70%-ot ért el Magyarország és Bulgária az Európai Unió fogyasztói átlagához képest 2023-ban – közölte az Eurostat, amely vásárlóerő paritáson számolt. Ugyanebben a versenyben Magyarország 64%-ot ért el a nemzeti együttműködés rendszerének első évében vagyis 2011-hez képest felzárkóztunk az átlaghoz. Csakhogy lecsúsztunk az egykori szocialista országokhoz képest, melyek gyorsabban zárkóztak fel az uniós átlaghoz mint Magyarország.
Matolcsy György, a Nemzeti Bank távozó elnöke még nem is oly régen arról írt, hogy felzárkózunk Ausztriához. Bulgária 49%-ról jött fel 70%-ra, és hogyha minden így megy tovább, akkor hamarosan megelőzi Magyarországot, amely egyedül marad a szegényház utolsó helyén.
Kik az éllovasok az Európai Unió jóléti vetélkedőjében?
Luxemburg, az uniós átlag 136%-a, Hollandia és Németország egyaránt 119%.
Németország jelenleg Európa beteg embere, gazdasága stagnál éppúgy mint Magyarországé. Ez persze azt jelenti, hogy a német jólét szintjén vannak problémák nem a magyar rosszullétén. Németországban ebbe belebukott a kormány. És nálunk?
Orbán ellenfele nem Magyar Péter hanem a KSH
“Magyarország az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb országa” – foglalta össze a tényállást a nemzeti együttműködés rendszerének tizennegyedik évében Magyar Péter. Ez annál is kínosabb, mert Románia, mely 1989-ben Ceausescu kivégzése után sokkal mélyebbről startolt, mára már elérte az uniós átlag 86%-át vagyis jelentősen megelőzte Magyarországot. Árnyalja a képet, hogy sokkal több román állampolgár dolgozik külföldön mint magyar, ez előnyösen befolyásolja a hazai fogyasztást.
Már a Kádár korszak hanyatlásának idején betiltották a szegénység kutatását a Központi Statisztikai Hivatalban, ahol ifjabb Fekete Gyula kimutatta, hogy a magyar lakosság mintegy 40%-a a szegénységi küszöb alatt vegetál. Ő naturális mutatókban határozta meg a szegénységi küszöböt. Andorka Rudolf csapatát szétzavarta a hatalom, melyet igencsak zavart a kínos tény: a szocializmus negyedik évtizedében a lakosság kb. 40%-a nyomorog.
Félő, hogy ez a kínos mutató azóta sem változott igazán. Különösen az Európa rekorder infláció rontott a helyzeten Magyarországon – hívta fel a figyelmet az Eurostat. Orbán rendszerének politikai stabilitását épp a kiszolgáltatott szegény milliók adják, akiket fillérekért meg lehet vásárolni. 2022-ben az árcédula 1500 milliárd forint volt, ezt szedte azután vissza az Orbán kormány a rekord inflációval. 2026-ban minden bizonnyal ugyanerre készül Orbán Viktor. Hiába nyilatkozta azt Varga Mihály pénzügyminiszter és kijelölt Nemzeti Bank elnök, hogy számára mennyire fontos az árstabilitás és a forint árfolyamának stabilitása. Orbán minden bizonnyal folytatni fogja a nagy költekezést és az inflációs politikát kombinálva a forint leértékelésével.