Kezdőlap Címkék Szervezet

Címke: szervezet

Közeledik-e a magyar diplomácia a BRICS-hez?

Kazanyban tart csúcstalálkozót a nyugati világgal szembenálló szervezet a BRICS, mely eredetileg Brazíliából, Oroszországból, Indiából, Kínából és Dél Afrikából állt, de időközben sok új állam is csatlakozott hozzá: Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek.

Több állam is kérte felvételét: Szaúd Arábia és Törökország is részt vesz a csúcstalálkozón Kazanyban. A török diplomácia arról tájékoztatta az orosz szervezőket, hogy a legmagasabb szinten vesznek részt a csúcson vagyis jelen lesz Erdogan elnök is. Ez azért érdekes, mert Törökország a NATO tagja vagyis a Nyugat katonai rendszerének része. Erdogannal igen szoros kapcsolatban áll Orbán Viktor magyar miniszterelnök is, aki korábbi elnöki beiktatására magával vitte a fiát, Orbán Gáspárt is.

“Magyarország nem a megfelelő blokkban van”

Ezt közölte a közszolgálati médiában Békés Márton, a Terror Házának tudományos igazgatója, akinek Schmidt Máriával együtt az a feladata Orbán Viktor nemzeti együttműködési rendszerében, hogy ideológiai szósszal öntsék le a miniszterelnök mindenkori ténykedését.

A strasbourgi viták következményét Orbán Viktor maga vonta le:

“Brüsszel meg akarja buktatni a magyar kormányt.”

Minthogy a demokrata adminisztráció törekvése hasonló Washingtonban, ezért mondhatta azt Békés Márton, hogy “nem ebben a blokkban van a helyünk.” Ez ugyanaz a reakció mint amilyet Orbán Viktor az Európai Néppárttal szemben tanúsított: kilépett mielőtt kirúgták volna. Ma már deklaráltan Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője az első számú ellenfél Orbán Viktor számára Brüsszelben. Minthogy Németország következő kancellárja várhatóan Merz lesz vagyis a CDU-CSU koalíció vezetője, ez nem sok jót ígér a magyar miniszterelnöknek, aki minden reményét Trumpba veti, aki fütyül Európára viszont szívesen átvenné Orbán Viktor autokrata rendszerét. Szijjártó Péter már tizenegyszer járt Oroszországban azóta, hogy Putyin megtámadta Ukrajnát, így nem csoda, ha

az Amerikai Népszava orosz ügynöknek nevezte a magyar külügyminisztert.

A BRICS pontosan október 22-23-án ülésezik Kazanyban. A magyar forradalom 1956-ban épp azt a nemzeti egységet mutatta fel, hogy jóformán senki sem kíván a szovjet blokkhoz tartozni Magyarországon. Nagy Imre miniszterelnök be is jelentette a kilépést a Varsói Szerződésből. Válaszul megérkeztek a szovjet csapatok, és Nagy Imrét felakasztották. Orbán Viktor épp Nagy Imre temetésén vált országosan ismert politikussá amikor kiadta a jelszót 1989-ben: ruszkik haza! Azóta Orbán politikája egy cseppet megváltozott, de Magyarország helyzete aligha: a miniszterelnök nemigen rendezhet népszavazást arról, hogy akartok-e a keleti blokkba tartozni?!…

Hogyan támogatják egyes ásványi anyagok az egészségünket?

0

A mindennapokban annyi szó esik a különböző vitaminokról és azok fontosságáról, hogy szinte meg is feledkezünk arról, hogy léteznek ásványi anyagok is – pedig ezek is elengedhetetlenek az emberi szervezet egészsége szempontjából. Az ásványi anyagokat ráadásul a szervezetünk nem is képes termelni – egyes vitaminokkal ellentétben –, így a pótlásukra különös figyelmet kell fordítanunk.

 

Az alábbiakban megnézzük, hogy mit érdemes tudni az ásványi anyagokról, hogy melyek közülük a legfontosabbak, illetve hogyan ezeket hogyan tudjuk szinte észrevétlenül bevinni a szervezetünkbe nap mint nap.

Mit tudunk róluk?

Ezek olyan emberi szervezet számára nélkülözhetetlen anyagok, amelyeket tehát csak élelmiszerekkel – vagy manapság már különböző táplálékkiegészítőkkel – vihetünk be a testünkbe. Mindegyiknek különböző szerepe van az emberi szervezetben, ám általánosan igaz rájuk, hogy a különböző vitaminokkal együttműködve hatnak – így a vitaminok sem tudják az ásványi anyagok nélkül kifejteni áldásos hatásaikat.

Alapvetően két csoportjukat különböztetjük meg: a makro-, illetve a mikroelemeket. Az elkülönítés alapja, hogy mekkora arányban vannak jelen a testünkben: a makroelemek a testtömeg 0,005%-ánál nagyobb arányban találhatóak meg benne, míg a mikroelemek ennél kisebb arányban. A legfontosabb makroelemek közé tartozik a kalcium, a foszfor, a klór, a kálium, a magnézium és a nátrium. De nem kevésbé jelentősek az olyan mikroelemek sem, mint a cink, a króm, a jód, a vas, valamint a szelén.

Hogyan támogatják az egészséget?

Az alábbiakban pedig azt vizsgáljuk meg, hogy az egyes anyagok pontosan mivel, hogyan támogatják a testet a mindennapokban, de kitérünk arra is, hogy milyen forrásokból tudjuk ezeket biztosítani.

Kalcium

A kalcium fontosságáról már biztosan mindenki hallott, hiszen elengedhetetlen a csontok és a fogak egészségéhez. Emellett hozzájárul az izmok működéséhez, így a szívverés szabályozásához is. Ezt elsősorban a különböző tejtermékekkel juttathatjuk be a szervezetünkbe, így tejjel, joghurttal és sajttal. A vegán étrendet követők zöld levelesekből és különböző magvakból is kinyerhetik.

Foszfor

A foszfor talán kevésbé ismert, de legalább ennyire fontos, sőt! Szerepe van a kalcium felszívódásában, de az energia-anyagcserében és a sejtek, szövetek egészségében is. Magas mennyiségben van jelen a húsokban, a teljes kiőrlésű gabonában, a tejtermékekben, illetve egyes magvakban.

Klór

Meglehet, hogy valaki számára ez különös, de a klór igenis egy egészséges elem – persze a megfelelő formában és mennyiségben –, ami támogatja a szervezetet. Szerepe a gyomorsavban jelentkezik, hiszen ennek részeként segíti az emésztést, valamint a só-víz háztartás és a sav-bázis egyensúly fenntartását. Alapvetően nem igényel pótlást, az egyszerű csapvízből kinyerhetjük a szükséges mennyiséget.

Kálium

A kálium felelős azért, hogy a test izmai és idegei megfelelően működjenek. Emellett a szívproblémák kockázatát is csökkenti és fellép a magas vérnyomás ellen is. A kálium azok számára is jó lehet, akik gyakran éreznek kimerültséget és ingerlékenységet. Különböző zöldségekből, gombákból, illetve gyümölcsökből is hozzájuthatunk.

Magnézium

Amikor az embernek valami baja van, gyakran hallhatja a tanácsot: szedj magnéziumot! Ezen nincs is okunk meglepődni, hiszen ez az anyag számtalan enzimet aktivál, de az izmokat és az idegrendszert is szabályozza. Ezért akár, ha izomgörcsök kínoznak, akár fejfájással vagy álmatlansággal kell megbirkóznunk, a magnézium lehet a megoldás. Sok citrusfélében megtalálható, de a zöld levelesek, a teljes értékű gabonák is a tofu is bővelkedik benne.

Nátrium

A nátrium a szervezet só-víz háztartásáért felelős. Általában nem szokott belőle hiány jelentkezni, mivel az egyszerű konyhai sónak hála igen nagy mennyiséget tudunk elfogyasztani ebből az ásványi anyagból. Ezzel kapcsolatban inkább a mértékletességre kell odafigyelni: nagy mennyiségben magas vérnyomáshoz vezethet.

Cink

A cink egy igen különleges anyag, hiszen több mint 200 enzimben található meg. Hozzájárul ahhoz, hogy az immunrendszerünk jól működjön, de a látás, az ízlelés és a szaglás egészségének fenntartásához is elengedhetetlen. A cink megtalálható az általunk alapvetően kevésbé fogyasztott kagylóban és a különböző halakban. De a teljes értékű gabonákból, a magvakból és a hüvelyesekből is pótolhatjuk.

Króm

A krómhiány olyan elváltozásokat okozhat, mint a koszorúér-betegségek, illetve a cukorbetegség. Ez az ásványi anyag részt vesz a szénhidrát-anyagcserében és elősegíti, hogy az inzulin jótékony hatásai érvényesülhessenek. Fogyasszunk rendszeresen hüvelyeseket, májat, tojást, teljes kiőrlésű gabonákat, hogy ne szenvedjünk benne hiányt!

Jód

A jód nevét elsősorban a pajzsmirigy kapcsán hallhatjuk, hiszen a pajzsmirigyhormonokkal együttműködik. Emiatt szerepe van az anyagcserében – így akár a fogyásban is –, de még a vérkeringésben, valamint az idegrendszer megfelelő működésében is. Ha szeretnénk növelni a jódbevitelünket, akkor érdemes tengeri halakat fogyasztani, de az egyszerű jódozott konyhasót is leemelhetjük a kamra polcáról.

Vas

A vas az emberi szervezet számtalan funkciójában tölt be szerepet: ott van az oxigénszállításnál, az enzimekben, az anyagcserében, az energiatermelő feladatoknál – és még sorolhatnánk. Amennyiben hiány lép fel a vasból – ami a világon leggyakoribb ásványianyag-hiány –, vérszegénységet tapasztalhatunk. Éppen ezért érdemes vörös húsokat, zöld leveleseket, tojássárgáját fogyasztanunk, de étrendkiegészítőként is bevihetjük, ha nem bíznánk a véletlenre.

Szelén

A jódhoz hasonlóan a szelén is részt vesz a pajzsmirigyműködésben, de elengedhetetlen az egészséges immunrendszer szempontjából is. Az E-vitaminnal szoros együttműködésben azon dolgozik, hogy a szabadgyökök kifejthessék károsító hatásukat. A kagylók, a vaj, az avokádó és a különböző teljes kiőrlésű gabonák is biztosíthatják a napi szükségletet.

Közérdekű adatot visszatartani nem kell félnetek

0

Vannak olyan adatok, tények, információk, amelyek a közre tartoznak, ezeket összefoglalóan közérdekű adatoknak hívjuk. S bár e közérdekű adatokat tulajdonló intézmények ezt tudják, mégsem hajlandók azokat minden esetben nyilvánosságra hozni.

Ilyenkor a pártok, a sajtó munkatársai, vagy épp a civil szervezetek un. közérdekű adatigényléssel fordulnak az illető szervezethez, mely aztán vagy eleget tesz a tájékoztatási kötelezettségének, vagy megtagadja az adatok kiadását. Számos esetben ezért bíróság dönt arról, hogy az adatokat ki kell adni, vagyis, lehetővé kell tenni, hogy a nyilvánosság is megismerhesse azokat.

Legutóbb a Demokratikus Koalíció járt így. A párt éveken át pereskedett a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvánnyal, hogy kiadják, mire költötték a TAO-pénzeket. A DK jogerősen nyert, a bíróság kimondta, hogy a TAO közpénz, a Kúria pedig jogerős ítéletben arra kötelezte a Felcsútot, hogy adja ki, mire költötték a TAO-milliárdokat.

Ám számlák helyett csak egy levelet kaptak Mészáros Lőrinctől,

miszerint jogerős ítélet ide vagy oda, nem tudják kiadni a kiperelt dokumentumokat, mert azokat bekérte tőlük az EMMI. A DK feljelentette Felcsútot, ám a veszprémi rendőrség bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentést, azzal az indokkal, hogy az adatok az EMMI-nél vannak. Még nem tudni, ennek a történetnek mi lesz a vége, a DK most azt tervezi, hogy képviselői bemennek a minisztériumba, és a jogerős bírósági végzésre hivatkozva elhozzák az adatokat.

Egy másik eset, amely még 2015-ben kezdődött, és még most is tart. Az Átlátszó 2015 augusztusában arról szeretett volna közérdekű adatigényléssel információt szerezni, hogy hány tanárt érintett a fizetések elmaradása. Az ügy előzménye, hogy a közoktatásért felelős Klebelsberg Központ – akkor még KLIK – többmilliárdos közműtartozást halmozott fel, több tanár napokkal vagy akár hónapokkal megkésve kapta meg a fizetését. Az állami intézmény azonban annak ellenére sem válaszolt, hogy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság felszólította a válaszadásra, ezért az Átlátszó 2015 őszén beperelte a központot. 2016. februárjában, az első tárgyaláson, abban állapodtak meg, hogy március végéig kiadják a kért adatokat, ám miután ezt a megállapodást nem tartották be, vagyis, a közpénzből fenntartott Klebelsberg Központ a bíróság döntése ellenére elzárkózott, az Átlátszó 2016 áprilisában újraindította a pert, júniusban pedig elsőfokon meg is nyerte. Az intézmény fellebbezett a döntés ellen, ám miután lecsúszott a határidőről, az ítélet 2017. januárjában jogerős lett.

Happy end nincs? Nincs:

az Átlátszó adatigénylése után majdnem 3 évvel, az utolsó jogerős ítélet után csaknem másfél évvel, még mindig nem kerültek ki az igényelt adatok, ezért az Átlátszó újra feljelentette a Klebelsberget.

Csak két tetszés szerinti kiragadott példa a sok közül. Szinte vég nélkül lehetne sorolni az ezekhez hasonló eseteket, alig akad olyan hét, hogy valamelyik párt, vagy civil szervezet ne jelentené be, hogy pert indított, vagy éppen pert nyert valamelyik, közérdekű adatot visszatartó intézmény ellen.

A felületes szemlélő akár azt is gondolhatja, hogy minden rendben van, a jogállam működik: ha valaki közérdekű adatot szeretne eltitkolni, vagy visszatartani, akkor bíróság kötelezi arra, hogy ezt nem teheti.

Ez azonban csak a látszat, vagyis, semmi sincs rendben. Egyfelől azért nem, mert, mint látjuk, még a jogerős bírósági ítélet sem garancia arra, hogy az állam polgárai megismerhetik az őket érintő és érdeklő adatokat. Mindezt úgy is meg lehet fogalmazni, hogy az állam, illetve annak intézményei nem mindig mutatnak jogkövető magatartást. Ez a hozzáállás a demokrácia gyakorlása szempontjából azért is káros, mert gátolja az állampolgárokat jogaik gyakorlásában, hiszen felelősen csak úgy dönthetnek – például egy parlamenti választáson – ha a köz számára fontos adatok és tények ismertek előttük.

A törvények be nem tartása, esetünkben közérdekű adatok visszatartása mindemellett azt is üzeni a polgároknak, hogyha az állam nem tartja be a saját törvényeit, akkor azok rájuk nézve is csak akkor kötelezők, ha rajtakapják őket, hogy kijátsszák azokat. Másként fogalmazva: a törvények ugyan elvileg mindenkire kötelezők, de a gyakorlatban ezt csak azok esetében érvényesítik, akiknek nincs lehetőségük a törvények kijátszására, megkerülésére.

Az állam – az adatokat eltitkolni szándékozó intézményein keresztül – rossz üzenetet küld a polgároknak. Az adatok visszatartása, a velük való titkolózás azt a bon mot-ként elterjedt közvélekedést erősíti az állam polgáraiban, hogy a törvények csak azokra vonatkoznak, akik betartják őket.

Sokkal többen vannak a neonáci Reichsbürger szervezetben, mint gondolták

0

Erről beszélt az Alkotmányvédelmi hivatal egyik vezetője, aki elismerte: régebben azt hitték, hogy a Németország törvényeit semmibevevő neonáci szervezetnek maximum 10 ezer tagja lehet, ma a nemzetbiztonsági szolgálat már 15 ezer fölé becsüli a számukat.

Ráadásul közülük ezernek legális fegyverviselési engedélye van.

Mintegy 900-ra becsüli hivatal azt a kemény magot, amely valóban veszélyes lehet a német demokráciára.

A közvélemény akkor figyelt fel igazán erre a szervezetre, amikor tavaly egyik tagja fejbelőtt egy rendőrt legálisan tartott fegyverrel.

A neonáci szervezet azért nem ismeri el a német alkotmányt, mert számukra az 1937-es Németország létezik. 1945 óta Németország szerintük megszállt állam.

Nem mindenki neonáci a tagok közül, de igen sokan utálják a menekülteket. Németországban a legutóbbi választásokon jól szerepelt a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland, melynek vannak olyan aktivistái, akik a Reichsbürger tagjai. A párt különösen erős az egykori NDK-ban, ahol a második helyen végeztek.

Németországban az Alkotmányvédelmi hivatal feladata az, hogy figyelje a szélsőséges szervezeteket, melyek veszélyeztethetik a demokráciát. Nemrég a hadügyminiszter rendelt el vizsgálatot, mert

egyes laktanyákban a Wehrmachtot dicsőítő képeket tettek ki a katonák a szobájuk falára.

A hadügyminiszter nem hagyott kétséget afelől, hogy hasonló tendenciának nincsen helye a német fegyveres erőknél, melyek a demokráciát kell, hogy védelmezzék.

Életfogytiglani börtönt kért az ügyész a neonáci szervezet vezérére

0

Beate Zschäpe bűnrészes a tíz gyilkosságban, két robbantásos merényletben és tizenöt rablótámadásban, melyet az NSU elkövetett – mondta az ügyész Münchenben, amikor életfogytig tartó börtönt kért a neonáci szervezet egyetlen életben maradt vezetőjére.

Az NSU nevű neonáci szervezetet hárman irányították, de a másik két vezető öngyilkos merényletet követett el 2011-ben.

2000 és 2007 között követtek el terrorakciókat Németországban abból a célból, hogy a bevándorlókat távozásra bírják.

Nyolc török és egy görög esett áldozatul a neonáci szervezetnek, mely rajtuk kívül meggyilkolt egy rendőrnőt is.

A neonáci szervezet igyekezett a rendőrséget és a közvéleményt félrevezetni és ezért olyan nyomokat hagytak, melyek „bevándorló bandákra” utaltak. A gyilkosságokra hivatkozva azután ellenük uszítottak.

A közvélemény egy része meg is ette ezt a propagandát. Csak miután a rendőrök elfogták Beate Zschäpet, akkor derült ki, hogy a neonáci szervezet áll a bűntények mögött.

A rendőrségnek csak nagyon lassan sikerült összeállítani a neonáci szervezet bűnlajstromát, de végül sikerült. A négyéves per végén az ügyész részletesen elemezte a szervezet ideológiáját és működését, benne Beate Zschäpe szerepét. Ezért végül

a legsúlyosabb büntetést, az életfogytig tartó börtönt kérte.

Beate Zschäpe azzal védekezett, hogy a gyilkosságokban személyesen nem vett részt, azokért a két másik vezető a felelős, akik 2011-ben meghaltak. A bíróság hamarosan ítéletet mond a négy éve húzódó perben.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK