A magyar miniszterelnök nem volt ott Münchenben mert csak tiltakozás és kifütyülés várta volna. Ráadásul a magyar futball válogatott – a hősies ellenállás ellenére – kiesett az Európa bajnokságon.
Hirtelen Brüsszelben Giorgia Meloni asszonnyal, az Olasz Testvérek szélsőjobboldali pártjának vezérével kellett halaszthatatlan ügyben tárgyalnia.
Miért volt ez olyan fontos a magyar miniszterelnöknek, aki meglehetősen magára maradt az európai színtéren miután – nem épp önszántából – elhagyta az Európai Néppártot?
Orbán Viktor új egységes szélsőjobboldali tömörülést akar létrehozni csak épp ehhez hiányzik az érintettek őszinte lelkesedése. Jól látszik ez mindjárt Olaszországban, ahol Orbán másik szövetségese, Matteo Salvini támogatja Mario Draghi kormányát, mellyel Giorgia Meloni szembenáll! Matteo Salvini nem véletlenül lépett be a kormány támogatói közé: az Olaszországnak jutó több mint 200 milliárd euró olyan pénzesőt jelent, amely komoly esélyt teremt a válságkezelésre.
Európa ellen vagy mellette?
Mario Draghi határozottan közölte Matteo Salvinivel, hogy kormánya maximálisan Európa barát és együttműködésre kész a Biden kormányzattal. Semmiképp sem tűri el az EU bírálatát, és a külön utakat Moszkva felé.
A szélsőjobboldali pártok jelentős része euroszkeptikus és igen jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. Matteo Salvini Olaszországban vagy Marine Le Pen mindig számíthat Putyin elnök atyai támogatására. Orbán Viktor hasonlóképp elkötelezett Oroszország irányában.
Ám lengyel barátai, a PiS vezérei zsigeri ellenszenvet táplálnak Oroszországgal szemben. Kaczynski személyesen is gyűlöli Putyint, mert őt tartja felelősnek ikertestvére haláláért Katyn közelében.
Hogy lesz ebből szélsőjobboldali egység?
Nem lesz könnyű ezt tető alá hoznia Orbán Viktornak, aki időközben célkeresztbe került Brüsszelben és Washingtonban is.
Ki akar szövetkezni olyan politikussal, akiről mind az EU mind pedig az USA lemondott?!…
Együttműködésre szólítja fel Giorgia Meloni pártelnököt a magyar kormányfő abban a levélben, melyet az Olasz Testvérek vezetőjének címzett.
Olaszországban nemrég alakult nemzeti egységkormány a vírusválság leküzdésére. Mario Draghi miniszterelnököt támogatja Orbán korábbi szövetségese, Matteo Salvini is. Giorgia Meloni viszont elutasítja a nemzeti egységkormányt, amely Brüsszel és Washington támogatásával próbálja meg kivezetni Olaszországot a válságból.
Keresztény és konzervatív értékek
Orbán Viktor ezen az alapon kíván együttműködni a szélsőjobboldali párttal.
„A győzelem sohasem döntő, és a vereség sohasem végzetes” – írja a magyar miniszterelnök- hangsúlyozva azt, hogy ő is sokáig volt ellenzékben.
„Egyedül az számít, hogy készen állunk -e a küzdelemre?!”
– hangsúlyozza Orbán Viktor.
Giorgia Meloni látogatást tett a magyar miniszterelnöknél, aki azt 2019-ben viszonozta.
Az Olasz testvérek mozgalma jelenleg a harmadik legerősebb párt Olaszországban, de Matteo Salvini mind több szavazója hagyja el pártját, hogy átálljon hozzájuk, mert ők továbbra is szembenállnak Brüsszellel és Washingtonnal.
Giorgia Melonit az Európai konzervatívok és reformerek pártjának elnökévé választották.
Ebbe a szélsőjobboldali pártcsaládba léphet át a Fidesz, ha kitessékelik az Európai Néppártból.
Virtigli újfasiszta párt vendégeként mond beszédet Orbán Viktor Rómában. Ezzel elébe mehet a néppárti Fidesz-tagsági döntésnek, vagy csak megnézi: még ezt a határt is átlépheti-e büntetlenül. Más szimbóluma is van Orbán útjának.
Az olasz legszélsőjobb parlamenti párt, az Olasz Testvérek (Fratelli d’Italia – FdI) elnöke, Giorgia Meloni meghívására Rómába utazik Orbán Viktor – derül ki sajtófőnöke közleményéből. A miniszterelnök szombaton az Atreju nevű jobboldali rendezvényen Rómában beszédet is mond, majd válaszol a közönség kérdéseire.
Mussolini híveihez megy
A szónoklat, amit megtartani fog, már címében – Az emberek és a népek Európája – előre jelzi, milyen gondolatmenet mentén kíván beszélni. Orbán az európai szélsőjobb „szuverenista” pártjainak ideológiáját, a „nemzetek Európáját” vallja, amely erősen visszavenne az EU „föderalista” jogaiból.
Ezt Orbánról eddig is tudták, ahogyan azt is, hogy nyíltan vállal ideológiai azonosságot az olasz kormányból magát nemrég kitaktikázó Matteo Salvinivel és pártjával, a Ligával, amit annak bukása után is megerősített. Római útja azonban ennél sokkal többet jelent. Az FdI díszvendégeként az olasz parlament legszéljobbosabb pártja felé nyit. Az FdI túlzás nélkül nevezhető újfasisztának: politikusainak megnyilvánulásai mellett nyíltan vállalják a Ducét, Benito Mussolini halálának áprilisi évfordulójáról rendszeresen megemlékeznek.
Az inkább csak érdekesség, hogy a Duce egyik unokája, Caio Giulio CesareMussolini idén az európai parlamenti választáson az FdI jelöltje volt. (A Duce egyik unkahúga, Alessandra Mussolini már korábban szerepet vállalt az olasz újfasiszta mozgalomban, a ennek féltestvére, Rachel Mussolini 2016-ban lépett az FdI színeiben jelöltté.) Az FdI-Mussolini-plakáton olvasható szlogen, A történelem Olaszország jövője, egészen hátborzongató.
Mostanában mély csönd honol az Európai Néppártban (EPP) a Fidesz tagságának ügyében. A márciusi felfüggesztéskor egy három tagú „vének tanácsa” kezébe adták a Fidesz sorsát, azzal, hogy az EPP novemberi kongresszusáig elkészítik jelentésüket arról, megfelel-e a jogállami feltételeknek a magyar párt, teljesíti-e az EPP alapszabályában foglaltakat. Ennek alapján aztán az EPP dönt a tagsági viszonyról.
Mintha jegelnék a Fidesz ügyét
Az elmúlt hetekben olyan információk láttak napvilágot, hogy talán mégse tűzik napirendre ezt a döntést. Vagyis maradna a felfüggesztett tagsági viszony, amely miatt a Fidesz semmilyen vezető tisztséget se kaphat az EPP-ben.
Egy éve viszonylag visszhangtalan maradt, hogy Orbán Budapesten fogadta Melonit.
A Fidesz akkor még az EPP teljes jogú tagja volt, az EP-választásra készülve a néppárt nem akart semmilyen nyílt színi konfliktust. Ez csak idén tavasszal a junckeres-sorosos magyarországi plakátokkal változott meg.
Ami most megváltozhat
A mostani fellépéssel Orbán akár ki is kényszerítheti az EPP állásfoglalását. De az is lehet, Orbán úgy érzi, annyira visszaerősödött az európai középjobbon belül, hogy még ezt is megteheti büntetlenül. Mindenesetre Trócsányi László bővítési és szomszédsági biztossá jelölését a következő Európai Bizottságba Orbán és a Fidesz ekként tálalja a nyilvánosságban. (Holott nem kizárt, hogy csak Ursula von der Leyen új EB-elnök ravasz húzásáról van szó: a bizottsági meghallgatásokon az Európai Parlamenttel végezteti el a piszkos munkát, Trócsányi visszavonatását vagy más, súlytalan tisztségre áthelyezését.)
Már Salvini is vállalhatatlan az EPP-nek, a virtigli újfasiszta FdI egyenesen vörös posztó.
Sok jót nem ígér a leplezetlen szimpátiával Európa legszélére sodródni a Fidesznek és Orbánnak.
A himnusz és a KuK
Igazán csak a történet színesítéseképpen érdemes megemlíteni, hogy a Fratelli d’Italia az olasz himnusz kezdő sora. Csak nem egészen két éve hivatalosan is ez az olasz himnusz, amit korábban is neveztek Fratelli d’Italianak. Szövege Goffredo Mameli 1837-es költeménye. A szöveget, aminek zenéjét Michele Novaro szerezte 1847-ben, a köztársaság megalakulásakor, 1946-ban fogadták el az ország ideiglenes nemzeti himnuszának, amit azonban az olasz parlament 2017-ig nem emelt törvényerőre. Ami számunkra érdekes ebben, az az, hogy Mameli költeményét az Osztrák-Magyar Monarchiával szembeni felszabadító háború ihlette, a harcok idején az ellenállók dalaként énekelték. A himnusz az olasz egység dalaként hamar népszerű lett.
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.