John F. Kennedy elnök meggyilkolása, amely 1963. november 22-én Dallasban történt, az amerikai történelem egyik legjelentősebb eseménye.
Hat évtizeden át az Egyesült Államok 35. elnökének meggyilkolása számos összeesküvés-elméletet táplált a tragédia körülményeit övező szürke zónák miatt.
Végre több ezer oldal elérhető
A titkosítás alól feloldott dokumentumok új hullámával több ezer korábban publikálatlan oldal vált elérhetővé a nyilvánosság és a történészek számára.
Ezek az archívumok elsősorban Lee Harvey Oswald merényletkísérlet előtti megfigyelésével, valamint az amerikai hírszerző szolgálatok, nevezetesen a CIA és az FBI cselekedeteivel és mulasztásaival kapcsolatosak.
Az újonnan napvilágra került dokumentumok között vannak korábban nem publikált részletek Oswald mozgásáról, külföldi kapcsolatairól és olyan lehetséges figyelmeztetésekről, amelyeket a hatóságok esetleg figyelmen kívül hagytak az 1963. november 22-i támadás előtt.
Újjáéledtek az összeesküvés-elméletek
Kennedy meggyilkolása óta számos összeesküvés-elmélet látott napvilágot, megkérdőjelezve azt a hivatalos verziót, miszerint Lee Harvey Oswald egyedül cselekedett. Egyesek más szereplők, például a CIA, a maffia vagy akár az amerikai kormány részvételét is feltételezik.
A legfrissebb archívumok titkosításának feloldása nem vet véget ennek a találgatásnak; épp ellenkezőleg. Egyes dokumentumok arra utalnak, hogy a CIA és az FBI már jóval a merénylet előtt tudott Oswald tevékenységéről, ami kérdéseket vet fel szerepükkel és lehetséges hibáikkal kapcsolatban.
Oswald megfigyelése: nyugtalanító részletek
Az új leleplezések egyik legszembetűnőbb pontja Oswald gyilkosság előtti megfigyelésével kapcsolatos. A jelentések szerint a hírszerző szolgálatok a Szovjetunióhoz és Kubához fűződő állítólagos kapcsolatai miatt figyelték meg. E jelentések ellenére azonban úgy tűnik, hogy semmilyen megelőző intézkedést nem tettek a kivégzésének megakadályozására.
A dokumentumok azt is mutatják, hogy Oswald néhány héttel a támadás előtt meglátogatta a mexikóvárosi szovjet konzulátust, ezt a részletet korábban már felvetették, de a nemrég nyilvánosságra hozott jelentések új dimenziót kapnak.
A CIA és az FBI szerepe a figyelem középpontjában
Az új leleplezések egyik legvitatottabb aspektusa a CIA és az FBI Oswalddal kapcsolatos eljárásával kapcsolatos. A titkosítás alól feloldott dokumentumok szerint ezek az ügynökségek érzékeny információkkal rendelkeztek róla, de nem cselekedtek időben a merényletkísérlet megakadályozása érdekében.
Vannak bizonyítékok arra is, hogy kulcsfontosságú dokumentumokat szándékosan rejtettek el vagy semmisítettek meg a politikai botrányok elkerülése érdekében, ami kérdéseket vet fel az amerikai kormány által szervezett esetleges eltussolásról.
Egy ügy messze nem lezárt
Bár ezeknek a dokumentumoknak a nyilvánosságra hozatala új megvilágításba helyezi a JFK-ügyet, nem ad végleges választ minden kérdésre. Az összeesküvés-elmélet hívei valószínűleg új bizonyítékként fogják tekinteni őket, amelyek megerősítik az összeesküvés elméletét, míg mások a hivatalos történet megerősítéseként fogják értelmezni ezeket a leleplezéseket.