Kezdőlap Címkék Pesszimizmus

Címke: pesszimizmus

Nádas Péter: “Ha nincs különbség a legális és illegális pénz között, akkor nagy a baj!”

A jeles magyar író Zürichben fejtette ki véleményét a világról és benne Magyarországról: ”Hazám sorsáról semmi, nulla, semmi. Harminc éven át mondtam, írtam, nem mondom, hogy hiába, de azóta sem tudok többet”

A 82 éves író visszautalt a múltra, a 80 éves jaltai egyezményre: ”Churchill és Roosevelt a közös hadviselés érdekében Jaltában odalökte koncként Sztálinnak az egész földrajzi régiót. Vigye. Egyetlen cetlin. Olykor így alakul egy ember teljes biográfiája.”

Míg korábban a túlélés volt a tét ebben a régióban, ma éppúgy mint másutt a nyugati világban a siker:

“sikerét mindenki mérheti rögtön személyes nyereségén. A siker kényszerével együtt választja a kényszeres és tartós disszimulációt. Saját akaratát akár a teremtésen is átveri.”

A valóságban nincs siker: ”a világ legfelvilágosultabb közgazdászai és populista kormányai legfeljebb arról a sikerükről tudnának beszámolni, hogy nem tudnak Hayek és Keynes között választani miközben az átlagos hőmérséklet emelkedése már átlépett a kritikus határon.”

A globális realitás:

“A nemzetállami keretek között halmozódó államadósság  és az egyéni eladósodás együttese biztosítja, hogy a globális pénzpiacok növekedésének ne legyen belátható és ellenőrizhető határa. A siker biztosítéka a magasan fejlett felvilágosult társadalmakban ugyanaz mint az ígéretük.”

Következmény: ”csupán a korlátlanul fűtött pénzgazdasági növekedés ütemében tudod a reálgazdaságodat fenntartani” – hangsúlyozta a jeles magyar író Svájcban, ahol már évszázadok óta a bankok jelentik a gazdaság alapját. Kálvint azért hívták Párizsból Genfbe, hogy a Biblia alapján igazolja: a pénz működteti a világot.

A pénz mindenkit ellenőriz, de a pénzt nem ellenőrzi senki

Van-e különbség a lokális és globális, legális és illegális között?

“Ha a privát és az állami, a nemzeti keretben és a globálisan működő, a legális és az illegális között nincs többé különbség, de felismerhető összefüggés sincsen, mert elfedi a siker és az élvezet kényszere, és így nem is lehet átlátható, és ellenőrizhető, akkor nagy a baj!”

Csak emlékeztetőül: Donald Trump a 2016-os választási kampányban nyíltan dicsekedett azzal, hogy bár dollármilliárdos, de évek óta nem fizet adót!

Nádas Péter Zürichben heroikus pesszimizmussal zárta beszédét: “közügyekről szívem szerint akkor beszélnék, ha tudnám: mi a köz és mi a nem köz. Mi vagyok én? Ha vagyok egyáltalán, és nem mi vagyok-e többnyire? “ Majd a zárógondolat:

”Szókratésszel szólva, minderről annyi mondható, hogy

vélekedés és tudás, vélemény és igazság két külön dolog.

Vannak azonban felismerések, melyek a természeti törvényekkel egyenrangúak. Észleléssel vannak megalapozva, és így a tudás forrásai a legnagyobb szerencsénkre nem apadnak el. A fölösleges dolgok tudásának forrásai pedig egyenesen kimeríthetetlenek” – hangsúlyozta Nádas Péter Zürichben a Literaturhausban.

Békétlen és zavaros évre számít a magyarok zöme

Nő a pesszimizmus a világban, a magyaroknak csak szűk egyharmada vár úgy általában jobb évet a tavalyinál – derül ki a Gallup globális felméréséből. De az ország lakosságának 68 százaléka szerint békétlen, zavaros év következik. Ez a második legrosszabb érték a világban.

A Gallup International 51 országban végezte el 42. év végi felmérését október és december között arról, milyen évet várnak az emberek: jobbat, rosszabbat vagy változatlant. Meglepő módon Afrikában inkább optimisták az emberek, más térségekben is növekvő reményt tapasztaltak a válaszok alapján. Elsősorban Európán kívüli országokban.

Forrás: Gallup

A listát India vezeti (64 százalék), majd Albánia, Mexikó, Örményország és Ghána következik. Ebbe a csoportba tartozik még az Egyesült Államok, Latin-Amerika, az EU-n kívüli Európa. Növekvő pesszimizmus látható például Törökországban, Szerbiában, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban, Csehországban, Oroszországban, Boszniában, Bulgáriában, Hong Kongban, Franciaországban, Olaszországban, a Koreai Köztársaságban.

A magyar értékek (32 százalék: jobb, 31: rosszabb, 30: változatlan kilátások) nagyjából belesimulnak a világátlagba.

Arra is rákérdeztek, hogy milyen (békésebb vagy inkább zavaros) évre számítanak az emberek 2019-ben. Itt már kézzel fogható a borúlátók nagyobb hányada.

Forrás: Gallup

Ebben a sorban is India vezeti a mezőnyt Ghána, Paraguay, Albánia és Pakisztán előtt. Az abszolút pesszimista országok élén a „sárga mellényes” tüntetések heteit élő Franciaország (70 százalék).

Hazánk a második, a lakosság 68 százaléka rossz világot jövendöl 2019-ben.

A hong-kongiak, a finnek, a spanyolok és a jordánok vannak még a negatív top-5-ben.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK