Az Izraellel való normalizálás Rijád elsődleges érdeke

0
366
president.jp

Charles de Gaulle francia elnök híresen kijelentette, hogy „az országoknak nincsenek barátai, az országoknak vannak érdekei”. Ma már hihetőnek tűnik, hogy Szaúd-Arábiának és Izraelnek olyan kölcsönösen előnyös érdekei vannak, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Nézzük meg a közelmúlt történelmét és a jelenlegi helyzetet Szaúd-Arábiával  kapcsolatban

1902-től kezdődően Abdul Aziz bin Szaud, akit Abdulaziznak hívtak, és követői elfoglalták Rijádot, majd megkezdték a klánok és törzsek meghódítását Arábiában. Az volt a működési módja, hogy feleségül vegyen egy fiatal nőt minden egyes meghódított törzsből. Ily módon egyesítette a meghódított törzseket a Szaúd-házba. Végül 22 nőt vett feleségül, és 45 fiút és ismeretlen számú lányt nemzett. A Korán törvényeinek megfelelően soha nem volt négynél több felesége egyszerre.

1932 szeptemberében Abdulaziz hivatalosan is átnevezte Arábiát Szaúd-Arábia Királyságává, és királlyá nyilvánította magát. A királyság hivatalosan szunnita Iszlám Állam, amelynek alkotmánya a Korán. Abszolút monarchia marad választások nélkül.

1932-ben a Föld egyik legszegényebb országának számított körülbelül 2,8 milliós lakossággal. Az ország nagy része kopár sivatag. A várható élettartam a 40-es év körül, és a lakosság többsége analfabéta. Az ország súlyos pénzügyi válsággal szembesült, amelyet az 1929-ben kezdődő nagy gazdasági világválság súlyosbított, és ennek következtében a következő években a muszlimok átlagos számának kevesebb mint 10%-a vállalta a haddzsot. 1932-re a Szaúd-Arábiai Királyság gyakorlatilag összeomlott.

Ekkor Jack Philby előállt a megoldással.

- Hirdetés -

Hogyan változott Szaúd-Arábia gazdag nemzetté

Philby 1885-ben született. Ragyogó volt a nyelvekben, és keleti nyelveket tanult a Cambridge-i Egyetemen. 1917 novemberében egy négyfős brit delegáció vezetőjeként Rijádba küldték, hogy találkozzon Abdulazizzal. Úgy érkezett Rijádba, hogy tevével átkelt az arab sivatagon. Philby találkozott Abdulazizzal, és nagy benyomást tett rá. Visszatért Angliába, és kiábrándult a kereszténységből és életéből. Elvált feleségétől, áttért az iszlám hitre, és Arábiába költözött. Folyékonyan beszélt arabul, és nevét Sheik Abdullah-ra változtatta. Feleségül vett egy szaúdi nőt, és Abdulaziz tanácsadója lett.

1932-ben azt tanácsolta Abdulaziznak, hogy Szaúd-Arábia pénzügyi problémáinak megoldásának legjobb módja az, ha eladják az amerikaiaknak a szaúd-arábiai olajkutatás jogait, feltéve, hogy előre kifizetik a királyság tartozását. Azt tanácsolta Abdulaziznak, hogy ajánlja fel a SOCAL néven ismert Standard Oil of California olajkutatási jogát Szaúd-Arábiában. Az üzlet megoldást nyújtott Abdulaziznak, ezért az üzletet szabályszerűen aláírták.

Abdullah sejk nem árulta el, hogy a SOCAL alkalmazottja volt, és bónuszt ígértek neki, ha meg tudja kötni az üzletet. A királyság és a SOCAL számára is nagyszerű üzletnek bizonyult. 1938-ban Szaúd-Arábiában fedezték fel a világ legnagyobb olajkészletét a hatalmas sivatag alatt. Ez volt a hatalmas amerikai befektetések kezdete a Közel-Keleten. Néhány évtizeddel később az olajeladásból származó hatalmas bevétel Szaúd-Arábiát a világ egyik leggazdagabb országává változtatta.

1953-ban meghalt Abdulaziz, Szaúd-Arábia alapítója. Végrendeletében kikötötte, hogy a halála idején életben maradt legidősebb fiú követi őt és lesz a király, és ez mindaddig folytatódik, amíg minden fia meg nem hal. Salman király, Szaúd-Arábia jelenlegi királya, Abdulaziz utolsó életben maradt fia 89 éves. Öt évvel ezelőtt hetedik fiát, Mohammed bin Szalmánt nevezte ki a Szaúd-Arábiai Királyság de facto uralkodójává. MBS néven ismert, és most 39 éves.

Az előre nem látható körülményeket leszámítva nagy valószínűséggel MBS lesz Szaúd-Arábia következő királya, és az is marad évtizedekig. Jelezte, hogy más jövőt szeretne kialakítani Szaúd-Arábiának, mint elődei. Megérti, hogy a világ gyorsan változik, és hogy Szaúd-Arábia virágzó jövőjének fenntartásához kizárólag az olajra támaszkodni nem bölcs és nem fenntartható hosszú távon.

A szaúdi állampolgárok nem fizetnek jövedelemadót, ingyenes egészségügyi szolgáltatást, ingyenes alap- és egyetemi oktatást kapnak, és havi juttatásokat kapnak a kormánytól.

Nézzük meg közelebbről a helyzetet.

Klímaváltozás és zöld energia: Miért bizonytalan Szaúd-Arábia folyamatos jóléte?

A világ felismerte az éghajlatváltozás pusztító hatását, és alternatív energiaformákat hirdet a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. Nagy-Britannia 2030-tól betiltotta az új benzines és dízelmotoros autók értékesítését, az EU pedig 2035-től ugyanezt tette. Norvégiában 2024-ben az eladott új autók 88,9%-a elektromos autó volt. Világos, hogy a fosszilis tüzelőanyagoktól való elmozdulás világszerte egyre nagyobb lendületet kap.

A napenergia, a szélenergia és más energiafajták növekedése ma már mindenütt jelen van a világon. Franciaország legnagyobb áramforrása 18 atomerőműből származik. Tervezési szakaszban vannak a biztonságosabbnak ítélt mini atomerőművek. Donald Trump elnök előmozdítja a helyi olajtermelés növelését fúrással és repesztéssel. Ez képes arra, hogy Amerikát olajimportőrből olajexportőrré változtassa. A világ több részén új olaj- és gázlelőhelyeket fedeztek fel. Ha csökken az olaj iránti kereslet és nő a kínálat, akkor egyértelmű, hogy csökkenni fog az olaj ára.

Az MBS felismerte, hogy a 38 millió lakosú Szaúd-Arábia nem támaszkodhat továbbra is kizárólag az olajtermelésre a virágzó jövő érdekében. Az úgynevezett Vision 2030 for Szaúd-Arábiát hirdeti . A Vision 2030 célja Szaúd-Arábia gazdasági, társadalmi és kulturális diverzifikálása annak érdekében, hogy az ország hosszú távú jövője jobb legyen. Izrael fontos szerepet játszhat e vízió megvalósításában.

Hogyan segíthet Izrael Szaúd-Arábiának egy szebb jövő elérésében

Izraelt Start-Up Nation néven ismerik. A dobozból való gondolkodás az izraeliek DNS-ében van, és Izrael kivételes növekedésének és sikerének középpontjában áll. Izrael az innováció, a szellemi tulajdon és az ötletek hatalma. Ez virágoztatta a sivatagot. A csepegtető öntözéssel és az újrahasznosított szennyvízzel forradalmasította a mezőgazdasági termelést. Szakértelemmel rendelkezik az ivóvíz sótalanítás útján történő biztosításában, sőt levegőből történő ivóvíz biztosításában is. Ezenkívül Izrael vezető innovátor a kiberbiztonság, a hi-tech, az orvostudomány és sok más területen.

Izrael földrajzi szempontból ideálisan alkalmas arra, hogy Szaúd-Arábiának alternatív útvonalat biztosítson az olajexporthoz egy Eilatból a Földközi-tenger egyik izraeli kikötőjébe vezető csővezeték segítségével. Innen az olajat a végső rendeltetési helyére lehet szállítani. Ez megkerülné a Szaúd-Arábia által jelenleg használt tengeri útvonalak iráni ellenőrzését. Izrael innovatív megoldásokat dolgozott ki olyan problémákra, amelyek hasonlóak a Szaúd-Arábia előtt állókhoz.

Izrael emellett egy félelmetes katonai hatalom is, harcban tesztelt katonai képességekkel, amelyek messze túlmutatnak határain. Az egyik fontos tényező, hogy Izraelnek nincs határvitája Szaúd-Arábiával.

Izrael kiváló partnere lehet Szaúd-Arábia számára, Szaúd-Arábia pedig megváltoztató partner lehet Izrael számára. Röviden: a két ország óriási hasznot húzhat egymásból.

A nagy kérdés az, hogy az MBS hajlandó-e olyan jövőt felvázolni, amely magában foglalja az Abraham Accordshoz való csatlakozást. Jelezte, hogy ennek előfeltétele egy palesztin állam megalakulása. Izrael nem valószínű, hogy egyetért ezzel. A politika azonban a kompromisszumok megkötésének művészete. Minden lehetséges, ha előrelátó és bátor emberek vesznek részt. Szaúd-Arábia a muszlim szent városok, Mekka és Medina őrzője, és érdemesnek kell tekinteni erre a pozícióra. Az Ábrahám-egyezményhez való csatlakozást ügyesen meg kell tárgyalni, hogy a muszlim világ elfogadja.

Itt az ideje, hogy Szaúd-Arábia tájékoztassa a palesztinokat arról, hogy nem akadályozhatják örökké a haladást, és be kell vallaniuk, hogy az Arab Liga 1967-ben Kartúmban elfogadott határozata, amely három nem határozatként ismert – „Nincs béke Izraellel. Nincs tárgyalás Izraellel. Nincs többé Izrael elismerése” – véget ért, amikor az egyiptomi elnök békét írt alá Anwar Sadat 79-ben.

Ha Szaúd-Arábia csatlakozik az Ábrahám-egyezményhez, az új, bátor Közel-Keletet jelezne, ahol a zsidók és arabok közötti béke és jólét új normává válhat. Figyelemre méltó mérföldkő lenne az emberiség történelmében és fejlődésében, és jobb jövő lenne az egész Közel-Kelet számára.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .