Az ellenségem ellensége a barátom: ez a régi háborús alapelv igazolódott be újra Szíriában, ahova Ukrajna külügyminisztere jelentős gabonaszállítmánnyal érkezett az éhező országba.
Az ukrán katonai titkosszolgálat már régóta támogatja a HTS iszlamista milíciát, mely az északnyugati Idlib tartományban szervezkedett Asszad oroszbarát rendszere ellen. Ahmed al Sara, a HTS iszlamista milícia vezére, aki két hét alatt meghódította Szíriát, ahol az Asszad dinasztia több mint ötven évig uralkodott Moszkva támogatásával, sietett köszönetet mondani Andrij Szibiha ukrán külügyminiszternek a támogatásért. A dzsihád harcosoknak azért is sikerült oly gyorsan meghódítani Szíriát, mert Asszad rendszere képtelen volt ellátni a lakosságot, még a hadsereg katonái is éheztek hiszen a zsoldjuk 10 dollár volt havonta. Ennyiért senki sem sietett meghalni. Asszad Moszkvába menekült, de teljes csődtömeget hagyott maga mögött.
Mit jelenthet a stratégiai partnerség Ukrajna és Szíria között?
A háború már csaknem három éve tart Ukrajnában, amely nincs sokkal jobb állapotban mint Szíria hiszen az orosz hadsereg igyekszik szisztematikusan tönkretenni az országot. Kezdetben amikor Putyin még bízott az ország meghódításában, az orosz diktátor igyekezett megkímélni az ország lakosságát, de amikor Moszkvában rájöttek, hogy Ukrajnát nem tudják az uralmuk alá hajtani, akkor megkezdték a szisztematikus rombolást, és ebben az oroszok mindig is nagyon jók voltak. Amikor a náci csapatok villámgyorsan nyomultak előre Ukrajnában 1941 nyarán, akkor Kijevet és a többi nagyvárost Sztálin parancsára porig rombolták, hogy a felperzselt föld taktikával hátráltassák a náci Németország előrenyomulását.
Ukrajnában jelenleg a hadsereg az egyetlen igazán működő szervezet, és ezen belül is kiemelt szerep jut az SZBU-nak, a titkosszolgálatnak, melyet a Nagy Britanniában kiképzett Budanov tábornok vezet. Az ő emberei robbantották fel például azokat a stratégiai fontosságú földgázvezetékeket, melyek a Balti tenger alatt összekötötték közvetlenül Oroszországot és Németországot. Az SZBU közvetlen kapcsolatban áll a brit és az amerikai titkosszolgálattal, melyekkel külföldön is együtt dolgoznak. Szírián kívül például Afrikában: Nigerben és másutt együttműködnek olyan iszlamista milíciákkal, melyek olyan diktátorokat akarnak megdönteni, akiket az orosz Wagner hadsereg utóda, az Afrikakorps védelmez. Ennek is van hagyománya: Moszkva érdekeit Afrikában a szovjet időkben a kubaiak védelmezték Angolában, spanyol Marokkóban és másutt.
Orbán és az apagyilkos csádi elnök
A magyar katonai hírszerzés Szíriában az oroszokkal együtt Asszad elnököt támogatta: a Captagont és más kábítószereket magyar támogatással kezdték meg gyártani még a hetvenes években Szíriában. Asszad rendszere lényegében ebből élt. Az oroszok feladták Szíriát, de Afrikát nem: Csádra fenik a fogukat, ahol Magyarország különleges missziót tart fenn. Orbán Viktor oly fontosnak tartja ezt a missziót, hogy egyszülött fiát, Orbán Gáspárt nevezte ki összekötő tisztnek Déby elnök mellé. Csád diktátora úgy került hatalomra, hogy megölette apját, aki a franciák bábuja volt. Déby elnök kiutasította a franciákat, és új szövetségesek után nézett: így került a képbe Oroszország és Magyarország. A 17 milliós Csád stratégiai helyen fekszik egy instabil térségben, ahol a zavarosban halászik mindenki.
Putyin az orosz James Bondot delegálta Déby elnök mellé, aki nyeregbe is segítette a törekvő apagyilkost: a katonai hatalomátvétel után egyáltalán nem meglepő módon megnyerte a választásokat is. Ezt követően Déby elnök hálálkodó körutat tett Oroszországban, de nem hagyta ki a Karmelita kolostort sem Budapesten.
A csádi államfőnek búsan kellett megállapítania, hogy új szövetségeseinek pénze nincs viszont uralkodni akarnak fölötte.
Ezért elfogatta az orosz James Bondot, akit a börtönben azokkal a módszerekkel kínoztak meg, melyeket ő tanított annak idején a tudásvágyban égő titkosszolgálati tiszteknek Csádban. Miután Putyin interveniált az érdekükben, az orosz “tanácsadókat” nem ölték meg, de kiutasították.
Egy magyar katonai attasé viszont hősi halált halt, vele kapcsolatban a magyar külügy igencsak szűkszavú.
Nem Orbán Gáspárról van szó természetesen hiszen ő kapott egy még fontosabb megbízást: minthogy a csádi misszió elhalálozás miatt nem mutat életjeleket, most az ifjú őrnagy a magyar titkosszolgálatok átszervezésében ügyködik. Állítólag ő nézi át a személyi dossziékat a majd mindenható papa megbízásából: Orbán Viktor ugyanis fél. Asszad rendszerének villámgyors bukása finom figyelmeztetés a számára is: a nagyhatalmak igen gyorsan megszabadulnak azoktól, akik már nem szolgálják az érdekeiket: így végezte Nicolae Ceausescu 1989 karácsonyán, Kadhafi Líbiában 2011-ben vagy idén Asszad Szíriában. A Szovjetunióban annak idején bukott diktátorok sora várakozott a politikai feltámadásra: elég Kun Bélára vagy Rákosi Mátyásra emlékeztetni. Aligha valószínű, hogy Orbán Viktor ilyen jövőről álmodik…