Kezdőlap Címkék Fifa

Címke: fifa

Ronaldo után a focivébét is vásárolna Szaúd Arábia

0

Szaúd Arábia mindenáron meg akarja szerezni a 2034-es futball VB-t: szponzor szerződés a FIFA és az Aramco között. Négy évre szól a szponzori szerződés a világ legnagyobb olajvállalata, a szaúdi Aramco és a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség – FIFA – között.

Évi százmillió dollárt fizet be a FIFA kasszájába az Aramco, melyet közvetve Mohamed bin Szalman herceg, Szaúd Arábia trónörököse irányít. A nagyszabású reformokat végrehajtó Szaúd Arábia ura tisztában van a futball jelentőségével: az oroszországi világbajnokság idején kötött szövetséget a világ másik nagy olajtermelőjével Oroszországgal. Az OPEC+ meghatározó szerepet tölt be a világ olaj piacán.

Mire irányul a szponzor szerződés? Elsősorban a 2026-os futball világbajnokságra, melyet együtt rendez meg az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó illetve a női VB-re, melyet 2027-ben tartanak meg. A Forbes emlékeztet rá, hogy a 2018-as oroszországi világbajnokság előtt a Gazprommal kötött hasonló szponzori szerződést a FIFA.

2022-ben a katari VB előtt a Qatar Airways volt a fő pénzügyi támogató.

A szaúdiak bejelentkeztek a 2023-as női VB támogatására, de a Saudi Tourism ajánlatát végülis a FIFA nem fogadhatta el, mert olyan negatív volt a globális visszahang tekintettel arra, hogy a szebbik nem jogait csak igen mérsékelten respektálják a sivatagi királyságban. Mohamed bin Szalman trónörökös ezen lassan változtatni akar, ezért a mostani szponzori szerződés már a női világbajnokságra is vonatkozik.

A FIFA elnöke, Gianni Infantino így nyilatkozott a szaúdi szponzori szerződésről:

”az Aramco a múltban is jelentős mértékben támogatta a világraszóló sport eseményeket, de ugyanakkor fontosnak tartja, hogy az új kezdeményezéseket is felkarolja.”

Szaúd Arábia az elmúlt években több mint 300 szponzor szerződést kötött 21 sportágban.

Amin H. Nasszer, az Aramco elnök vezérigazgatója így nyilatkozott:

”Ezzel a szponzori szerződéssel hozzá akarunk járulni a futball fejlesztéséhez, és elő akarjuk segíteni a sport világméretű hatásának elmélyítéséhez.”

A környezetvédő szervezetek képmutatással vádolják a FIFA-t, amely egyrészt a zöld átmenet hívének mutatja magát miközben szponzori szerződést köt egy olyan olajóriással, mely erősen szennyezi a környezetet.

Az Aramco elnök vezérigazgatója egy tanácskozáson így beszélt a zöld átmenetről: ”Le kell mondani arról a fantázia szüleményről, hogy kiszorítják a kőolajat és a földgázt az energia ellátásból, ehelyett továbbra is be kell ruházni az olaj- és földgáziparba figyelembe véve a reális feltételeket.”

2022-ben az Aramco 71,8 millió tonna szén-dioxid kibocsátásért volt felelős – írja a Forbes. Ez egyenlő egész Norvégia éves szén-dioxid kibocsátásával.

Az energiaválság ugyanakkor óriási profitot hozott az Aramconak: 156,4 milliárd dollárt 2023-ban, ezzel a cég vagyona 661 milliárd dollárra nőtt.

Az Amnesty International a nők jogainak sérelme miatt bírálta a szponzor szerződést:

”Kegyetlen irónia van abban, hogy a FIFA szponzor szerződést köt a szaúdi állami olajcéggel, az Aramcoval miközben az országban börtönben tartanak női aktivistákat, akik kiálltak a nők jogegyenlősége mellett Szaúd Arábiában”

– nyilatkozta Steve Cockburn, az Amnesty International jogi osztályának vezetője.

Cél a 2034-es futball VB

Szaúd Arábia szeretné megszerezni ezt a férfi világbajnokságot, és ezt célozza ez a szponzor szerződés is.

Katar annak idején vesztegetéssel szerezte meg a futball világbajnokságot, ebbe belebukott a FIFA egész vezérkara élén az elnökkel és az alelnökkel. Michel Platini, aki akkoriban az UEFA elnöke és a FIFA alelnöke volt, intézte el a 2022-es világbajnokságot Katarnak Sarkozy akkori francia elnökkel és a katari emírrel együtt. A katari emír megvásárolta Sarkozy kedvenc csapatát, a Paris Saint Germaint, mely ezt követően jelentős európai tényezővé vált hiszen sztárokat tudott megvenni.

Szaúd Arábia Katar példáját követi: pénzzel kívánja megszerezni a 2034-es futball világbajnokságot.

Környezetvédő szervezetek viszont egyre hangosabban bírálják a szponzor szerződést a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség és a világ legnagyobb olaj társasága között hiszen az szembemegy a zöld átmenettel, melyet a párizsi klímaegyezményben a világ csaknem összes állama elfogadott, de egyelőre jóformán senki sem teljesíti az előírásokat, melyek célja a karbonsemleges gazdaság.

Hogy veszi meg Szaúd Arábia a futball világbajnokságot?

Cristiano Ronaldo Szaúd Arábiában rúgja a labdát – jó pénzért. A sivatagi királyság most még nagyobb dobásra készül: meg akarja venni a futball világbajnokságot, és nem is csak saját magának.

Görögországgal és Egyiptommal együtt rendezné meg a futball világbajnokságot 2030- ban. Mohamed bin Szalman trónörökös, aki teljhatalommal irányítja Szaúd Arábiát, erről már a múlt nyáron megállapodott Kiriakosz görög miniszterelnökkel. Egyiptommal még alkudoznak. A lényeg: a teljes költséget Szaúd Arábia állná, de csak a meccsek háromnegyedét tartaná meg magának.

Kik a versenytársak?

Katarban most volt VB, ezért a Közel Kelet nem lehetne esélyes nyolc év múlva, emiatt találta ki Mohamed bin Szalman herceg a közös jelentkezést Egyiptommal és Görögországgal mondván három kontinens kapna így lehetőséget közös világbajnokságra.

Csakhogy van két nagyon is komolyan vehető vetélytárs, és mindkettő kollektív vállalkozás.

Az európai trió Portugáliából, Spanyolországból és Ukrajnából áll. A dél-amerikai kvartett: Argentína, Chile, Paraguay és Uruguay. Mindkét vetélytárs nagyon is veszélyes Szaúd Arábia terveire: Argentína nyerte a világbajnokságot, Európában pedig már régen nem volt hasonló rendezvény.

Fennáll persze a lehetőség, hogy a FIFA vezetőség tagjait Szaúd Arábia megvegye. A katari világbajnokságot az emír Sarkozy francia elnökkel vajazta le. Platini volt a közös megbízottjuk, aki mint a FIFA második embere gondoskodott arról, hogy a megfelelő jelöltre szavazzanak. Platini belebukott a botrányba, Sarkozy ex elnök ellen nyomoznak Franciaországban. Katarban semmi probléma sincs. A világbajnokság teljes siker volt: szép pénzért feltette a 200 ezer lakosú mini államot a térképre. Szaúd Arábiának több mint 30 millió lakosa van, és tagja a G20 csoportnak, ahol a világ gazdasági nagyhatalmai ülnek. Mohamed bin Szalman hercegnek viszont véres a keze: parancsára megfojtottak majd darabokra vágtak egy ellenzéki újságírót Szaúd Arábia főkonzulátusán Isztambulban. Az újságíró a Washington Postnak dolgozott. Khalid bin Szalman herceg, Mohamed fivére, aki akkor hazája washingtoni nagykövete volt megesküdött a szent Koránra, hogy az újságírónak nem lesz bántódása.

Katar korrumpál: a dúsgazdag emírség az Európai Parlament alelnökét is lefizette

0

Brüsszelben letartóztatták az Európai Parlament szocialista alelnökét, akit azzal gyanúsítanak, hogy Katartól pénzt fogadott el azért, hogy kedvezően befolyásolja az emírségről kialakult véleményt az Európai Parlamentben.

Nemkormányzati szervezetek azzal vádolják Katart, hogy külföldi vendégmunkások brutális kizsákmányolásával építette meg a világbajnokság stadionjait. Sokan a munkások közül meg is haltak a rémes munkakörülmények miatt. Eva Kaili, az Európai Parlament alelnöke beszédet mondott novemberben, és ebben arról próbálta meggyőzni képviselőtársait, hogy Katar a külföldi bírálatok hatására javított a vendégmunkások helyzetén. A szocialista alelnök lakásában állítólag 600 ezer eurót találtak a belga rendőrök.

Katar korrupcióval szerezte meg a világbajnokságot

Katar jelenlegi emírje vállalta, hogy megvásárolja Nicolas Sarkozy akkori francia elnök kedvenc csapatát, a Paris Saint Germaint. Jelenleg itt játszik Mbappé, Messi és Neymar csillagászati összegekért. Cserébe Sarkozy elnök megígérte a futball világbajnokságot Katarnak, amely tökéletesen ismeretlen volt a világ labdarúgó életében. Az Elysee palotában Platini, az UEFA elnöke, a FIFA alelnöke vállalta a szervezést. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy megvették afrikai és karib-tengeri államok képviselőinek szavazatait. Korábban a FIFA az USA-nak ígérte ezt a világbajnokságot, ezért a New York-i korrupció ellenes ügyészség rávetette magát az ügyre. Kérésére az FBI a svájci rendőrökkel együtt a FIFA csaknem teljes vezérkarát letartóztatta. Sepp Blatter, a FIFA elnöke és Michel Platini is belebukott az ügybe. Bár mindenki tudta, hogy korrupció történt, de Katar megtarthatta a világbajnokság rendezési jogát. Sepp Blatter most úgy nyilatkozott, hogy “annak idején hiba volt Katarnak adni a világbajnokságot.”

Putyin és a futball világbajnokság

0

A FIFA szabályai szerint a megnyitón beszédet szokott mondani annak az országnak az első embere is, amely korábban a világbajnokságot rendezte. Márpedig ez nem más mint Vlagyimir Putyin. Vajon elmegy-e Katarba?

Az orosz elnök nem utazott el a G20 csúcstalálkozóra Bali szigetére. Lavrov külügyminisztert küldte maga helyett. Valószínűleg a katari megnyitó közönségének is be kell érnie Putyin helyett egy másik orosz vezetővel. Minden oroszok vezére  ugyanis fél. A csaknem kilenc hónapja tartó ukrajnai háború tökéletes kudarc Moszkva számára. Zsákutcában hol van előre ? Putyin attól tarthat, hogy támogatói esetleg lecserélik hiszen Zelenszkij elnök többször is elmondta: vele nem hajlandó tárgyalni az esetleges tűzszünetről. Putyin persze nem Zelenszkij ukrán elnökkel akar tárgyalni hanem Joe Bidennel. Csakhogy a Kreml is kénytelen volt jelezni : nem lesz semmiféle csúcstalálkozó az Egyesült Államok elnökével. Oroszország ugyanis teljesen elszigetelődött , már Kína is mindinkább távolodik tőle. Hszi Csinping elnök tárgyalt Bidennel, és megindult a közeledés. Erre újra Putyin fizethet rá.

Amerikai béketervek

Jake Sullivan, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója több béketervet is kidolgozott, melyeket el is juttattak az érintettekhez.

Zelenszkij álláspontja az, hogy a tárgyalások előfeltétele az oroszok teljes kivonulása Ukrajna egész területéről. Ezt Putyin nyilvánvalóan nem fogadhatja el hiszen ebben a Krím félsziget is benne van. Az egyik amerikai béketerv szerint a Krím egyelőre megmaradna orosz ellenőrzés alatt, de a többi ukrán területről ki kellene vonulnia az oroszoknak.

Van persze más béketerv is, mely szerint Oroszország megtarthatná a két “népköztársaságot”, Donyeck és Luhanszk kormányzóságot, ahol orosz a többség.

Ezt az ukrán elnök elfogadhatónak tartotta volna akkor amikor az oroszok megtámadták országát, de ma már határozottan elutasítja hiszen Putyin csapatai defenzívába szorultak, és kénytelenek voltak kiüríteni a stratégiai fontosságú Herszon városát. Ahonnan még Potyemkin herceg koporsóját is elvitték, jelezve, hogy a kivonulást véglegesnek tekintik noha nem sokkal korábban az egész kormányzóságot Oroszország részévé nyilvánították. A defenzívába szorult oroszok most a tárgyalóasztalhoz akarják bombázni az ukránokat. Abban bíznak, hogy a tartós hideg és a sötétség engedményekre kényszeríti az ukrán vezetést.

Milley tábornok, amerikai vezérkari főnök úgy véli: a Nyugatnak ki kellene használnia az oroszok meggyengülését arra, hogy tárgyalásokra kényszerítse Putyint. Valami megkezdődött hiszen a Lengyelországra hullott rakéta kapcsán az USA sietett cáfolni Ukrajna verzióját az orosz támadásról: “a tények nem Téged igazolnak” – mondta Biden Zelenszkij elnöknek. Moszkva sietett megköszönni a mértéktartó amerikai reakciót.

Az oroszok hozzájárultak ahhoz, hogy folytatódjon az ukrán gabona export a Fekete tengeren. Mindeközben Ukrajnában is egyre hidegebb van, és a katonai parancsnokság közölte: még egy olyan súlyos orosz rakéta csapás mint a legutóbbi, és Ukrajna hálózatai olyan állapotba kerülhetnek, hogy nem lesznek képesek biztosítani a fűtést és a világítást a téli hónapokban.

Katar 2022 – francia botrány?

0

Érdekes dokumentumfilmet láthattak a francia közszolgálati csatorna műsorában a nézők arról, hogy Nicolas Sarkozy elnök hogyan szerezte meg a futball világbajnokságot Katarnak, ahol alig volt futballélet, de 2022 november 20-án ennek ellenére ott kezdődik a világbajnokság.

Csak három nemzetiségről tudhatjuk biztosan, hogy az Elysée-palota asztalánál egy asztalnál jelen voltak 2010-ben, és eldöntötték, hogy megszerzik a futball világbajnokságot a dúsgazdag emírségnek. Sarkozy elnök, mint a házigazda, és a Paris Saint Germain lelkes szurkolója, a csapatának akart szponzort találni, Katar emírje, aki akkor még csak trónörökös volt, de máris nemzetközi hírnévre vágyott, és aki mindezt prezentálni tudta az nem volt más mint Michel Platini, a válogatott egykori legendás középpályása, közel sem véletlenül akkoriban az UEFA elnöke és a FIFA alelnöke volt. Mivel ez mégiscsak újságírás, ezért nem ellenőrzött információként le nem írnánk, hogy a negyedik nemzetiség az asztalon lévő orosz hússaláta lehetett, de Rejtő Jenő írói munkássága előtt tisztelegve megjegyezzük a kevéssé dokumentált hússaláta jelenlétét nem áll módunkban teljességgel kizárni.

2019-ben a francia ügyészség vizsgálatot indított az ügyben. Jellemző módon nem a hússaláta kérdése feküdte meg az oknyomozó újságírók gyomrát.

Nyolc hónapig keresték a bizonyítékokat arra, hogy Sarkozy elnök úgy tudta elérni kedvenc futball csapatának szponzorálását, hogy cserébe megígérte Katar akkori trónörökösének, a mostani emírnek a futball világbajnokságot.

A francia ügyészség korrupció ügyében nyomoz (ebből a szempontból még kardinális kérdéssé válhat a hússaláta szerepe, mivel köztudottan meredeken megy föl az élelmiszerek ára, s ilyen embargós időkben fokozottan érvényes ez az orosz importtermékekre), és az újságírók kínos bizonyítékokat találtak: Sophie Dion, aki akkoriban az Elysée-palota sporttanácsadója volt, elismerte, hogy kötött egy 52 ezer eurós konzultációs szerződést Katarral, és ebből 13 ezer eurót akkor vett fel amikor még Sarkozy elnök tanácsadója volt. Sarkozy terve sikerült: kilenc nappal a hármas csúcs után az Elysée-palotában, a FIFA megszavazta: Katar kapja a futball világbajnokságot!

Az amerikai futball vezetői nem láttak a méregtől hiszen ők voltak az esélyesek. El is indították a korrupciós vizsgálatot, melybe belebukott a FIFA egész vezérkara az élen Sepp Blatter elnökkel és az alelnökkel, Michel Platinivel.

Katar azonban megkapta amit akart: a futball világbajnokságot.

Sarkozy is jól járt hiszen a Paris Saint Germain katari tulajdonosa ontja a pénzt a csapatnak, amely így világsztárokat tud venni és megfizetni mint Messi, Neymar vagy Mbappé.

Eladó az egész világ?

A Sunday Times szerint 5 millió dollárt fizettek azért, hogy a FIFA szegényebb tagállamainak képviselői  rábólintsanak Sarkozy elnök és a katari trónörökös mester tervére: 5 millió dollárt kaphattak a szavazatukért. A koldusszegény Szomália például 100 ezer dollárért szavazott.

A FIFA viszont 400 millió dolláros televíziós szerződést kötött az Al Dzsazirával, a katari emír TV-jével nem sokkal azelőtt, hogy megszületett a döntés az emírség javára.

Gianni Infantino, a FIFA jelenlegi vezére, aki már korábban is ott sürgölődött a lebukott Sepp Blatter és Michel Platini körül, túlélte a svájci hatóságok vizsgálatát.

Jelenleg teljesen véletlenül Katarban él, és várja a FIFA szokásos profitját a futball VB-től: 3 milliárd dollárt! Ebből azért egész biztosan telik orosz hússalátára.

2022-es katari futball világbajnokság

0

Legutóbb 2018-ban Oroszországban került megrendezésre a FIFA világkupa. 32 csapat vett részt rajta június 14 és július 15-e között. 12 helyszínen zajlottak a mérkőzések. A címvédő Németország volt, a győztes Franciaország lett. A döntőt 4-2 re nyerték a franciák a horvátok ellen.

Ez volt az első olyan bajnokság, ami Kelet-Európában került megrendezésre. Amiben még érdekesség, hogy ez a bajnokság volt a történelem legköltségesebb bajnoksága mindezidáig és az első, ahol videóbírót alkalmaztak. Az is érdekesség, hogy ennek a vb-nek a selejtezőjében a FIFA valamennyi tagja részt vett. A tornára 311 klubcsapatból 736 játékos érkezett.

Az első négy helyezett sorrendben Franciaország, Horvátország, Belgium és Anglia lettek. Meglepő módon a címvédő németek a 22. helyen végeztek. Velük együtt nagy meglepetést okozott, hogy Portugália és Spanyolország erős csapatai is csupán az első 16 csapatba jutottak be. A horvátok pedig abból a szempontból voltak nagy meglepetés, hogy egy kis ország válogatottja hogyan tud olyan csodás meccset játszani, ami példaértékű arra nézve, hogy a nemzettudat és a tűz a játékosokban milyen eredményeket tud kihozni. A bet365 sportfogadások tekintetében is igen szerencsések voltak, akik erre a csapatra tették a voksukat.

A Fair Play-díjat Spanyolország nyerte a sportszerűségének elismeréséért. Az arany-, ezüst- és bronzcipő díjakat azok a játékosok hozhatták el, akik a legtöbb gólt szerezték. Ők az angol csapatot erősítő csapatkapitány Harry Kane, a francia válogatott bal hátsó csatárjátékosa, Antoine Griezmann és végül a belga Romelu Lukaku lett. Az arany-, ezüst és bronzlabdát szakmai bizottság szavazatai alapján osztották ki az adott évad legjobb játékosainak. Ezeket a horvát Luka Modric, hozta el, aki mind támadó, mind védő szerepben zseniálisan teljesített. Ezüstlabdás a belga Eden Michael Hazard lett, kinek stílusa vetekszik Lionel Messi és Cristiano Ronaldo stílusával. Végül a francia Antoine Griezmann az ezüstcipő díj mellett elhozta a bronzlabda díjat is szélső támadó csatár szerepéért. Aranykesztyűs a belga Thibaut Courtois belga kapus lett. A legjobb fiatal játékos a francia Paris Saint-Germain csatára, Kylian Mbappé Lottin lett.

Idén is lesz világbajnokság, a szokásostól eltérően november 21. és december 18. között Katarban. Közel-Keleten ez az első ország ahol FIFA játékokat rendeznek. A kvalifikáció jelen cikk írásakor még épp zajlik, de már most lehet tudni, hogy az erős csapatok közül a belgák, németek, franciák, spanyolok, angolok, portugálok természetesen bent vannak a csapatok között.

Idén sok kérdés nyitott lehet, hiszen nagyon sok csapat fiatalította a játékosait, mint a németek és a franciák. Az ő esetükben érdekes kérdés hogyan sikerül ezeket az új játékosokat beépíteni a kiöregedő világsztárok helyére.

A németeknél új a szövetségi kapitány és a menedzsment is megfiatalodott. Hogyan tud Németország újra a világ élvonalába kerülni. A portugál csapatnál is kérdéses, hogy Ronaldo, aki 36 éves meddig marad a pályán. A spanyoloknál már újabb generációs játékosok hogyan szerepelnek majd. Bár az is igaz, hogy egy-egy ilyen világtornán, ami maximum 30 napig tart egy pillanatnyi ingadozás is sokat jelenthet, izgatott várakozással várhatják sokan, hogy a horvátok hogy szerepelnek idén.

Aki biztosra szeretne menni, azt gondolom, hogy érdemes a hosszabb távú teljesítményeket érdemes mindenképpen figyelembe venni és az évek alatt folyamatosan stabil csapatokra adni le a voksot. Természetesen a fogadásoknak sokszor az ésszerű számítások mellett az érzelmi kérdések is sokat nyomnak a latba.

A nyertesek is vesztesek

Legkevesebb hat milliárd eurót veszítettek az elit klubok Európa hat legnagyobb futball bajnokságában.

A Covid-19 járvány miatt mindenütt óriási a hiány: a nagy klubok közül csakis a Bayern München és a Real Madrid dicsekedhet pozitív szaldóval – állapítja meg a KPMG jelentése, melyet a párizsi Les Échos ismertet.

A Paris Saint-Germain megnyerte a 2019-2020-as bajnokságot, és ezzel 125,8 millió eurós veszteséget produkált. Ez elsősorban amiatt történt, mert a francia bajnokság volt az egyetlen Európa futball nagyhatalmai közül, melyet megkurtítottak miközben a többiek inkább halasztották a mérkőzéseket. Ettől függetlenül a bevétel kiesés mindenütt óriási: az Európai Klubok Szövetsége /ECA/ szerint legkevesebb 6 milliárd euróról van szó.

Rekord deficitek

A Paris Saint Germain, melyet Katar emírje pénzel, hogy olyan játékosokat tudjon megfizetni mint Neymar és Mbappé, az aranyérmes a veszteség listán. Rögtön utána a portugál Porto következik: 116,2 millió euróval. A Juventus 89,7 millió euróval a bronzérmes.

Az angol bajnok, a Liverpool bevételei 47,6 millió euróval csökkentek az előző bajnokságot képest. A Real Madrid is kénytelen volt 18 millió eurós veszteséget elkönyvelni az előző évhez képest, de még így is 681,2 eurós pozitív mérleggel dicsekedhet.

A TV a mentőangyal

A stadionok bezárása óriási veszteséget okozott mindenkinek, de a televíziós közvetítési jogok szépen hoztak a járvány idején. A sok elhalasztott mérkőzés persze itt is komoly veszteséggel járt, de az UEFA bőségesen kárpótolta az elit csapatokat – írja a párizsi Les Échos. Ezért aztán a BL döntő két csapata: a Bayern München és a Paris Saint Germain csak 4%-al kisebb televíziós jogdíjat zsebelt be mint az előző szezonban. Akik korábban kiestek mint a Real Madrid, a Juventus vagy a Liverpool azok komolyabb veszteséget szenvedtek el: volt olyan klub, amelyik 20%-al kevesebbet inkasszált mint a vírust megelőző szezonban.

Bércsökkentés?

A klubok különböző taktikával próbálták meg mérsékelni a az elmaradt bevételeket. Sok klubnak sikerült csökkentenie a játékosok fizetését: Bayern München /-6%/, Juventus /-13%/. Franciaországban ez nem ment, mert a társadalombiztosítási rendszer ezt nem tette lehetővé a Paris Saint Germain számára.

Ettől függetlenül a KPMG jelentése hangsúlyozza: a játékosok és a játékos ügynökök pénzei olyan szintet értek el, melyek komoly pénzügyi problémát jelentenek még a gazdag kluboknak is – függetlenül a Covid-19 vírusválságtól.

Vírus és futball

0

Soha nem látott veszteséget okozott a Covid-19 a világ futballjának: 14,4 milliárd dollárra saccolja a labdarúgás kárát a FIFA, amely önmagában képtelen megoldani a pénzügyi válságot.

