

De mi lesz a magyar lakossággal, amely 2026-ban újra szavazhat arról, hogy kívánja-e folytatni a nemzeti együttműködés nem épp sikeres rendszerét? A Bloomberg arról írt, hogy Orbán már az idén megkezdi a felkészülést a választásokra. Varga Mihály pénzügyminiszter, aki várhatóan Matolcsy György utóda lesz a Nemzeti Bank élén cáfolta ezt.

A Nemzeti Bank fő célja az infláció elleni harc, emiatt került szembe Matolcsy György Orbán Viktorral.

Matolcsy szerint Orbán álma arról, hogy az Európai Unió öt legfejlettebb állama közé kerüljünk 2030-ra nem teljesül. A miniszterelnök 2021-ben letért a jó útról – Matolcsy szerint. Akkor kezdte meg Orbán a választópolgárok megvásárlását. A miniszterelnök most ugyanerre készül csakhogy üres a zsebe. Brüsszelből nem jön a pénz: az euró milliárdok jórésze be van fagyasztva. Érdekes módon erről nem tett említést Orbán Viktor amikor visszatért a Kossuth rádió mikrofonja elé. Hogy lett Magyarország az Európai Unió legszegényebb  és legkorruptabb állama?

Miért is van befagyasztva az eurómilliárdok jórésze Brüsszelben? Netán azért, mert a kormányfő rokonai, barátai és üzletfelei egy kicsit túlságosan sokat lopnak?

A miniszterelnöknek mindenesetre a semmiből kellene pénzt teremtenie, és erre a Nemzeti Banknál nincsen alkalmasabb intézmény. A nagy átverést 2026-ban inflációs pénzteremtésből és drága külföldi hitelekből kell végrehajtania a Nemzeti Banknak. A váltás az elnöki poszton jövő tavasszal lesz vagyis egy évvel a választások előtt. Ideális időpont az ismétlésre: a szegény szavazó polgárok megvásárlására. Utána pedig jöhet az infláció, a forint leértékelődése. Orbán terve már készen lehet, de hogyha nem Trumpot választják meg az USA-ban, akkor közbeszólhat a végzet: az Egyesült Államok amnesztiát kínálhat neki is mint Maduro venezuelai elnöknek: elhúzhat pereputtyával és összes lopott vagyonával!

Orbán egy őszinte pillanatában hét szűk esztendőt jósolt a 2022-es választások megnyerése után.

Ebben a leszálló ágban nem leányálom a kormányzás, de

Orbán Viktor nem is azzal foglalkozik hanem a választók átverésével. Eddig bejött…

Egy húron pendül a szélsőjobb és a szélsőbal Németországban?

Több szavazatot szerzett Thüringiában mint a szociáldemokraták a szélsőbal vezére, aki migránsellenes noha apja iráni volt.

Sahra Wagenknecht szövetsége 15 helyet kap Thüringiában a tartományi vezetésben míg a szociáldemokrata kancellár pártja mindössze hatot. A győztes a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland lett, melynek elképzelései sokban összecsengenek Sahra Wagenknechttel: migránsellenesek, szemben állnak Brüsszellel és Putyin iránt igencsak megértőek. Sahra Wagenknecht, akinek édesapja iráni bevándorló volt, az NDK-ban nőtt fel, és nem sokkal a Fal leomlása előtt, 1989-ben lépett be a Német Szocialista Egységpártba, mely az NDK-t kormányozta. Utána a Balpárt aktivistája majd egyik vezetője volt – ez a német szocialista egységpárt utódpártja. Innen kiválva alapította meg a Sahra Wagenknecht szövetséget – BMW – mely tiltakozik az ellen, hogy Oroszországot szankciókkal sújtsák az Ukrajna elleni agressziója miatt. Nem ért egyet a NATO politikájával.

Putyin hálózata

Az orosz elnök fiatal korában a KGB drezdai irodáját vezette alezredesi rangban. Kiváló kapcsolatot ápolt Angela Merkel kancellárral, aki az NDK-ban nőtt fel, és tanulmányai egy részét Putyin szülővárosában, Szentpéterváron végezte, melyet akkor még Leningrádnak hívtak. Az orosz elnök és a német kancellár felváltva társalgott egymással oroszul és németül. Merkel kancellár a német – orosz együttműködés híve volt éppúgy mint szociáldemokrata elődje, Gerhard Schröder, aki jelenleg Putyin tanácsadójaként szépen gazdagszik az oroszbarátságból.

Merkel kancellár az USA-val szemben is képviselte az együttműködést Oroszországgal: kivívta azt, hogy Washington beleegyezett a második Északi Áramlat földgázvezeték használatába, melyre azután már nem került sor Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt. Az Északi Áramlat földgázvezetékeket felrobbantották – állítólag ukránok hajtották végre az akciót, de azt nem tehették meg a CIA támogatása nélkül – fejtette ki Seymour Hersh amerikai oknyomozó újságíró.

Magyarországon az elit körében az orosz barátság szinte általános: Putyin ugyanis pénzeli barátait. Így Orbán Viktor eljátszotta és eljátssza Putyin pincsijének szerepét.

Németország a francia úton?

Macron elnök a legutóbbi választás után patthelyzetbe került: a parlamentben szélsőjobboldali és szélsőbaloldali többség van. Éppúgy mint Thüringiában, ahol a Linke is jól szerepelt miközben a zöldek nem is jutottak be a parlamentbe. Macron elnök kezdettől fogva olyan reformokat akart, melyek javítják Franciaország és az egész Európai Unió versenyképességét. Ezt először Merkel kancellár vétózta meg, most pedig a szélsőjobb – szélsőbal parlamenti többség Párizsban. Németország ugyanilyen zsákutca felé sodródik: miközben egyre inkább elveszíti a versenyképességét, a szélsőjobb – szélsőbal ellenzék mindenféle gazdasági reformot megakadályozhat. Ha az Európai Unió mindkét vezető állama zsákutcába kerül, akkor felértékelődhetnek mások Brüsszelben. Csakhogy sem Olaszországnak sem Lengyelországnak nincsen reformkoncepciója a versenyképesség javítására bár Mario Draghi ex miniszterelnök kidolgozott egy ilyen javaslatot épp Brüsszel kérésére, de emögé nem lehet megfelelő politikai támogatást állítani. Az Európai Unió gazdasága így fokozatosan versenyképtelenné válik, de ez aligha okoz gondot az USA-nak, Oroszországnak vagy épp Kínának.

Andy Landy mosolyalbuma –  Választási ígéret v. Őszinte beszéd  

2026-os választásoknál jó lesz vigyázni! Oda kell majd figyelni minden szóra, hiszen egy kampánybeszéd hangozhat akár így is, azoktól akik 20 éven át nem tettek semmit: Kedves Szavazóim! Az előző miniszterelnök 16 éven keresztül folyamatosan hazudott, a barátainak juttatott mindent, rendszeresen becsapta az egész országot. Kérem Önöket, adjanak nekem is egy esélyt! Hogyan is hangzik a szólás: Cseberből vederbe!

AL

Mindenki győzött Franciaországban csak Európa veszített

Macron elnök számítása bevált: a választások második fordulójában sikerült megakadályozni Marine Le Pen szélsőjobboldali mozgalmának áttörését: győzött a baloldali Új Népfront.

Abszolút többségről szó sincs: koalíciós kormánynak kell következnie, addig marad a jelenlegi, amelynek már eddig sem volt parlamenti többsége most pedig végképp nincsen hiszen Macron mozgalma feláldozta magát a közös győzelem oltárán.

A vesztes Marine Le Pen megduplázta képviselőinek számát a francia parlamentben, de messze elmaradt az abszolút többségtől pedig a szélsőjobb vezére kikötötte: csakis akkor alakítanak kormányt, ha ehhez nem kell koalíciót kötniük. Marine Le Pen megmutatta az oroszlán körmeit, de valószínűleg nemigen bánkódik azon, hogy nem alakíthat kormányt hiszen az számtalan népszerűtlen intézkedéssel járna. Marine Le Pen pedig 2027-re készül az elnökválasztásra, ahol be akarja söpörni az összes proteszt szavazatot, amelynek egy része most az Új Népfrontot erősítette. Macron elnök már korábban jelezte, hogy nem kíván együtt kormányozni az Új Népfront egyik fő erejével, melyet a demagóg és oroszbarát Mélenchon vezet. A többiekkel: szocialisták, zöldek stb. viszont igen. Ezenkívül ott van a hagyományos jobboldal, a republikánusok, akikkel szívesen paktálna Macron elnök.

Európa a vesztes

Macron elnök kezdettől fogva az európai reformok legfőbb támogatója volt Brüsszelben.

A reformokat megakadályozta Merkel kancellár, a Covid pandémia és Putyin agressziója Ukrajna ellen. A problémák viszont megmaradtak: Európa immár versenyképtelen – állapította meg Mario Draghi a brüsszeli bizottságnak készített jelentésében. Az Európai Központi Bank ex elnöke, aki nemrég még Olaszország miniszterelnöke is volt azt javasolja, hogy az Európai Unió hozzon létre nagy közös alapokat a digitális fejlesztésre, a zöld átmenetre, az ukrajnai háborúra stb. Ezeket az alapokat közös kölcsön felvételeiből finanszíroznák. Ennek az elképzelésnek Európában a legfőbb támogatója Emmanuel Macron elnök volt és maradt is, csak épp jóval kevesebb erőt tud ehhez felmutatni hiszen ideje és energiája jórészét felemészti a belpolitika. A reformok erői egy nagy táborban gyülekeznek:

Patrióták vagy idióták?

Orbán Viktor az osztrák Szabadságpárttal és a cseh Anoval létrehozott egy új szent szövetséget, amelyhez sok más párt után a választások után Marine Le Pen is csatlakozott. Ez 30 képviselőt jelent az Európai Parlamentben, összesen több mint hetvenet a 720 tagú szervezetben. A fő irányt továbbra is a néppárti – szocialista blokk határozza meg, melyhez csatlakozhatnak a liberálisok, a zöldek sőt olykor a Meloni által vezetett mérsékelt szélsőjobb is ahova nem vették be Orbán Viktort. Elsősorban azért nem, mert a magyar miniszterelnök oroszbarát vonala számukra elfogadhatatlan, de az sem tetszik nekik, hogy Orbán Viktor elutasítja Draghi tervét. Az ex miniszterelnök Meloni gazdasági főtanácsadója, aki arra emlékeztet mindenkit, hogy Olaszország 200 milliárd eurót kapott a közös hitelfelvételből.

Orbán Viktor viszont még a magyar alkotmányba is beleíratta: még egy közös uniós hitelfelvétel nem lesz!

Hogy akarják megoldani a patrióták az Európai Unió sokasodó problémáit? Rejtély! A francia pénzügyminiszter kiszámolta Marine Le Pen gazdasági programjának következményeit: az eredmény pénzügyi válság lett volna hiszen Franciaország államadóssága már így is meghaladja az éves GDP 100%-át!

A patrióták idióták – erre a következtetésre jutottak a vezető francia üzletemberek, akik a hétvégén tanácskoztak a francia Davoson Aix en Provence-ban. Most nagy a megkönnyebbülés: Macron elnök fő támogatója Franciaország és Európa leggazdagabb embere Bernard Arnault, akinek vagyonát több mint 200 milliárd euróra becsülik.

Politikailag Macron meggyengült így aligha valószínű, hogy keresztül tudja vinni a reformokat Brüsszelben. Ahol tisztában vannak azzal, hogy a reformokra szükség van, de azt is tudják, hogy azok népszerűtlenek, ezért nehéz hozzájuk politikai támogatást találni. Így jó esély van arra, hogy minden úgy megy tovább mint eddig Brüsszelben: miközben majdnem mindenki a változások szükségességét hangsúlyozza, a gyakorlatban nem történik semmi, mert nincsen meg hozzá a politikai akarat a 27 tagállamban.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK