A magyar kisebbség jól reagált a szélsőjobb fenyegetésre: az RMDSZ biztosan jutott a parlamentbe Romániában

0
930
Facebook

6,4%-ot ért el a választáson az RMDSZ miközben a magyarok aránya 6% Romániában. Az egész országban a magyar többségű Hargita megyében volt a legmagasabb a választási részvétel. Székelyudvarhelyen még sohasem szavaztak ilyen sokan.

“Az erdélyi magyar közösség egy nagyon nehéz kampány végén bebizonyította, hogy erős és szolidáris, felelősséget vállal nemcsak önmagáért, de az ország további éveiért is”

– hangsúlyozta Kelemen Hunor, az RMDSZ vezetője Kolozsváron.

A választáson nem történt olyan meglepetés mint az elnökválasztás első fordulójában amikor a szélsőjobboldali Calin Georgescu győzött, az AUR két jelöltje összesen több mint 37%-ot szerzett. Romániában a köztársasági elnök jogköre valamivel szélesebb mint Magyarországon, de Bukarestben is a kormányfő a meghatározó politikai szereplő. A jelenlegi miniszterelnök pártja lett az első 22%-kal. Ez jelentős visszaesés a múlthoz képest hiszen a kommunisták utódpártja, a szociáldemokrata párt legutóbb még 32%-ot kapott a választáson. Románia politikai életében a szociáldemokraták és a liberálisok játszák a főszerepet, az RMDSZ gyakran velük közösen alkotott kormányt. Az utóbbi időben az RMDSZ már nem volt a román kormány tagja.

Előretört a szélsőjobb, de…

Három szélsőjobboldali párt is bekerült a parlamentbe, összesen mintegy 30%-os eredményt értek el tehát nem lesz könnyű őket távol tartani a hatalomtól. A szélsőjobboldal Romániában kifejezetten magyarellenes, és olyan közigazgatási reformot akar, amely minden régióban kisebbségi helyzetet teremtene. Jelenleg Hargita és Kovászna megyében – Székelyföld – még magyar többség van.

Putyin, Trump és Netanjahu támogatja a szélsőjobb előretörését Romániában míg a szociáldemokraták, a liberálisok és az RMDSZ az Európai Unió és a NATO hívei. A Romániával szomszédos Moldovában az orosz kampány csaknem sikeres volt: az Európa-barát erők minimális győzelmet arattak.

- Hirdetés -

Georgiában – Grúziában Putyin támogatása eredményt hozott: az oroszbarát erők nyertek, de az ellenzék, melyet az Európai Unió támogat, választási csalás címén nem fogadja el aza eredményt. A köztársasági elnök asszony, aki korábban francia diplomata volt, közölte: nem hagyja el hivatalát!

Orbán Viktor miniszterelnök Georgiában a helyszínen biztosította támogatásáról az oroszbarát erőket. A magyar kormányfő grúziai látogatása kemény bírálatot váltott ki Brüsszelben.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .