Kezdőlap Címkék Li Kocsiang

Címke: Li Kocsiang

Kína gazdasági visszaeséstől tart

Pekingben megijedtek az első negyedév gazdasági eredményeinek láttán, és ezért az államtanács Li Kocsiang miniszterelnök vezetésével 33 pontból álló támogatási tervet fogadott el nehogy recesszióba csússzon a világ második legnagyobb gazdasága.

„Az a szerencsénk, hogy az elmúlt években nem fordítottunk hatalmas összegeket a gazdasági növekedés támogatására. Ezért maradt játékterünk a GDP növekedés ösztönzésére” – vázolta fel a helyzetet a kínai vezetés második számú embere. Aki elismerte, hogy áprilisban tovább romlott a kínai gazdaság helyzet: „csökkent az áram termelés, csökkent a szállitás és visszaesett a bankkölcsönök összege”. Mindezt azután, hogy a kiskereskedelmi forgalom 11,2%-al csökkent elsősorban a nagy Covid lezárások miatt. „Ha nem tudjuk tartani a GDP növekedés ütemét, akkor gondot okozhat a foglalkoztatottság” – hangsúlyozta Le Kocsiang miniszterelnök.

Hogy lehet változatni a negatív trendeken?

A kínai kormány adókedvezményeket illetve adóhiteleket nyújt sok olyan vállalkozásnak is, melyek eddig nem jutottak ehhez hozzá. 140 milliárd jüant költenek erre, ez 21 milliárd dollárt jelent. Így összesen az éves adókedvezmények értéke eléri a 2,64 ezer milliárd jüant – írja a China Daily.

A kis és közepes vállalkozásoknak sok szektorban eddigis módjuk volt arra, hogy későbbre halasszák a nyugdíj járulék illetve a munkanélküliségi járulék befizetését. Most ezt az intézkedést sok más szektorra is kiterjesztették , és meghosszabbították az év végéig. Ezek a halasztott befizetések 320 milliárd jüant tesznek ki.

Energiabiztonság

Kínában sokhelyen tartós áramszünetek voltak , és ez mind a lakosságnak mind a vállalkozásoknak súlyos károkat okozott. A dinamikusan növekvő keresletet kínálati oldalról nem tudták fedezni, mert sok szénbányát leállítottak a klímavédelmi küzdelem miatt. Ezt a trendet leállították, és a szénbányászat gyors fejlesztése révén akarják garantálni az energia biztonságot. Ezért felgyorsítják a szénbányászati programok engedélyezési folyamatát Pekingben. Új szénerőmű program indul és vízierőműveket is bekapcsolnak az országos hálózatba.

Arról, hogy mi lesz a klímaváltozás elleni küzdelemmel nem ír a China Daily pedig az országot kormányzó kommunista párt ezt is felvállalta.

Ősszel tartja kongresszusát a kommunista párt, ezen kívánja bebetonozni hatalmát Hszi Csinping pártfőtitkár – elnök. Ezért most a gazdasági növekedés fontosabb a pekingi vezetés számára mint a környezetvédelem.

De mi lesz a Covid vírussal? A nagy lezárások okozták főként a gazdaság lelassulását.

Li Kocsiang miniszterelnök így foglalta össze a pekingi vezetés álláspontját: „Kína számára a növekedés a kulcs a társadalom problémáinak megoldásában. Ezért jobban kell koordinálnunk a Covid vírus elleni harcot a gazdasági növekedéssel. Fel kell használnunk az elmúlt két év tapasztalatait.”

Életszínvonal a középpontban

Mindenképp növelni akarja a pekingi vezetés a belső fogyasztást. Megkönnyítik például az autóvásárlást. Eddig sok nagyvárosban nehéz volt autót venni, mert a környezetvédelmi szabályok szigorítása miatt korlátozták az eladható járművek számát. Most enyhítenek ezen a korlátozáson. Peking magas adóval is lassította az autók számának növekedését. Most ezeket az adókat 60 milliárd jüannal csökkentik.

Ezenkívül a kínai kormány nagyszabású infrastruktúra fejlesztési programmal akarja dinamizálni a gazdaságot. A bankokat arra ösztönzik, hogy minél több ilyen programra nyújtsanak kölcsönöket Kínában, ahol recessziótól tart a vezetés.

Uniós segítséget kap Kína

Ursula von der Leyen asszony közölte Li Kocsiang miniszterelnökkel – miután telefonon tárgyaltak -, hogy Kína a kért segítséget megkapja az Európai Uniótól.

A brüsszeli bizottság elnöke elismerően nyilatkozott a kínaiak erőfeszítéseiről – tudósít a pekingi China Daily. Li Kocsiang miniszterelnök, aki nemrég Vuhanban járt, a vírus fertőzés epicentrumában, segítséget kért az Európai Uniótól.

Már 259 halott

A korona vírus járványnak egyre több a halálos áldozata. Hivatalosan 259-et jelentettek a kínai hatóságok, de a South China Morning Press hongkongi lap szerint ennél jóval többen vannak. Hongkongba nem engedik be Hupej tartomány lakóit – ennek a tartománynak a fővárosa Vuhan. Az ok:

amikor kiderült , hogy lezárják a 11 milliós várost , akkor több millió polgár menekült vidékre. Köztük sok fertőzött lehet…

Egyre szigorúbb külföldi reakciók

A WHO világ vészhelyzetet hirdetett ki a korona vírus miatt. Sok állam korlátozza a Kínából érkezett utasok beengedését. Az USA például nem engedi be azokat, akik az elmúlt két hétben Kínában jártak. A szűrő vizsgálatok illetve a kötelező karantén radikálisan csökkentik az utasforgalmat Kína és a külvilág között. Pedig most van a Holdújév amikor hagyományosan kínaiak százmilliói indulnak útnak. Kínában február harmadikáig meghosszabbították az ünnepi szabadságot, de sok helyen hétfőn sem indulhat újra a munka hiszen a vírus riadó miatt szinte teljesen leállt az élet. Ez a helyzet például Vuhanban, amely a kínai acél és autóipar egyik legfontosabb központja. Pekingben a növekedés ütemének komoly visszaesésével számolnak a korona vírus járvány miatt.

Megvan a vakcina a korona vírus ellen, de csak kísérleti állapotban

Hongkong első korona vírus fertőzött betegének vírusaiból kitenyésztette az ellenszert Jüan Kvokjung professzor, aki elmondta, hogy most állatkísérletek következnek – jelentette a South China Morning Post. Azt nem közölte a professzor, hogy mikor lehet olyan oltóanyag, mellyel az embereket is meg lehet védeni a korona vírus ellen, amely influenzát okoz, és ebből tüdőgyulladás fejlődhet ki, mely végzetes lehet.

Mind az Egyesült Államokban mind pedig Kínában rohamtempóban folyik a vírus kutatás, hogy megtalálják az ellenszert a korona vírusra.

Számháború folyik

A South China Morning Post szerint sokkal többen betegedtek meg a korona vírus következtében Vuhan városában mint ahogy azt a helyi hatóságok közölték. A hongkongi lap szerint több mint 44 ezer a vírus fertőzöttek száma a Jangce parti nagyvárosban. A másik – talán még riasztóbb –  adat: több mint 4 millió ember elmenekült a 11 milliós Vuhanból még mielőtt a nagyvárost lezárták volna! Ez azért ijesztő, mert Pekingben az egészségügyi miniszter megerősítette: a lappangási időszakban is fertőz a korona vírus! Vagyis a vírus hordozók esetleg nincsenek is tudatában betegségüknek.

A miniszterelnök is védő ruhában közlekedett Vuhanban

Li Kocsiang, aki a vezetés második embere Pekingben, kapta azt a feladatot, hogy a helyszínen győződjön meg: mi a helyzet a vírus sújtotta nagyvárosban, ahol drákói intézkedéseket vezettek be. Az élet lényegében leállt. A lakásukba zárkózott emberek kétségbeesetten kommunikálnak a külvilággal – telefonon vagy interneten, mert személyes találkára nincs lehetőség. Pedig most van a Holdújév ünnepe amikor a kínaiak hagyományosan összegyűlnek, hogy családi illetve baráti körben el búcsúztassák a Disznó évét, és köszöntsék a Patkányét. A Mennyei Birodalomban a patkányok távolról sem olyan negatív megítélésben részesülnek mint Európában, ahol járvány hordozóként váltak különösen népszerűtlenné.

Katonaorvosok az első vonalban

A pekingi China Daily arról számolt be, hogy katona orvosi főiskolák diákjait is mozgósítják a korona vírus elleni küzdelemben. Több ezer katona orvos küzd az első vonalban.

Hszi Csinping elnök kedden kijelentette: legyőzzük az ördögi vírust! Több kutató csapat is jelezte, hogy megtalálta az ellenszert, de a hongkongi professzor szerint ezek korábbi kutatások eredményei míg az ő vakcinája a friss vírus fertőzés ellen lehet hatékony, de csak azután, hogy kísérletekkel bizonyítják: valóban eredményesen véd a korona vírus ellen. A külföldiek nem várnak erre hanem tovább folytatják a menekülést Kínából …

Az ellenségek szövetsége – Japán és kínai együtt az USA ellen?

0

Hét év után most először látogat el japán miniszterelnök Pekingbe, ahova több 500 üzletember kíséri el. A világ második és harmadik legnagyobb gazdaságának vezetői a két állam kapcsolatain túl a közös globális perspektívákat vizsgálják meg. Hszi Csinping és Abe Sinzo az elmúlt években gyakran találkozott egymással különböző nemzetközi fórumokon. Nemrég Brüsszelben tartottak Európa-Ázsia fórumot, melyen Japánt Abe Sinzo miniszterelnök, Kínát pedig Li Kocsiang kormányfő képviselte. Kína miniszterelnöke, aki a Mennyei Birodalom második számú vezetője, májusban tett látogatást Tokióban.

Belép-e Kína a csendes óceáni szabadkereskedelmi övezetbe?

Amint Trump beköltözött a Fehér Házba máris azt közölte: az USA kimarad a Csendes óceáni szabadkereskedelmi (TPP) övezetből. Japán vezetésével mégiscsak létrehozták azt. Olyannyira, hogy Japán miniszterelnöke felszólította Nagy Britanniát: a brexit után lépjen be hozzájuk! Hasonló felkérést az 1,4 milliárd lakosú Kína valószínűleg nem kap, de tárgyalások kezdődhetnek a tagságról. Japán és Kína kereskedelmi fogalma meghaladja a 300 milliárd dollárt! A huszadik században a két ázsiai óriás sokáig ellenségként állt szemben egymással. Most azonban mindkét fél a komplementer jelleget hangsúlyozza. A 125 milliós Japán technológiai nagyhatalom míg Kínát egyre inkább sújtja az amerikai diszkrimináció ezen a téren. Trump America First politikája mindkét ázsiai óriást irritálja. Ettől persze még nem fogják megszeretni egymást, de a közös érdekek alapján együttműködhetnek – akár Amerikával szemben is. Japán persze továbbra is számít arra, hogy Amerika megvédelmezi bármilyen kínai katonai fenyegetéssel szemben, de Trump mindezért egyre több pénzt kér! Így aztán olcsóbb kibékülni Kínával, amely most maga is épp bajban van – és épp az Egyesült Államok miatt?!…

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!