A Bizottság úgynevezett kiegészítő indoklással ellátott véleményt küldött Magyarországnak a felsőoktatási törvény ügyében. Ebben pontosításokat kért a kifogásolt jogszabályról, amely bezárással fenyegeti a budapesti Közép-európai Egyetemet, vagyis a CEU-t.
Az ügyben áprilisban indult kötelezettségszegési eljárás, július 14-én pedig indokolással ellátott véleményt küldött Magyarországnak a Bizottság. Ebben azt írták, hogy
a magyar törvény nem egyeztethető össze a felsőoktatási intézmények szolgáltatásnyújtási szabadságával és azon szabadságával, hogy az Unió területén bárhol letelepedjenek.
Ezenfelül a Bizottság szerint az új szabályozás ellentétes a tudományos szabadsághoz való joggal, az oktatáshoz való joggal és a vállalkozás szabadságával, amelyeket az Európai Unió Alapjogi Chartája biztosít. A Bizottság úgy véli, hogy a szabályozás összeegyeztethetetlen az Unió nemzetközi kereskedelmi jog szerinti jogi kötelezettségeivel.
Magyarország augusztus 14-én válaszolt a Bizottságnak. A ma elküldött kiegészítő indokolással ellátott véleményében
a Bizottság részletesebben kifejti, miért tartja a magyar felsőoktatási törvényt összeegyeztethetetlennek az uniós kötelezettségekkel.
Magyarországnak két hete van, hogy további pontosításokat nyújtson be. Ha ezeket nem fogadja el a Bizottság, akkor az Európai Bíróságon folytatódhat az ügy.
A CEU közben bejelentette, hogy megállapodást kötött a New York-i Bard College-dzsal annak érdekében, hogy oktatási tevékenységet folytathasson New York államban. Az egyetem azt is jelezte:
várja, hogy a kormány aláírja és a parlament ratifikálja a New York állammal kötendő megállapodást,
amely lehetővé teszi, hogy a CEU tovább működjön Budapesten, ami mindig is az egyetem célja volt.
Úgy tudjuk, Michael Ignatieff rektor erről körlevelet is küldött az egyetem volt és jelenlegi diákjainak. Ebben információink szerint azt írja: úgy tudják, hogy a New York állam és a magyar kormány közti tárgyalások megteremtették egy megegyezés alapjait. Azt is írta:
a CEU tovább folytatja a világszínvonalú oktatást,
és bíznak abban, hogy az egyetem Budapesten maradhat, amely már 26 éve az otthonuk.
A felsőoktatási törvény áprilisban elfogadott módosítása arról rendelkezik, hogy a jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik, valamint a külföldi felsőoktatási intézménynek a székhely szerinti országban működő, államilag elismert felsőoktatási intézménynek kell lennie.
A magyar kormány többször is kijelentette, hogy a törvény szerint az amerikai szövetségi kormánnyal kell megállapodást kötni, hogy a több felmérés szerint a legjobb magyarországi egyetemnek számító CEU tovább működhessen Magyarországon.
Az amerikai nagykövetség élesen tiltakozott a törvény ellen,
és a szövetségi kormány is többször egyértelművé tette: a kérdés nem szövetségi, hanem állami hatáskör. Ezt végül a magyar kormány is kénytelen volt elfogadni, ezután kezdett tárgyalni New York állammal.
A Bizottság ma azt is bejelentette, hogy második szakaszába lépett a civiltörvénnyel kapcsolatos eljárás.