3000 rab öltözött katonaruhába Ukrajnában a 42 ezerből. A hadsereg létszám hiánnyal küszködik, és Kijevben ezért döntöttek emellett a megoldás mellett, melyet az oroszok már korábban kipróbáltak.
Prigozsin, Putyin egykori kedvence, aki azután ellene fordult, és emiatt meggyilkolta a titkosszolgálat, személyesen is toborzott rabokat az orosz börtönökben és büntető táborokban. Ezeket az ezredeket azután minimális kiképzés után kiküldték a frontra, ahol a parancsnokság ágyutölteléknek használta fel őket. Rájuk bízták a legnehezebb feladatokat, hullottak is mint a legyek. Csak nagyon kevesen érték meg a szabadságot, melyet hat hónap frontszolgálat után kaphattak meg. Ukrajnában mindkét oldalon óriási létszám gondok állnak fenn: Putyin ismét emelni kényszerült a toborzási pénzt, mert a hősi halál Oroszországban is egyre kevésbé népszerű.
8 millió forint egy aláírásért
Putyin a duplájára emelte a toborzási pénzt, mert oly kevesen jelentkeznek az ukrajnai frontra, hogy ott létszámhiány van szinte permanensen: 400 ezer rubel üti a markát annak, aki felveszi a katonaruhát, de a helyi hatóságok ehhez jócskán hozzátesznek- jelentette Nemes Gábor, a Kossuth rádió veterán moszkvai tudósítója, aki jelenleg a Klubrádióban számol be Putyin ukrajnai háborújának legfrissebb fejleményeiről. Moszkvában már 1,9 millió rubel a fejpénz – ez mintegy 8 millió forintnak felel meg. Ettől függetlenül tovább folyik a toborzás a börtönökben is noha Prigozsin már régóta a túlvilágon elmélkedhet arról, hogy a nagyfőnök ellen lázadni nem épp életbiztosítás Oroszországban. Ukrajnában a börtönökből a hadseregbe kerülő rabokat éppolyan katonáknak tekintik mint a többieket. Nem állítanak fel külön büntető ezredeket, mint az oroszok hanem nagyobb alakulatokhoz sorolnak be egy frissen kiképzett börtönviselt csapatot. Ellentétben az oroszországi állapotokkal Ukrajnában a külföldi sajtó is készíthet interjúkat a börtönviselt katonákkal. Így beszélgethetett a Euronews tudósítója Pszichoval egy kiképző táborban valahol Harkov városának közelében.
Pszicho, a rabló, aki le akarja mosni a gyalázatot
“Megváltoztak a törvények, és ez jó nekünk. Hasznosak lehetünk a hazának, tisztára moshatjuk a nevünket, új életet kezdhetünk”
– mondja egy hatéves börtönbüntetésre ítélt rabló, akit társai Pszichonak neveztek el. A hatéves börtönbüntetésből csak egyetlenegyet ült le, most kiképzésen vesz részt, azután irány a front. Ukrajna eddig már több mint 30 ezer katonát veszített az Oroszország elleni önvédelmi háborúban.
A börtönből szabadult újoncok kiképzésével a katonai rendészet foglalkozik. Harkov környékén folyik a kiképzés , nem túlságosan távol a fronttól. Az orosz hadsereg már közel járt ahhoz, hogy elfoglalja Ukrajna második legnagyobb városát, de a nyugati fegyverszállítás felhasználásával az ukrán hadsereg megállította az offenzívát. Szirszkij tábornok, az ukrán fegyveres erők vezérkari főnöke viszont tudatta Zelenszkij elnökkel, hogy a nyugati fegyverek segítségével meg tudják állítani az orosz előrenyomulást, de ellentámadásra nem képesek.
Jake Sullivan, Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadója viszont a legújabb fegyverszállítmány átadásakor úgy nyilatkozott, hogy jövőre Ukrajna hadserege már képes lehet ellentámadásra is.
2023-ban Ukrajna kilenc különleges dandárral megkísérelte az orosz védővonal áttörését, de a mélységben kiépített orosz védelmi rendszer ezt megakadályozta. Az offenzíva kudarcba fulladt, az ukránok jelentős veszteséget szenvedtek el. A vezérkari főnök, Zaluzsnij tábornok ezt követően titkos tárgyalásokba bocsátkozott Geraszimov tábornokkal, az orosz vezérkar főnökével, aki személyesen irányítja a hadműveletet Ukrajnában. Zelenszkij elnök leváltotta Zaluzsnij tábornokot, és kinevezte őt nagykövetnek Londonba, de az ukrán főtiszt nem foglalta el állomáshelyét. Ukrajnában maradt, ahol politikai szervezkedésbe kezdett, mert ő szeretne Zelenszkij elnök utóda lenni.