Európa gáztárolói utoljára 2021 decemberében álltak ilyen alacsonyan amikor Putyin csökkentette a vezetékes gázellátást, hogy figyelmeztessen mindenkit a függésre. Aztán Oroszország megindította csapatait Ukrajna ellen 2022 februárjában abban bízva, hogy Európa elnézi az agressziót részben a földgázfüggés miatt.
Putyin tévedett: a háromnaposra tervezett villámháború ma is tart Ukrajnában, Európa nagy része levált az orosz földgázról, melyet igen nehéz értékesíteni: Oroszországnak ugyanis kicsi a cseppfolyósított földgáz export kapacitása. A résbe benyomult az USA, amely Európa legnagyobb földgáz ellátójává vált, a harmadik helyre feljött Katar. Norvégia az igazi nyertese az energiaháborúnak: ellentétben Európa többi államával a norvégok profitálni tudtak a brutális változásokból a földgázexport fokozásával.
Fico Moszkvában
A szlovák miniszterelnök az energiaellátásról tárgyalt Putyinnal, hiszen országa sok tekintetben hasonló helyzetbe került mint Magyarország, mert Ukrajna január elsejétől leállíthatja a tranzitszállítást. Igaz, hogy ez csak az orosz földgázra vonatkozik, ha azt átcímkézik kazahra vagy azerire, akkor továbbra is érkezhet földgáz Ukrajnán keresztül, mert Kijevnek is kell a tranzitbevétel. Ukrajna már hosszú idő óta a fizetésképtelenség határán táncol, és csak Brüsszel pénzügyi támogatása tartja a víz színe fölött.
Robert Fico – Orbán Viktorhoz hasonlóan – jó kapcsolatot ápol Putyinnal, aki meghívta őt a Győzelem napi ünnepségekre, melyet Moszkvában a második világháború megnyerésének nyolcvanadik évfordulójára rendeznek.
Orbán Trump és Putyin között
A megválasztott amerikai elnök ultimátumszerűen közölte Brüsszellel, hogy büntető vámokra számíthat, ha nem vásárol több földgázt és kőolajat az Egyesült Államoktól. Amikor Pompeo akkori külügyminiszter ugyanezt kérte Európától Trump első elnöksége idején akkor még kinevették: mondván az orosz vezetékes földgáz sokkal olcsóbb mint
“a szabadság földgáza”,
amellyel az amerikai külügyminiszter házalt. Most már senki sem nevet: Ursula von der Leyen közölte: az Európai Unió növelni fogja olaj és földgáz importját az USA-ból, hogy elkerülje a büntető vámokat.
Orbán szeret a zavarosban halászni, és a földgázbiznisz erre pompás alkalom. A MET, a Svájcban bejegyzett földgázkereskedő cég ugyancsak kinőtte magát az energiaválság három éve alatt. A MET felügyelő bizottságának ex elnökét, Lantos Csabát nevezte ki Orbán energiaminiszternek. Lantos Csaba többször is cáfolni kényszerült, hogy Orbán Viktor a MET egyik főrészvényese.
Ha Európa gáztárolói gyorsan ürülnek, akkor ez pompás üzlet a MET-nek és a többi földgázkereskedőnek, melyek máris magasabb árakat kérnek a jövő évi feltöltéshez. Délről a Török Áramlaton rekord mennyiségű orosz földgáz érkezik, melyet Magyarország tovább exportálhat természetesen picit drágábban. Ez az orosz földgáz már túl van a szerződéses mennyiségen, vagyis az árat menetközben határozhatják meg. Ezért is járt már 12-szer Oroszországban Szijjártó Péter külgazdasági miniszter, aki egyben külügyminiszter is.
Business First! Első az üzlet!
Ebben egyetért Trump, Putyin és Orbán. Mi vár az európai fogyasztókra? Áremelkedés. Jelenleg a földgáz ára a holland gáztőzsdén 90%-kal alacsonyabb mint 2022 nyarán amikor Putyin Ukrajna elleni agressziója miatt a földgáz ára 300 euró fölé ment. Akkor reformálta meg Orbán Viktor a rezsicsökkentés rendszerét igen magas földgáz és villanyáram díjat megállapítva azok számára, akik az alacsonyan meghúzott átlagfogyasztás fölé kerülnek. Mindez komolyan meglökte az inflációt, amely a népszerűség csökkenését jelentette a nemzeti együttműködés rendszerének. A földgáz árának várható emelkedése jó üzlet lehet Orbán Viktor számára, de az európai fogyasztók ráfázhatnak. Egy újabb inflációs hullám destabilizálhatja a nemzeti együttműködés rendszerét, amely az elmúlt három évben szánalmasan leszerepelt a gazdaságban, de Orbánnak 2022-ben sikerült a választásokon megmentenie rendszerét. Trump, Putyin és Hszi Csin-ping támogatásával ez 2026-ban is sikerülhet annak ellenére -, hogy Magyarország egyértelműen az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb államává vált.