Rosszul járnak a magyar cégek a paksi beruházásnál
Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője szerint nagyjából elszállt a magyar beszállítói részarány jelképesnél nagyobb aránya a paksi bővítésben, az erre vonatkozó pontos számokat azonban titkolják. FüHü.
Orbán Viktor egy holland szélsőjobboldali politikussal találkozott
Orbán Viktor Geert Wilders, holland szélsőjobboldali politikussal, a bevándorlásellenes holland Szabadságpárt vezetőjével találkozott Magyarországon Szigetvári Viktor, az Együtt miniszterelnök-jelöltje szerint szégyen, hogy egy hazug és szalonképtelen, uszító politikussal együtt mutatkozik a magyar miniszterelnök. FüHü.
Botka csalódott, de a választásokig nem kommentál
Botka László nem titkolja, hogy csalódott, mert „egy teljesen más utat ajánlottam, ám ehhez nem sikerült támogatást szereznem, innentől kezdve a választásokig nem kívánom értékelni a folyamatokat.” A szegedi polgármester a város Közéleti Kávéház évadnyitó estjén beszélt erről. Délmagyarország.
MSZP: Orbán fideszes helytartókat akar polgármesterek helyett
A szocialista párt szerint a Fidesz fel akarja számolni a jelenlegi önkormányzati rendszert, azért, hogy saját helytartóit ültethesse a települések vezetői székébe. Orbán Viktor azért, hogy az elégedetlenkedő polgármestereket és helyi képviselőket elhallgattassa képes felszámolni az önkormányzati választásokat bizonyos településeken. FüHü.
Hosszú Katinka a nizzai versenyt is kihagyja
Nem indul Hosszú Katinka a Golden Tours-sorozat első állomásán – a versenyt péntektől vasárnapig rendezik meg Nizzában. Döntését ma a szervezők felé is megerősítette. FüHü.
A szenátus nem szavazta meg a kormány finanszírozását
Az amerikai szenátus nem szavazta meg a szombat hajnali határidőig a kormányzati hivatalok és ügynökségek munkájának finanszírozását biztosító törvényt. Éjfélkor – Trump elnökségének első évfordulóján – máris elkezdődött a kormányhivatalok és intézmények fokozatos bezárása. Mitch McConnell, a republikánus frakció vezetője a demokratákat okolta a kudarcért, Chuck Schumer, a demokrata párti szenátorok csoportjának vezetője azonban válaszában megjegyezte, hogy republikánusok is voksoltak a törvény ellen. (BBC–MTI)
Élénkítenék a magyar-ausztrál gazdasági kapcsolatokat
Tovább mélyülhetnek az elmúlt években erősödésnek indult magyar-ausztrál kapcsolatok – a mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, amikor tárgyalt Steven Ciobo ausztrál kereskedelemért, turizmusért és beruházásokért felelős miniszterrel. A kapcsolatok bővítésében az egészségügy, a biotechnológia, a járműipar és elektronika területén működő innovatív magyar cégek mellett fontos szerep juthat az Ausztráliában élő magyar diaszpórának is. (FüHü)
Az építőipar éve volt 2017
4 ezer új céggel, 6 éves cégalapítás rekorddal zárt az építőipar 2017-ben. A tömeges cégalapítás mellé egész évben felfelé ívelő termelési adatok társultak, tehát nem túlzás azt állítani, hogy igen erős éve volt az építőiparnak 2017-ben – tette közzé elemzését az Opten. A céginformációs cég ugyanakkor rámutat, hogy megalapítottnál több, közel 4400 cég szűnt meg az ágazatban, minden 12. cég megszűnik egy éven belül, s a cégek ilyen arányú cserélődése nem kedvez a hosszú távú stabilizálódásnak. A fizetési problémák a cégek jelentős részét érintik. (FüHü)
Hosszú Katinka a motivációra és a forma tartására koncentrál
Hosszú Katinka a molcsapat.hu-nak adott interjújában a többi között azt mondta, hogy a 29. Felé közeledve számára már nem a fejlődés a legfontosabb, hanem formája szinten tartása, és még egy dolog: a motiváció megtalálása jelent kihívást. „Nem elég, hogy mindenki téged akar megverni, de te is annak tudatában készülsz, hogy te vagy a legjobb abban, amit csinálsz, így extra motivációt kell találnod a mindennapokhoz. Erre törekszem” – mondta. (molcsapat.hu)
A férfiaknál Baji Balázst, a nőknél Hosszú Katinkát választották a 2017-es év sportolójának a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) által kiírt szavazáson.
A 60. alkalommal kiírt szavazás díjait csütörtökön a Nemzeti Színházban rendezett M4 Sport-Az Év sportolója gálán adták át.
Baji tavaly a londoni világbajnokságon bronzérmes volt 110 méteres gátfutásban, ezzel az első magyar atléta lett, aki szabadtéren, futószámban dobogóra állhatott a vb-n, illetve győzni tudott az Universiadén.
A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú tavaly a budapesti vb-n két arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet szerzett, a koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokságon pedig mind a hat számot megnyerte, amelyben indult.
Az edzők és szövetségi kapitányok összevont kategóriájában Hosszú Katinka edzője, Shane Tusup győzött, aki magyarul elmondott beszédében elnézést kért azoktól, akik kiálltak mellette, mert – mint mondta – sokakat megbántott a viselkedésével. Leszögezte: elfáradt, kimerült és sokat hibázott.
Az év legjobbja a hagyományos csapatsportokban a női kézilabda Bajnokok Ligája-győztes és magyar bajnok Győri Audi ETO KC lett, a díjat Szabó Tünde sportért felelős államtitkár adta át.
Az egyéni sportágak csapatversenyei kategóriában a Balázs Attila, Fucsovics Márton, Piros Zsombor, Gödry Levente, Borsos Gábor összetételű tenisz Davis Kupa-válogatott kapta a legtöbb voksot, mivel 1996 után visszakerült a világcsoportba, a legjobb 16 együttes közé. A díjat Köves Gábor szövetségi kapitány vette át.
Az év férfi labdarúgójának Nikolics Nemanját választották, aki az észak-amerikai profiliga (MLS) alapszakaszában gólkirály lett a Chicago Fire színeiben.
Cristiano Ronaldo végzett az élen az európai hírügynökségek 2017 legjobb európai sportolóiról rendezett szavazásán. Hosszú Katinka 11. lett.
A lengyel PAP által lebonyolított voksoláson a Real Madriddal többek között Bajnokok Ligáját nyert portugál támadó 159 pontot szerzett, s ezzel egymást követő harmadik évben zárt az élen.
A dobogóra 143 ponttal a Forma-1 idei világbajnoki címét megszerző brit Lewis Hamilton, valamint 124-gyel az Australian Open- és wimbledoni bajnok teniszező, a svájci Roger Federer fért fel.
Hosszú – aki tavaly harmadik helyen cégzett – ezúttal 34 pontot kapott, s így 11. lett.
A szavazáson, melyen még sosem győzött magyar sportoló, 26 hírügynökség vett részt.
Európa legjobb sportolói 2017-ben az európai hírügynökségek szerint:
Cristiano Ronaldo (portugál, labdarúgás) 159 pont
2. Lewis Hamilton (brit, Forma-1) 143
3. Roger Federer (svájci, tenisz) 124
4. Rafael Nadal (spanyol, tenisz) 113
5. Sarah Sjöström (svéd, úszás) 75
6. Marcel Hirscher (osztrák, alpesi sí) 68
7. Laura Dahlmeier (német, sílövészet) 51
és Mo Farah (brit, atlétika) 51
9. Chris Froome (brit, országúti kerékpár) 50
10. Katerina Sztefanidi (görög, atlétika) 41
11. HOSSZÚ KATINKA (úszás) 34
Azért nekem mondja el, mert bennem megbízik. Ismer már régóta, és reméli, hogy én biztosan nem fogom kinevetni. Mindenki más kinevetné, ezt onnan tudja, mert akinek eddig elmondta, ami egy ideje foglalkoztatja, azok mind legyintettek. Jó esetben, teszi hozzá, mert voltak ennél cifrábbak is. Hülyének nézték, hogy ne szépítsük a dolgot. Egyébként szerinte is furcsa, hogy valaki a hosszú élet titkán rágódjon. Igazából az örök élet titka érdekelné, de hát ilyen nincs, ezt még neki sem lehet bemagyarázni. A hosszú élet, azért az már valami. Hogyan lehet tovább élni, és nem csak úgy, hogy vagyunk valahol, hanem egészségesen és boldogan.
Még karácsony előtt olvasott a szigetről, azóta nem hagyja nyugodni. Ikaria a sziget neve, látszólag semmi különös, mégis, maga a csoda. Sok, száz évnél idősebb ember él ott, a férfiak várható élettartama magasabb, mint bárhol a világon.
Volt abban a cikkben egy történet is, egy emberről, aki halálosnak hitt betegségben szenvedett. És egy nap úgy döntött, hogy Amerikából hazamegy meghalni a szülőföldjére. Mert ott, mondja, mégis jobb, mint idegenben. Nem mintha bárhol jó lenne meghalni, de ebbe most ő nem menne bele, messzire vezetne.
Emberünk úgy döntött, jobb, ha hazai földön nyugszik. Ennek már több mint negyven éve. Azóta is él, a betegség pedig, mintha sosem lett volna, kiment belőle. Így kell mondani, mert nincs rá jobb kifejezés. Nem gyógyult meg, mert nem gyógyította meg senki, egyszerűen kiment belőle a betegség. Senki sem tudja, hogy mitől, pedig néhány évvel ezelőtt vissza is repült Amerikába, hogy megmutassa magát az orvosainak, de már egyikük sem élt.
Úgy sejti, hogy a rendszeres rendszertelenség lehet a hosszú élet titka. Az Ikarián élőknek ugyanis nincs órájuk, akkor kelnek és fekszenek, amikor akarnak. Ne higgyem, hogy dologtalan nép lakik arra, tunya emberek, akik nem csinálnak semmit. Dolgoznak ők, nem is keveset, de akkor, amikor nekik tetszik. Stressz nélkül élnek, ahogyan ma mondjuk. Nem nézik ötpercenként az órájukat, mint mi, hogy akkor most hol kellene éppen lenniük.
Mert mi majdnem mindig máshol vagyunk, mint ahol lennünk kellene. Nekünk, akik nem Ikarián élünk, rendszerint több a dolgunk, mint amennyi időnk van. És ez állandóan zavar bennünket, frusztrál, ahogyan ma mondják. Hát ezen a szigeten szeretne ő élni, mondja. Mert a rövid élet titkát mindenki ismeri, de ő szívesen kipróbálná a másikat is. Hogy milyen lehet sokáig és jól élni. Boldogan és elégedetten.
– Utazz el Ikariára, – mondom – hagyd magad mögött a múltad, kezdjél új életet!
Csóválja, a fejét, szomorúság, lemondás van a tekintetében. Nem lehet, mondja. – Már miért ne lehetne, – kérdezem. – Ha valamit az ember nagyon akar, akkor semmi sem lehet lehetetlen.
Nem lehetetlen, de mégsem lehet, válaszolja. Nem mehetek el innen. Itt születtem, ezt a nyelvet beszélem, ez a hazám.
Erre nem mondtam semmit. A hosszú élet titka elnapolva. Marad a rövid élet, annak meg nincs semmi titka, ismeri mindenki.
Még tartanak – egészen vasárnapig – az úszóvilágbajnoksághoz csatlakozó masters versenyei, még Magyarországon tartózkodnak a FINA vezetői, de túlzás lenne azt állítani, hogy a sportág képviselői e rendezvény lázában égnek. Sokkal inkább foglalkoztat mindenkit a szeptember 1-jére összehívott közgyűlés.
Ezen, egybehangzó vélemények szerint, megpecsételődik a januárban elnökké választott Bienerth Gusztáv sorsa; a rövid és meglehetősen dicstelen karrier véget ér. Véget ér annak ellenére, ő maga még mindig hisz a folytatásban, és abban is, hogy a kormány továbbra is őt támogatja. Csakhogy a zuhanyhíradó az ellenkezőjét állítja; a kormány, még inkább a kormányfő,
elküldte már Bienerth számára a selyemzsinórt.
Ebből fakadóan már nem a leendő ex-elnök személye az izgalmas – legfeljebb annak felmérése, mekkora kárt okozott -, hanem az, ki fogja őt követni. Egy ideig tartotta magát az a vélekedés, hogy Fürjes Balázs veszi át az elnöki szerepkört, amelyet maga a kormánybiztos sem cáfolt, és amely megoldás igazodna ahhoz a tendenciához, amelyben a Fideszhez köthető politikusok kerülnek sportszövetségek élére. A fuhu.hu úgy tudja, hogy Fürjes jelenleg a szabadságát tölti, arról pedig nincs információnk, hogy pályázott-e egyáltalán a posztra.
Azt viszont pontosan lehet tudni, hogy
Hargitay András nem indul el a versenyben,
annak ellenére nem, hogy sokan támogatnák őt, a volt elnök, Gyárfás Tamás pedig kifejezetten benne látná a megoldást.
Nincs értelme pályáznom – mondta a volt világbajnok, szövetségi kapitány a FüHünek. „Mint azt köztudott, levélben fordultam Hosszú Kationkához: akar-e, tud-e velem együtt dolgozni. Ma ugyanis nélküle lehetetlen eredményesen működni. Sajnos a levelemre semmilyen válasz nem érkezett,
Katinka nem vett tudomást rólam, ezért aztán ki is szálltam a lehetséges jelöltek közül.”
Ezzel együtt még előfordulhat, hogy ő lesz a befutó, hiszen az alapszabály szerint a közgyűlés résztvevőinek a helyszínen is van lehetősége jelölni, vagyis a Hargitay-lobbisták a hátralévő két hetet arra szánják, hogy részint meggyőzzék őt, részint a közgyűlés résztvevőit, hogy jelöljek és válasszák meg a világbajnokot. Mindenesetre „Hares”, a fuhu.hu-nak nyilatkozva meglehetősen határozottnak tűnt; a Katinkához fűződő viszonya biztosan nem fog e rövid idő alatt kiegyenesedni.
Hosszú Katinkával kapcsolatban annyit azért érdemes megjegyezni:
sehol a világon nem a versenyzők és főként nem egy versenyző határozza meg, mi történjék a sportág vezetésében.
Mert bár Katinka immár háromszoros olimpiai bajnok, de van rajta kívül még sikeres ember a sportágban – Egerszegi Krisztina például ötszörös olimpiai bajnok -, mégsem ők diktálják a feltételeket. Ráadásul, egyes szakértők szerint, Hosszú túljutott a zenitjén, amit a legutóbbi külföldön megvívott rövidpályás versenye is bizonyít. Nem pusztán az a tény, hogy a spanyol Belmonte elvette tőle a 400 méteres vegyesúszás világcsúcsát, hanem ahogy elszenvedte ezt a vereséget: majd két testhosszal verték a legerősebb számában. Természetesen az lenne a jó, ha ezek a szakértők tévednének, és Katinka még hosszú ideig, a mostani vereség dacára, világelső lenne.
Akárhogy is: ma
Hosszú meghatározó alakja a sportágnak és ezt a szerepét, ha túlterjeszkedve is az elfogadhatón, be is akarja tölteni.
Vagyis hozzáállása, véleménye befolyásolhatja a szavazást. És, ha abból indulunk ki, hogy Hargitay, ennek megfelelően, ragaszkodik döntéséhez, valamint hitelesnek tekintjük a sportállamtitkár Szabó Tünde szavait, miszerint szakmabelit akar a kormányzat is a szövetség élére, akkor,
a fuhu.hu értesülése alapján Wladár Sándornak lehet a legnagyobb esélye megszerezni a szövetség vezetői posztját.
A most 54 éves Wladár, aki Hargitayhoz hasonlóan „civilben” állatorvos, 1980-ban, Moszkvában 200 háton olimpiai bajnok lett, ezen kívül van egy világbajnok ezüstje, ugyancsak ezen a távon és két Európa-bajnoki aranya is (1981 Split, 100 és 200 hát).
Wladár esélyeit növeli, hogy a sportág művelői kedvelik őt, kifejezetten pozitív személyiségnek tartják. Akik úgy gondolják, hogy Wladár nem alkalmas elnöknek, pont ebből a megközelítésből bírálják: túl puha, mondhatni nem elég impulzív, nem elég konfrontatív.
A fuhu.hu tippje, annak elismerése mellett is, hogy nincs a portálunknak rálátása a belső ügyekre, az, hogy Wladár lesz az elnök. De
akárki is kerül oda, nem lesz könnyű a helyzete:
a budapesti világbajnokság költségeiről egyre másra kerülnek ki az újabb és újabb adatok; a héten portálunk is feltárt egy ilyet, újabban pedig a balatonfüredi helyszínről derült ki eddig nem közölt költés, illetve az is most került a nyilvánosság tudtára, hogy újabb több száz milliót fordítanak a világbajnokság imázsfilmjére, amely utólag fényezné aranyra a rendezést, a kormányt és a helyszíneket.
A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.
A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.
A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.