Orbán Putyinnak akarja juttatni az európai műtrágya piacot

0
340
nitrokemia.hu

“Elég egyértelmű, hogy a magyar kormány tulajdonosváltást akar kikényszeríteni. Éves árbevételünk 10%-át különadó sújtja. Enélkül a nemzeti bajnokok közé tartoznánk” – nyilatkozta a valasz online-nak Bige Zoltán, a péti Nitrokémia stratégiai igazgatója.

A Bige család tulajdonában levő céget a magyar kormány évek óta sanyargatja, de eddig arra lehetett gondolni, hogy ennek oka az: olykor az ellenzéket támogatják. Aztán Putyin Ukrajna elleni agressziója után kiderült, hogy nemcsak erről van szó hanem, hogy az oroszok le akarják nyúlni az Európai Unió stratégiai fontosságú műtrágya piacát, amely a mezőgazdaság jövője szempontjából meghatározó jelentőségű lehet. Az olcsó orosz földgázból versenyképes műtrágyát lehet előállítani, de csak Oroszországban, ahol egészen mások a hazai mint az export árak. Az Európai Unió műtrágya gyárai ezért veszteségesek – a Bige féle Nitrokémia is.

Mit találtak ki az Európai Unió leginkább Putyin ellenes tagállamai, Lengyelország és a három balti tagállam? Azt, hogy

sújtsák külön vámmal az orosz műtrágya behozatalát az Európai Unióba.

Szijjártó szuverénül szolgálja az orosz érdeket

“Nagyra értékelem, hogy egyes tagállamok készek további nyomást gyakorolni Oroszországra. A brüsszeli bizottság minden követ megmozgat annak érdekében, hogy az orosz és belarusz műtrágyát külön vámmal sújtsák” – hangsúlyozta Valdis Dombrovskis uniós biztos a kereskedelmi miniszterek tanácskozása után.

Szijjártó Péter, aki a soros elnökség nevében beszélt, ezt mondta:

- Hirdetés -

”mi magyarok ezt aggályosnak és veszélyesnek tartjuk. A kezdeményezés egyértelmű kísérlet arra, hogy megkerüljék az egyhangúság elvét”

– mondta az orosz Barátság érdemrenddel kitüntetett magyar külügyminiszter arra célozva, hogy külön vámok esetében nem kötelező, hogy minden tagállam elfogadja azt.

Miután január elseje után Lengyelország veszi át a soros elnökséget Magyarországtól az Európai Unióban, ezért nagyon is valószínű, hogy Brüsszelben megszavazzák az orosz és a belorusz műtrágya külön vámját.

Jelenleg ugyanis az a helyzet, hogy rohamosan növekszik az orosz és belorusz műtrágya export az Európai Unióba. Lengyelország, melynek kormánya a legkeményebben bírálja Putyint az uniós tagállamok közül, idén 219%-kal növelte a műtrágya importot Oroszországból és Belaruszból.

Mire játszik Orbán Viktor?

A magyar miniszterelnök helyreállítaná a nagy kontinentális együttműködést. Orbán Viktor az Eurázsia fórumon nyíltan visszarendeződésről beszélt: az Európai Unió – Oroszország – Kína nagy triójáról. A magyar miniszterelnök abban bízik, hogy Donald Trump gyorsan lepaktál Vlagyimir Putyinnal Ukrajna feje fölött, és így véget ér a csaknem három éve folyó megnyerhetetlen háború.

Csakhogy nagy kérdés: ezekután helyreállhat-e a nagy kontinentális együttműködés, mely az Atlanti-óceántól a Csendes-óceánig tart? Biden stratégiája egyértelműen ennek szétverésére irányult, ezért is nevezte meg Kínát és Oroszországot az Egyesült Államok stratégiai ellenfelének. Vajon Donald Trump külpolitikai stratégiája mennyiben különbözik ettől?

A 100 éves korában nemrég elhunyt Henry Kissinger azon az állásponton volt, hogy az USA-nak jobb viszonyban kell állnia Kínával és Oroszországgal mint Moszkvának és Pekingnek egymással. Ezért bírálta Kissinger a NATO ukrajnai álláspontját, amely közelebb hozta Oroszországot és Kínát egymáshoz. Nem kizárt, hogy Donald Trump Kissinger stratégiáját követi majd:

divide et impera – oszd meg ellenfeleidet és uralkodj felettük!

– a ez volt a római birodalom jelszava.

Trump elnök még választási győzelme előtt megüzente Orbán Viktornak: nem ért egyet orosz és Kínabarát politikájával. Ettől függetlenül Orbán továbbra is vígan paktál Putyinnal és Hszi Csin-pinggel. Lehet itt munkamegosztás is hiszen a kétszínűség Trump alapvető jellemvonása éppúgy mint Orbán Viktoré. Milyen vezető Orbán Viktor? – kérdezték Donald Trumptól. “Erős és kiszámíthatatlan” – válaszolta még a választási kampány idején Donald Trump, akit ugyanígy kiszámíthatatlannak tartanak.

A probléma az, hogy mind Trump mind Orbán óriási gazdasági problémákkal néz szembe a hazájában: az USA költségvetés hiánya 9%, az államadósság jóval meghaladja az éves GDP 100%-át. Magyarországon ennél kisebb a költségvetési hiány, de bőven meghaladja a 3%-ot, az uniós normát. A magyar költségvetés tartalmazza azokat az uniós eurómilliárdokat, amelyek be vannak fagyasztva vagyis a valóságban nem érkeznek meg. Orbán évek óta várja a gazdasági fellendülést, de ehelyett mélyrepülés van. 2026-ban választások lesznek mind Magyarországon mind pedig az USA-ban. Magyarországon eldőlhet Orbán sorsa, Trump számára kevésbé sorsdöntő a választás, mert nem róla csak a képviselőkről és szenátorokról szavaznak. Mindkettőjüknek kézzelfogható gazdasági eredményt kell produkálniuk a választópolgárok előtt. Ez eddig Orbán Viktor legnagyobb politikai próbatétele, melyben Trump barátsága csak annyiban segít, hogy a jövőben az amerikai nagykövetség valószínűleg nem támogatja majd legfőbb ellenfelét, Magyar Pétert.

- Hirdetés -

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .