Kezdőlap Címkék Segélycsomag

Címke: segélycsomag

HIMARS – Ukrajna megmentője

Az USA Védelmi Minisztériuma 430 millió dolláros szerződést írt alá a Lockheed Martinnal további nagy mobilitású rakétatüzérségi rendszerek (HIMARS) gyártására.

„A texasi Grand Prairie-ből származó Lockheed Martin Corp. 430 930 711 dollár értékű, határozott áras szerződést kapott a Minisztériumtól rendkívül mobil tüzérségi rakétarendszerek és az azt támogató szolgáltatások teljes körű gyártására, hogy megfeleljen a hadsereg – és a különböző külföldi katonai partnerek – támogatásának sürgős szükségletének.” – áll az üzenetben.

Az nincs meghatározva, hogy mely külföldi partnerekről van szó.

A szerződés várhatóan 2025. december 31-én jár le. Az elmúlt hónapokban a Pentagon hozzávetőleg 20 HIMARS többszörös kilövésű rakétarendszert szállított Ukrajnába, hogy hatékonyan védekezhessen Oroszország agressziója ellen.

Mind az ukrán, mind az amerikai fél egyetért abban, hogy a HIMARS a háború Kijev javára bekövetkezett fordulópontjának egyik fontos tényezője lett, mivel lehetővé tette az orosz csapatok hátsó állásainak hatékony támadását.

Szeptember végén az Egyesült Államok katonai segélycsomagot jelentett be, amely 18 légvédelmi rakétát tartalmazott, de a Pentagon  pontosította, hogy ezek szállítása több évig tart.

Az Egyesült Államok legújabb katonai segélycsomagja fontos harci felszerelések széles skáláját tartalmazza.

Legfontosabb köztük az új HIMARS melynek segítségével Ukrajna hosszú távú védelmi szükségleteit is támogatják

– jelentette ki a Pentagon egyik magas rangú képviselője jelentette ki szerdán tartott tájékoztatóján. 

A legújabb segélycsomag 18 nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszert tartalmaz a megfelelő lőszerekkel együtt. Az USAI program részeként az Egyesült Államok megvásárolja ezeket a rendszereket a gyártótól, hogy Ukrajnába szállítsák, ahelyett, hogy közvetlenül az amerikai katonai készletből vonnák ki őket, ahogy korábban az Ukrajnába küldött 16 HIMARS sugárhajtású rendszerrel történt.

„Ezeknek a HIMARS-rendszereknek és a kapcsolódó lőszereknek beszerzése és szállítása több évig tart. A mai bejelentés csak a beszerzési folyamat kezdete” – mondta az illetékes.

„Ha nem fektetünk be ma a HIMARS vásárlásába a jövő számára, akkor nem lesznek ott, amikor az ukrán fegyveres erőknek szüksége lesz rájuk a jövőben”  

„Ez egy igazán jelentős befektetés, és azt hivatott biztosítani, hogy a jövőben Ukrajna rendelkezzen azzal, amire hosszú távon szüksége lehet a jövőbeli fenyegetések elrettentéséhez – magyarázta.

Ukrajna jövőbeli védelmi szükségleteinek a háború befejezése utáni tervezése nem új koncepció. Áprilisban Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter tartotta az első ülést az Ukrán Védelmi Kapcsolattartó Csoport ülései közül. Az első találkozóra Németországban került sor. Majd a miniszter hangsúlyozta, hogy nemcsak Ukrajna sürgős, hanem jövőbeli védelmi szükségleteit is biztosítani kell. 

„Ukrajnának szüksége van a segítségünkre, hogy ma nyerjen. És továbbra is szükségük lesz a mi segítségünkre, ha a háború véget ér”

– mondta Austin.

legújabb amerikai segélycsomagban 150 Humvee, 150 taktikai jármű, robbanóanyag-elhárító felszerelés, testpáncél és számos taktikailag biztonságos kommunikációs, megfigyelő és optikai rendszer is szerepel.

A Pentagon illetékese azt is elmondta, hogy a csomag 20 többfunkciós radart is tartalmaz, amelyek képesek követni a légi tárgyakat és fenyegetéseket, beleértve az aknavetőt és a tüzérségi tüzet, valamint az ellenséges drónokat.

Vírus és futball

0

Soha nem látott veszteséget okozott a Covid-19 a világ futballjának: 14,4 milliárd dollárra saccolja a labdarúgás kárát a FIFA, amely önmagában képtelen megoldani a pénzügyi válságot.

„Ez hatalmas összeg , és az egész futball világot érinti ” – hangsúlyozta Olli Rehn, aki a FIFA vírusválság kezelő bizottságának elnöke. Nem csoda, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség 211 tagjából 150-en folyamodtak eddig vissza nem térítendő támogatásért. A FIFA egyik vezetője „lehetetlennek” nevezte a kérések teljesítését – írja a Guardian.

Ráadásul a veszteségek csak becsült számok, mert senki sem tudja pontosan, hogy mennyi pénz is veszett el azzal, hogy becsukták a stadionokat, és a televíziók sem közvetíthettek sokáig mérkőzéseket élőben.

„Abszolút számokban az európai klubok veszítették a legtöbbet”

mondta Olli Rehn, aki korábban uniós biztos volt és a nemzeti bank elnöke Finnországban.

40-45 milliárd dollár a klubok éves bevétele

Ezt szinte lenullázta a Covid-19 vírus az elzárás idején. A latin-amerikai klubok vesztesége relatíve még nagyobb mint az európaiaké, mert a járvány időzítése számukra katasztrofálisnak bizonyult.

„A FIFA nem képes megoldani a problémát, de nyáron már bejelentett egy 1,5 milliárd dolláros válságkezelő programot. Ez vissza nem térítendő támogatást illetve kölcsönt nyújt a tagállamoknak, a hogy enyhítsék a járvány által okozott bevétel kimaradást. Minden egyes futball szövetség 1,5 millió dollárt kapott azzal a kikötéssel, hogy ennek az egyharmadát a női futballra kell fordítani.”

A futball szövetségek többsége taktikusan a női focira kért vissza nem térítendő támogatást, de Olli Rehn elmondta: nagyon alaposan megvizsgálják , hogy valóban arra költik-e a pénzt a tag szövetségek?!

A FIFA-nak nagy korrupciós botrányai voltak: elég a 2022-es katari világbajnokságra utalni. Épp ezért most maximális átláthatóságra törekszenek : ” nem fordulhat elő, hogy a női futballra kért vissza nem térítendő támogatást futball pálya építésre használják fel!” – hangsúlyozta Olli Rehn, aki a Guardian-nek nyilatkozott.

Növekvő szegénység és kábszer fogyasztás az USA-ban

Véget nem érő kocsisor kígyózik az ételosztó pultoknál a Disneyworld előtt Floridában. 70 ezer embert foglalkoztatott a vírusválság előtt Florida állam legnagyobb szórakoztató központja Orlando városában. Április 19 után aztán ebből 40 ezren munkanélküliek lettek.

Disneyworld jelenleg abból igyekszik pénzt csinálni, hogy itt rendezik az NBA kosárlabda bajnokság döntőit. A nevezetes Bubble vagyis a Buborék hermetikusan el van zárva a világtól. Ahol a munkanélküliek a szakszervezettől várják a segélyt.

Almák, tojás, sajt és kis zöldség – ennyi van az élelmiszer csomagban, amelyre türelmesen várakoznak az amerikai családok a forróság kellős közepén. 18 ezer szakszervezeti tag jogosult a szerény élelmiszer adományra, de a jelenlegi válság idején mindennek örülnek a munkanélküliek: „az első héten csak 200 autó jött, de így is korábban elfogytak a csomagok. A következő héten kétszer ennyi autó jött, megint kevésnek bizonyult az élelmiszer. Most ez már a 19-ik hét, a kocsisornak nem látni a végét. Ez már maga a reménytelenség” – vázolta fel a helyzetet a szakszervezeti élelmiszer program helyi felelőse.

Megugrott a kábítószer fogyasztás

Különösen az életveszélyes opioid készítmények terjednek villámgyorsan a pandemia idején – számolt be a Wall Street Journal. A lap szerint Nevada, Kalifornia, Ohio, Indiana, Michigan és Minnesota államok a leginkább érintettek. Mindegyikből lényegesen több túladagolásos halálesetet jelentettek mint tavaly. A Covid-19 vírusjárvány nyomán kibontakozó gazdasági válság tarolt a szegényebb negyedekben. Los Angeles a rekorder, ahol 48%-al nőtt meg az overdose esetek száma a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva. Ohio állam Franklin megyéjében augusztus végéig 580 overdose halálesetet jelentettek augusztus végéig. Ez már majdnem annyi mint tavaly egész évben – mondja szomorúan a megyei főorvos.

Ez elzárás szörnyű csapás a kábítószereseknek, akiknek mindig azt tanácsolják: sose maradjanak egyedül, mert ha rosszul lesznek, akkor nincs, aki segítséget kérjen!

A válság miatt azok közül is sokan drogozni kezdtek, akik korábban elkerülték ezt a csapdát. A Wall Street Journal által megkérdezett kábítószeresek  13%-a úgy válaszolt, hogy a vírusválság miatt kezdett el drogozni vagy pedig lényegesen növelte a fogyasztását a pandémia idején.

 Trump 660 milliárdos segélyprogramjából profitáltak a kínaiak

Trump a választási kampányban minden rosszért siet Kínát kárhoztatni: a koronavírus válságtól kezdve a tömeges munkanélküliségig az Egyesült Államokban.

Márciusban a kisvállalkozók 660 milliárd dolláros segélycsomagot kaptak, hogy képesek legyenek kivédeni a járvány következtében kialakult gazdasági válságot. Külföldi cégek amerikai leányvállalatai is hozzájuthattak a pénzhez, köztük sok kínai is – állapította meg egy felmérés, melyet a New York Times ismertet.

192-419 millió dollár juthatott a kínaiaknak

125 kínai vállalkozás kaphatott ily módon pénzt az Egyesült Államokban – a Horizon Advisory tanácsadó cég szerint. Több kínai cég került be abba a szerencsés kategóriába, amely egy millió dollárnál több pénzt jutott a kisvállalkozói programból: 32 kínai vállalkozás kapott összesen 180 millió dollárt.

Mélyek maradtak az USA-Kína üzleti kapcsolatok

Pekingből többször is figyelmeztették Washingtont: a két óriás gazdaságának szétválasztása, melyet Trump oly nagy hangon meghirdetett, nem egykönnyen végrehajtható folyamat. A tanulmány is megállapítja, hogy igen mélyek továbbra is az amerikai-kínai gazdasági kapcsolatok – még kisvállalkozói szinten is.

Miért kaptak pénzt a kínai leányvállalatok? Mert amerikai munkahelyeket létesítenek! A kisvállalkozói segélycsomag 50 millió munkahelyet mentett meg a válság első szakaszában.

Trump: a TikTok-ot betiltjuk

Az elnök a hétvégén megerősítette szándékát a kínai cég kitiltására az Egyesült Államokból. A Microsoft pedig közölte: egyelőre felfüggeszti a tárgyalásokat a TikTok megvásárlásáról. Pompeo külügyminiszter világkampányt folytat a Huawei ellen.

„A kínai okozták a válságot, ezért fizetniük kell és fognak is fizetni!” – fenyegetőzött Trump.

A 2200 milliárdos segélycsomagból is kaptak a kínaiak

A 660 milliárdos kisvállalkozói program, amely az 500 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató cégekre vonatkozott, a része volt a nagy segélycsomagnak, melyből sokan jogtalanul részesültek. Köztük néhány kínai vállalkozás is. A Continental Aerospace Technologies például 10 millió dolláros kedvezményes hitelt  kapott, az Aviage System 350 ezer dollárt. Mindkét cég az Aviation Industry of China tulajdona. Washington megítélése szerint ez katonai cég vagyis egyáltalán nem jogosult állami támogatásra az Egyesült Államokban.

Szimbiózis

A kínaiak tudatosan törekedtek olyan együttműködés kifejlesztésére az USA-val, amely érdekeltté teszi az amerikai cégeket Kína fejlődésében. Trump és szövetségesei ezt a szimbiózist próbáljak megszüntetni mondván ez veszélyezteti az USA vezető szerepét a globális gazdaságban. Ezért az új gazdasági segély csomagban a republikánus honatyák ki akarják zárni annak lehetőségét, hogy kínai cégek is kaphassanak kedvezményes kölcsönöket. Az elképzelés ellenfelei azzal érvelnek, hogy az USA-ban működő kínai cégek sok munkahelyet jelentenek. A washingtoni pénzügyminisztérium szóvivőnője addig is kijelentette: felülvizsgálják a kedvezményes hiteleket, és hogyha valamelyik cég jogtalanul kapott pénzt, akkor nem lesz bocsánat!

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!