Erre jó valójában egy gyorsteszt

0
1185
Positive test result by using rapid test device for COVID-19 virus

Néhány éve még el sem hittük volna, ha valaki azt mondja, hogy a koronavírus ilyen mértékben felborítja a mindennapjainkat. A munkára, oktatásra, szórakozásra és még jó néhány dologra rányomja bélyegét az utóbbi időben terjedő kór, valamint az ezzel kapcsolatos intézkedések és óvintézkedések sokasága. Ugyanakkor szerencsére léteznek olyan praktikus segítő tényezők, mint amilyen a teszt, amelyek hiánypótló szerepet töltenek be, hogy időben felismerjük, ha baj üti fel a fejét.

A tesztelés fontosságát nem szabad lebecsülni

Megelőzés szempontjából az egyik kulcstényező, hogy folyamatosan tesztelni kell magunkat és a környezetünket, hiszen csakis így tudjuk időben azonosítani és elszigetelni a vírust. Az intenzív kutatásoknak hála többféle teszt létezik, de közülük is ki kell emelni a gyorsteszt hasznosságát. Ahogy a nevéből is kitűnik, kimondott előnye a gyorsaság, ez pedig napjaink egyik fő szempontja az élet minden területén.

Mit érdemes tudni a koronavírus gyorstesztről?

A gyorsteszt azt mutatja ki, hogy van-e ellenanyag a páciens vérében, más szóval átesett-e már valaha az illető koronavíruson. Az ellenanyag a koronavírus fertőzés után kezd termelődni, tehát relatíve frissen, a fertőzés után már kimutathatja, ha valaki átesett a betegségen. A tesztelés vérvétellel történik. Az eredmény roppant gyorsan és hatékonyan, már akár a vérvételt követő 20. percben is ismeretes és kiértékelhető. A gyors eredmény tehát egyértelműen az egyik legnagyobb előnyének tekinthető.

A gyorsteszt főként akkor kedvező, ha tünetmentes illetőről van szó, de valamilyen oknál fogva tudni szeretné, hogy átesett-e már a betegségen. Általánosságban elmondható, hogy kétféle ellenanyag létezik: az IgG és az IgM. Az IgM már a fertőzést követő 7. napon elkezd termelődni, míg az IgG a 10-14-ik napon termelődik, tehát némileg később. Amennyiben beigazolódik az ellenanyag jelenléte, érdemes lehet PCR tesztet is végeztetni, amelyből a vírus esetleges valós idejű jelenléte is kiderülhet. A gyorsteszt és a PCR teszt nem helyettesítik egymást ilyen tekintetben, tehát kiegészítésként is használhatóak.

Kiknek ajánlott a gyorsteszt?

A gyorsteszt annak ajánlott elsősorban, aki meg szeretne bizonyosodni arról, hogy átesett-e már a közeli vagy a távolabbi múltban a koronavíruson. Fontos hangsúlyozni, hogy tünetmentes állapotban javasolt a gyorsteszt, tehát amennyiben az érintett érzi magán a vírus jeleit, a PCR teszt sokkal inkább tanácsos, hiszen a fertőzés veszélye ilyenkor kifejezetten magas. Ez esetben a háziorvossal kell felvenni a kapcsolatot első lépésként.

Amennyiben pozitív lett a gyorsteszt, még mindig van lehetőség PCR tesztet végezni.

Érdemes tudni, hogy a gyorsteszt relatíve nagy biztonsággal meg tudja erősíteni az ellenanyag jelenlétét a szervezetben, tehát egyértelműen a megbízhatóbb tesztek közé tartozik.

Összegzésként elmondható, hogy sajnos az elmúlt időszak megismertette velünk a járvány, a koronavírus és egyebek mellett a rendszeres tesztek fogalmát is. A különböző tesztek ismerete különösen nagy jelentőséggel bír, hiszen kevés az a család vagy munkahely, amelyen belül ne ütötte volna fel a fejét a vírus. Ilyenkor hatalmas szolgálatot tud tenni a teszt, hiszen kiszűrhetjük, hogy van-e aktuálisan fertőzés a szervezetben, esetleg a múltban átestünk-e már a betegségen.

A gyorsteszt remek lehetőség, hiszen gyorsan, egy egyszerű vérvételből, roppant megbízható módon ki tudja mutatni az ellenanyag jelenlétét a szervezetben. A tesztek előnye még, hogy nem csupán fizikailag, de pszichésen is megnyugtatólag hatnak az emberre, hiszen ha nincs fertőzés, egy kicsit végre megkönnyebbülten térhet vissza mindenki a hétköznapok teendőibe.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .