Bienerth magával rántotta Fürjest

0
1229
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Tisztul a kép, legalább is a Független Hírügynökség értesülései szerint a Magyar Úszó Szövetség szeptember 1-i közgyűlése előtt. Tisztul, annak ellenére hogy Szabó Tünde sportállamtitkár a lehető ledodonaibb választ adta Népszavának arra a kérdésre, hogy  vajon most is úgy látja-e, hogy sportszakmai vezetőre van szükség, vagy visszatért korábbi álláspontjára, ahol ezt a kérdést lényegében nyitva hagyta, meghagyva azt az értelmezést, miszerint Bienerth Gusztáv jó választás volt a sportág élére.

Nos, íme az államtitkári válasz: „ A sportági szakszövetségek legfontosabb feladata – sportágtól függetlenül –a sportolók, az edzők és az egyesületek érdekeinek képviselete itthon és a nemzetközi sportéletben egyaránt. Ez kizárólag egyetértésben és egységben lehetséges, az elnök, a vezetők és a szövetség tagjai között. Ahhoz, hogy egy sportág sikeres legyen, elengedhetetlen a célok együttes meghatározása, az együttgondolkodás és a hatékony együttműködés. A sportszövetségek független civil szervezetek, amelyek közgyűlésein a tagszervezetek delegált képviselői demokratikus úton választanak elnököt.

A választást pedig megelőzi az elnökjelölés folyamata. Ez a demokratikus döntési folyamat biztosítja, hogy mindig az adott sportszervezet tagságának többsége által támogatott jelölt kerüljön a szövetség élére. Legyen az akár sportszakember, akár politikus, vagy akár üzletember. Egy sportági szövetség feladatiból adódóan a mindenkori elnöknek és elnökségnek, vezetőségnek együtt kell működnie, és támaszkodnia kell a sportág szereplőire, az ő véleményükre, szakmai meglátásaikra. Ezt a folyamatot a politikai vezetés nem tudja és nem is akarja befolyásolni.”

Eddig a nyilatkozat, amiért, amúgy mi kérünk elnézést. Természetesen a szövegből semmilyen döntés nem vezethető le, legfeljebb a kremlinológiában jártasok tudják, hogy éppen kitől határolódott el a kormány, ki ejtett és kit favorizál. Ne is menjünk bele az elemzésbe, mert akkor óhatatlanul belebotlunk olyan kérdésekbe, hogy vajon hogyan kerülhetett a birkózó szövetség élére Németh Szilárd és ugye ilyen mélységekig amúgy sem akarunk eljutni.

Inkább térjünk vissza az elején tett megállapításunkhoz, vagyis ahhoz, hogy tisztul a kép. Azt ugyanis bízvást megállapíthatjuk, hogy Bienerth Gusztáv, jelenlegi elnök patronjai elfogytak, a FINA világbajnokságon észlelt, szinte megalázó marginalizált szerepe alapján – még egy érmet sem adhatott át -, bízvást kijelenthetjük: kevés az esélye a folytatásra. Annál is inkább kevés, mert a szövetség vezetőinek többsége lemondott posztjáról, ami egy sikeres hazai világbajnokság után nehezen lenne értelmezhető lépés. Még azok a sportági emberek, akik korábban Gyárfás ellen és BIenerth mellett voltak szembefordultak a jelenlegi elnökkel. (Talán csak Hosszú Katinka álláspontját nem ismerjük.) Vagyis immár az a kérdés, és ezzel is többször foglalkoztunk már, ki követheti őt az elnöki székben. Esélyesként emlegették sokáig Fürjes Balázst, aki maga sem tagadta az esetleges szerepvállalását.

A kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormányzati biztos azonban, mint tőle magától megtudhattuk: nem jelöltette magát a pozícióra és ez arra enged következtetni, hogy Szabó Tündének az a mondása érvényes, miszerint szakembert kell állítani a szövetség élére. Információnk szerint BIenerth lényegében magával rántotta mindazokat, akik a sportágon kívülről gondoltak az elnöki posztra. Ebből adódóan pedig ismét oda jutottunk, ahová néhány napja: a Független Hírügynökség Wladár Sándorra tippel, mint az Úszó Szövetség szeptember 1-e után funkcionáló elnökre.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .