Orosz-ukrán háború Afrikában is: Mali után Niger is megszakította kapcsolatait Ukrajnával

0
872
facebook.com

A Wagner csoport – Putyin zsoldos hadserege, amely immár nem kap pénzt csak parancsokat az orosz elnöktől – Afrikában nyomul előre, ahol helyi eliteket védelmezi az ukrán titkosszolgálat által támogatott lázadókkal szemben.

Mi történt? Amint az Ukrainszkaja Pravda beszámolt róla a tuareg lázadók, akiket az ukrán különleges alakulatok támogattak, győzelmet arattak a Wagner csapatok és a helyi erők fölött Mali és Niger határán. A győztesek büszkén fényképezkedtek, és ukrán zászló is lobogott fölöttük. Andrij Juszov, az ukrán katonai hírszerzés szóvivője elismerte, hogy támogatják a tuareg lázadókat. Ukrajna szenegáli nagykövete is megerősítette: a lázadók oldalán állnak.

Mali emiatt megszakította a diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával, és most Niger is követte ebben. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kétszer is járt Afrikában az orosz – ukrán háború kitörése óta – 2022 február -, Moszkva nem is titkolja, hogy át akarja venni az egykori gyarmatosító nagyhatalom, Franciaország helyét a Szahel övezetben.

Mit keres Orbán Gáspár őrnagy Csádban?

A miniszterelnök egy szem fia, aki államköltségen végezte el a méregdrága brit katonai akadémiát, ahol korábban a királyfiakat képezték, sok más megbízatása mellett, összekötő tiszt a csádi kormányzattal, amely engedélyezte magyar misszió működését a térség olyan országában, ahol még jelen van a Nyugat is, de már nyomulnak előre az oroszok, akik globális kategóriákban gondolkodnak továbbra is noha ehhez nincsen meg a gazdasági hátterük.

Miért tudják ezt megtenni? Mert Kína ott áll mögöttük: ma már Afrika legfontosabb gazdasági partnere nem a Nyugat hanem a Kelet feltörekvő nagyhatalma, amely mindenekelőtt az ásványi kincsek iránt érdeklődik: Szudánban már aranybányái vannak, melyeket a Wagner zsoldosok védelmeznek miközben az ellenérdekelt helyi milíciát az ukrán különleges erők támogatják. Nigerben sok az urán, melyet eddig Franciaország vett meg igen kedvező áron. Miután Niger szakított Franciaországgal, az uránt – kicsit magasabb, de távolról sem világpiaci áron Kínának adják el.

Mit csinál a magyar misszió Csádban, ahol semmiféle magyar érdek sincsen? Megfigyel. Kinek tesz ezzel szívességet? Orbán Viktor tárgyalt erről Macron elnökkel, ezért lehet, hogy a franciák is profitálnak ebből. Az oroszok mindenképp. Az USA emiatt is bírálja Orbán Viktor kormányát.

Amerikai alelnökjelölt: Trump olyan diktátorokkal paktál mint Putyin és Orbán!

Walz minnesotai kormányzó beszélt így a magyar miniszterelnökről. Walz az Egyesült Államok alelnöke lehet, ha novemberben Kamala Harrist választják meg. Orbán Viktor Trump sikeréért imádkozik, de azért kiküldte Magyar Levente külügyi államtitkárt Washingtonba, hogy tájékozódjon. Magyar Levente államtitkár Biden nemzetbiztonsági főtanácsadójának európai ügyekben illetékes helyettesével tárgyalt elsősorban Ukrajnáról.

“Míg az Egyesült Államok Ukrajna katonai támogatásában, a háború finanszírozásában  látja a megoldást, addig Magyarország szeretné határaitól minél messzebb tartani a frontvonalat”

– nyilatkozta a külügyi államtitkár a tárgyalások után az MTI-nek.

Orbán Viktor nem is titkolja, hogy ebben az ügyben is Trumpra vár, aki azt ígéri: villámgyorsan megoldaná az ukrajnai válságot, hogy utána Kínára koncentrálhasson.

De mi van akkor, ha nem Trump nyer? Walz alelnökjelölt kijelentése, amely egyenlőségjelet tesz Putyin és Orbán közé, egyértelmű üzenet a magyar miniszterelnöknek: ha mi jövünk, akkor te mész! Biden elnök korábban úgy nyilatkozott az ukrajnai háborúról, hogy annak igazi célja Putyin megbuktatása. Az USA elnöke visszavonta ezt a kijelentését, de valószínűleg komolyan gondolta hiszen már 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot. Kína a keményebb dió, ezért kezdték Oroszországgal. Orbán Viktornak nem a diktátor szerepet róják fel az Egyesült Államok mai vezetői hanem az együttműködést Moszkvával és Pekinggel. Putyint nem könnyű levenni a sakktábláról, de Orbán Viktort nem boszorkányság hanem egyszerű döntés kérdése. Azzal, hogy diktátornak nevezte Orbán Viktort, a demokrata adminisztráció egyértelmű üzenetet küldött a magyar miniszterelnöknek, akinek most már végképp minden oka megvan arra, hogy Trump győzelméért imádkozzon.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .