Nem lett turista-attrakció az úszó vb

0
862
Megadták a módját, de kevesebb lett a turista. Forrás: wikipedia.org

Noha hivatalosan „történelmi” volt az idei nyár a magyar turizmus életében, az adatok szerint azonban éppen a legnagyobb attrakciónak szánt vizes vb idején, júliusban visszaesett a fővárosi szállodák vendégforgalma. Ezzel párhuzamosan a budapesti szállodák az országos átlag duplájával, 37 százalékkal emelték áraikat.

Júliusban a külföldiektől származó szállásdíjbevételek 30,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a belföldi vendégek 8,1 százalékkal költöttek többet szállásdíjra – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfői adatsorából.

Ezzel „történelmi nyarat zárt a magyar turizmus” – értékelte legott az adatokat Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója – az MTI tudósítása szerint.

Az év első hét hónapjában a szálláshelyek 17,1 százalékkal több, 253 milliárd forint bruttó árbevételt értek el. Ezen belül a szállásdíjbevétel 19,5 százalékkal nőtt, 151 milliárd forint volt. A vendégéjszakában mért forgalom a szállodákban, panziókban és kempingekben bővült, a közösségi szálláshelyeken és üdülőházakban csökkent.

A KSH azonban azt is közölte, hogy

a turisztikai régiók közül csak Budapest-Közép-Dunavidéken volt visszaesés.

A fővárosi szállodák vendégforgalmának csökkenése 2,4 százalék volt az egy évvel korábbitól.

Vélhetően a fővárosi hotelek így se bosszankodtak a forgalom láttán, mert

amíg a szállodai szobák bruttó átlagára 18,7 százalékkal növekedett, addig Budapesten 37 százalékkal.

A külföldi vendégek átlagosan 29,4, a belföldiek 7,6 százalékkal nagyobb szállásdíjat fizettek, mint tavaly júliusban. (Vagyis a külföldiek, köztük a vizes vb-re érkezett küldöttségek bizonyára az eleve drágább 4-5 csillagos szállodákat részesítették előnyben.)

A német vendégek 11,3, az oroszok 31,4, a kínai és japán vendégek 21,8, illetve 76,3 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek Magyarországon, mint tavaly júliusban. Franciaországból 10,0, Írországból 14,2, Portugáliából 14,8 és Lengyelországból is 8,8 százalékkal nőtt az idegenforgalom. Ugyanakkor Ausztriából 5,6, az Egyesült Királyságból 9,3, Olaszországból 14,4, Spanyolországból pedig 7,3 százalékkal csökkent a turisták által eltöltött vendégéjszakák száma.

A belföldi vendégek száma 1,6 százalékkal, 853 ezerre nőtt tavaly júliushoz képest, az általuk eltöltött éjszakák száma 2 millió 416 ezer volt. A turisztikai régiók többségében emelkedett vagy stagnált, a Balatonnál, Dél-Alföldön és Dél-Dunántúlon kismértékben csökkent a vendégéjszakák száma. A belföldivendég-éjszakák 37 százalékát a Balatonnál, 12 százalékát Észak-Magyarországon regisztrálták a kereskedelmi szálláshelyek.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .