Nő a feszültség az Európai Unió és a társas média között miután a Twitter tulajdonosa, Elon Musk közölte: nem kívánja betartani az uniós szabályozást, különösen azt nem, amely az orosz dezinformációs hírek közzétételének tilalmát írják elő.
Az uniós szabályzat augusztusban lép életbe , a Facebook anyavállalata, a Meta és az Instagram már jelezte: betartja az uniós szabályzatot. Franciaországban betilthatják a Twittert – jelentette ki a digitális miniszter.
“A dezinformáció az egyik legnagyobb veszély, amely ma a demokráciára leselkedik”
– hangsúlyozta Franciaország digitális minisztere, aki a France Info Rádiónak nyilatkozott. Jean-Noel Barrot elmondta, hogy nemcsak Franciaországban, de az egész Európai Unióban blokkolhatják a hozzáférést a Twitterhez, ha az nem vállalja: kitiltja az orosz dezinformációs anyagokat.
Elon Musk a szólásszabadságra hivatkozik.
Két nappal korábban Thierry Breton francia uniós biztos bejelentette, hogy a Twitter nem tartja magára nézve kötelezőnek a dezinformációs tilalmat, melyet az Európai Unió előír.
A Twitter és az Európai Unió között hónapok óta folyik a harc. Elon Musk 44 milliárd dollárért vette meg a Twittert, és emiatt elveszítette a világ leggazdagabb embere címet. A Tesla főnöke sokáig irányította a Twittert is, ahol villámgyorsan csoportos leépítést hajtott végre a hatékonyságra hivatkozva. Nagyon sok embert rúgott ki arról az osztályról, amely a tartalmakat ellenőrizte Twitteren.
Thierry Breton uniós biztos közölte: az Európai Unió szabályzata augusztus 25-én lép életbe. Utána komoly bírságot kaphat az, aki nem tartja be a szabályokat: a maximális büntetés elérheti az éves forgalom 6%-át.
Thierry Breton uniós biztos hangsúlyozta:
“Az ellenőrző csapatom figyel. Ha valaki nem tartja be a szabályokat, akkor menekülhet, de nem bújhat el. Készen állunk arra, hogy alkalmazzuk a büntetéseket, melyeket az uniós szabályzat tartalmaz.”
Elon Musk a nyilvánosság előtt még nem kommentálta sem a francia miniszter sem pedig az uniós biztos fenyegető kijelentéseit – írja a Business Insider, amely maga is kért interjút, de nem kapott Elon Musktól.
A brüsszeli Politico arra hívta fel a figyelmet, hogy Elon Muskot már korábban figyelmeztették arra, hogy alkalmazkodnia kell az uniós szabályozáshoz. Miután a magánbeszélgetések során az amerikai milliárdos nemet mondott, ezért nem számít meglepetésnek, hogy végül is kiszállt az ellenőrző rendszerből, melyet a Facebook és az Instagram elfogadott.
Musk egyébként szarvashibát vétett szombaton amikor bejelentette szándékát azt írva, hogy
“megtudod, hogy ki uralkodik feletted, ha rájössz: ki az, akit nem szabad bírálni?!”
Az idézetet Voltaire-nek, a felvilágosodás nagy francia filozófusának tulajdonította Elon Musk, de az AP hírügynökség kiderítette: az idézet valójában a neonáci Kevin Stromtól származik, akit már kétszer is elítéltek gyerek pornográf fotók birtoklása miatt.
A Business Insider szerint a Twittert elöntötte a gyűlölet beszéd amióta Elon Musk átvette a céget. Maga Musk is gyakran használ szélsőjobboldali kifejezéseket Twitter bejegyzéseiben.
Az amerikai milliárdos állítólag elhatározta, hogy a Twitter elhagyja Európát, amely a cég számára csak másodlagos fontosságú piac.