„Ez hatalmas összeg , és az egész futball világot érinti ” – hangsúlyozta Olli Rehn, aki a FIFA vírusválság kezelő bizottságának elnöke. Nem csoda, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség 211 tagjából 150-en folyamodtak eddig vissza nem térítendő támogatásért. A FIFA egyik vezetője „lehetetlennek” nevezte a kérések teljesítését – írja a Guardian.

Ráadásul a veszteségek csak becsült számok, mert senki sem tudja pontosan, hogy mennyi pénz is veszett el azzal, hogy becsukták a stadionokat, és a televíziók sem közvetíthettek sokáig mérkőzéseket élőben.

„Abszolút számokban az európai klubok veszítették a legtöbbet”

mondta Olli Rehn, aki korábban uniós biztos volt és a nemzeti bank elnöke Finnországban.

40-45 milliárd dollár a klubok éves bevétele

Ezt szinte lenullázta a Covid-19 vírus az elzárás idején. A latin-amerikai klubok vesztesége relatíve még nagyobb mint az európaiaké, mert a járvány időzítése számukra katasztrofálisnak bizonyult.

„A FIFA nem képes megoldani a problémát, de nyáron már bejelentett egy 1,5 milliárd dolláros válságkezelő programot. Ez vissza nem térítendő támogatást illetve kölcsönt nyújt a tagállamoknak, a hogy enyhítsék a járvány által okozott bevétel kimaradást. Minden egyes futball szövetség 1,5 millió dollárt kapott azzal a kikötéssel, hogy ennek az egyharmadát a női futballra kell fordítani.”

A futball szövetségek többsége taktikusan a női focira kért vissza nem térítendő támogatást, de Olli Rehn elmondta: nagyon alaposan megvizsgálják , hogy valóban arra költik-e a pénzt a tag szövetségek?!

A FIFA-nak nagy korrupciós botrányai voltak: elég a 2022-es katari világbajnokságra utalni. Épp ezért most maximális átláthatóságra törekszenek : ” nem fordulhat elő, hogy a női futballra kért vissza nem térítendő támogatást futball pálya építésre használják fel!” – hangsúlyozta Olli Rehn, aki a Guardian-nek nyilatkozott.

Mégis bunda a bunda: botrány a francia és a belga futballban

Ki tett 5 millió eurót arra, hogy a Paris Saint-Germain csapata ötgólos különbséggel veri a belgrádi Crvena Zvezdat a Bajnokok Ligájában? Ki kaszált a 61-1- re végződő mérkőzés után hatalmas pénzeket ezzel? Eziránt érdeklődött a párizsi L’Équipe című sportlap és most már a francia rendőrség is. Az érintettek természetesen mind cáfolnak és a becsületüket védelmezik.

Kezdetben mindenki boldog volt Franciaországban: Neymar mesterhármast ért el, betalált az új sztár Mbappé is. Mindenki tudta, hogy jobb csapat a PSG mint a belgrádi Vörös Csillag, „nodehogy” ennyire?! Valaki vagy valakik viszont a jövőbe láttak: 5 millió euróban fogadtak arra, hogy öt gól lesz a különbség! Az UEFA főnöke súgta meg a L’Equipe tudósítójának a kínos információt: valamelyik klubvezető, vagy a klubvezetők egy csoportja levajazta a mérkőzést!

Csakhogy mindkét csapat kikéri magának!

A L’Equipe megszólaltatta a Crvena Zvezda főnökét, Dragan Dzsajicsot, aki felháborodottan közölte: most hall először erről! Semmi sem igaz a hírből! Pedig lehet, hogy épp róla van szó! A Paris Saint Germain külön közleményben cáfolt: a klub becsülete forog kockán! Semmiféle bunda sem volt! Csakhogy a PSG Katar emírjének a csapata, a múltja kissé pettyes: Sarkozy kedvenc csapata miatt kapta Katar a foci világbajnokságot…
A francia és a svájci rendőrség vizsgálódik abban az ügyben, mely szerint Nicolas Sarkozy akkori francia elnök intézte volna el, hogy a futballban tökéletesen ismeretlen Katar kapja a világbajnokság rendezési jogát. Sarkozy Michel Platinit, az UEFA akkori elnökét, a FIFA befolyásos alvezérét kérte meg a kényes ügy lebonyolítására. Ezért vizsgálódik a svájci rendőrség, mert a FIFA központja Lausanne-ban van. Mit kért cserébe Sarkozy elnök Katar emírjétől? Mentse meg a pénzügyi gondokkal küzdő PSG-t! Az üzlet megköttetett: Katar megkapta a világbajnokságot, a PSG pedig az eurómilliókat. Ebből tudta megvenni Neymart meg a többi méregdrága sztárt… Becsületről beszélni ezek után némiképp túlzásnak látszik, de hát más megvenni egy klubot és más bunda meccset játszani a BL-ben. A francia rendőrség mindenesetre vizsgálatot indított, és ma már nem Nicolas Sarkozy üldögél az Élysée palotában …

A belga bunda botrány ehhez képest csak szerény vállalkozás volt

Franciaország és Belgium válogatottja a világ két legjobb csapata. Ezt igazolta a futball VB Oroszországban és a FIFA listája, melyet ez a két csapat vezet. De nincs egy kis gond a morállal? Belgiumban 22 focistát, sportvezetőt és bírót hallgatott ki a rendőrség bunda botrány miatt. Kilenc klubnál házkutatást tartottak. Az egyiknél lefoglaltak egy 8 millió eurót érő dobozt, melyben méregdrága órák voltak. Miért kapták ezt az érintettek? A gyanú szerint azért, mert két mérkőzést biztosan elcsaltak amikor tavaly a kiesésről volt szó! A bírók tizenegyeseket ítéltek akkor amikor semmi sem történt – méghozzá a mérkőzés végén, amikor látszott, hogy nem az lesz az eredmény, amelyben előzetesen megállapodtak! A nyomozás során kiderült: nem rendkívüli esetről van szó! Más mérkőzések eredménye sem a pályán dőlt el Belgiumban! A sajtó az egész futball vezérkar lemondását követeli. Hozzátéve, hogy nem csoda, ha a legjobb belga futballisták külföldön játszanak.  Persze valószínűleg nemcsak Belgiumban, Franciaországban vagy épp Szerbiában fordulnak elő bunda meccsek. Ma már a fogadás teljesen nemzetközi: Kínában is milliók tesznek fel pénzeket az európai futball meccsekre – sokszor anélkül, hogy halvány fogalmuk lenne a fociról. Dehát kaptak egy jó fülest. Mint az a valaki, aki 5 millió eurót tett arra, hogy a PSG öt góllal legyőzi a Crvena Zvezdat …

Az Élő-rangsorban is maradtunk, ahol voltunk

0

A sakkozóknál használt Élő-rangsor szerint átalakított futball ranglistán Magyarország változatlanul az 51., a franciák az élre ugrottak, Németország az elsőről a 15-ikre zuhant. A tétmeccsek és a vébészereplés több pontot hoz mostantól.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) a válogatott csapatok helyezéseit mostantól a magyar Élő Árpád által a sakkozóknál évtizedek óta alkalmazott módszer alapján számolja ki.

Nemcsak kapni, veszíteni is lehet pontokat a meccsek után, a győzelem egy, a döntetlen fél pontot hoz, emellett tét szerint is különbséget tesznek a mérkőzések között. Aszerint, hogy nem hivatalos nemzetközi találkozóról, vagy tétmérkőzésről van szó. A legtöbb pontot a vébészereplések alkalmával lehet kapni, azon belül is a negyeddöntőktől. Alighanem a józan logikát követi az a változás is, hogy az erősebb csapat legyőzését jobban honorálják, mint a gyengébbét. Kikerül viszont a szempontok közül a győzelem nagysága és a pályaválasztói besorolás.

Az élmezőny. Forrás: FIFA

A nemrég zárult oroszországi vébé eredményeit már alapul vették a friss lista elkészítésekor. Ezért cseppet se meglepő, hogy a diadalmaskodó francia válogatott a hetedikről az élre ugrott, az egyik legnagyobb csalódást okozó Németországot pedig csoportköri kiesése az első helyről a 15-ikre taszította.

A második helyre (egyet javítva) a vébé-harmadik belgák kerültek, a vele helyet cserélő Brazília a harmadik. A világbajnoki ezüstöt megszerző Horvátország 16 helyet előrelépve a negyedik.

Magyarország – alighanem a sok pontot hozható és vihető világbajnokságról való távolmaradása miatt is – maradt az 51-ik helyen a 206-os listán belül.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK