A párizsi Liberation cikke abból az alkalomból íródott, hogy a magyar és a francia válogatott döntetlent játszott Budapesten. A világbajnok csapat és az esélytelen magyar válogatott összecsapása meglepte a franciákat, akik győzni jöttek Budapestre.
A halál csoportban a magyar válogatott megőrizte a reményt a továbbjutásra bár ennek kis esélye van hiszen a németeket Münchenben kellene legyőzni. Kezdetben a magyar válogatott a legutóbbi EB-n is jól szerepelt, de azután nagyarányú vereséget szenvedett Belgiumtól.
Dől a pénz a fociba
A párizsi Liberation megírja, hogy Orbán Viktor rengeteg uniós és magyar állami pénzt önt a futballba, amelynek az eredményei távolról sem világraszólóak. Felcsüton Pancho arénának hívják a stadion Puskás emlékére, de a magyar futball nagyon messze van az arany csapattól, mely kis híján világbajnok lett 1954-ben. A stadion általában kong az ürességtől – írja a baloldali párizsi lap, de a díszpáholyban és a környéken nagy a nyüzsgés. Ott lehet ugyanis közel kerülni Orbán Viktor miniszterelnökhöz, akinek a futball az egyik legnagyobb szenvedélye. A díszpáholyban állandóan megtalálhatóak mindenütt a magyar oligarchák – élükön Csányi Sándorral, a legnagyobb bank vezérével, aki egyben a magyar labdarúgó szövetség vezetője is. Ő szerezte meg a francia Negot a magyar válogatott számára.
A futball a nemzetépítés része Orbán számára
A magyar autokrata vezér így akarja érzelmileg megfogni népét, mely nagyon vágyna a sikerre, amely az utóbbi évtizedekben sehol sem volt megtalálható. Az életszínvonal a lakosság többsége számára továbbra is igen szerény, a perspektíva sem lenyűgöző. Közben viszont az elit látványosan gazdagodik. Ennek a szimbólumai a futball stadionok díszpáholyai, ahol Orbán Viktor fogadja a hozzá hű oligarchákat.
Csakhogy ez a hűség erőteljesen függ attól, hogy mennyire tudja az autokrata vezér pénzelni az elitet. Ehhez kellenek az európai pénzek, melyeket Brüsszel mind kevésbé szívesen küld Magyarországra. Orbán Viktor a politikai túlélésért küzd amikor ezekért a pénzekért harcol. Ehhez neki is a pályán kellene győznie, de a játékvezetők mind gyakrabban fújják le a szabálytalan akciókat.
Ha pedig nincs pénz, akkor a futball köztársaság, amely inkább királyság könnyen összedőlhet, mert nincsen mögötte valódi teljesítmény.
Orbán számára ezért létfontosságú, hogy a foci EB valamiféle nemzeti egységet hozzon létre, melyre alapozva jól szerepelhet a jövő évi választásokon. Ehhez viszont még sok pénzre lesz szükség, mert a választók jelentős része aszerint ítéli meg a kormányt, hogy mennyit kap tőle.
Egy nem szokványos elemzés a profi sport társadalmi szerepérõl, pozitívumairól, negatívumairól:
https://egyvilag.hu/korabbiuzenetek/PT106_2021-02-18.shtml#sport
Benne azt, hogy a diktatúrák, autokratikus rendszerek, vezetők általában kiemelt figyelmet szentelnek a sportnak.