Orbán csádi barátját korrupció miatt vizsgálják Franciaországban

0
1202
lepoint.com

Csád hivatalosan felháborodott, mert elnökét korrupció miatt akarják bíróság elé citálni  Franciaországban, ahol 900 ezer eurót költött el Párizs legelőkelőbb ruhaszalonjaiban Csád elnökének családja, és ez szemet szúrt a francia rendőrségnek.

Franciaországban a törvény lehetővé teszi, hogy megvizsgálják: milyen forrásból származik az a pénz, melyet külföldi vezetők az országban elköltenek? Egyenlítői Guinea alelnökét, aki az államfő fia, emiatt már el is ítélték Franciaországban.

“Ez gyáva vádaskodás, melynek egyetlen célja van, hogy besározza elnökünket” – harsogja az első alelnök Csád fővárosában.

“Ez a vádaskodás nemcsak elnökünk, Mahamat Déby elnök ellen irányul, hanem sérti országunk szuverenitását!”

Tournons le page – lapozzunk – ez a civil szervezet neve Csádban, amely felhívta a figyelmét a francia hatóságoknak a 900 ezer eurós költésre, amely csillagászati összegnek számít a koldusszegény afrikai országban.

A francia pénzügyi rendőrség már január óta vizsgálódik a három évvel ezelőtti ügyben, de a sajtó csak most adott hírt erről. Ezért érkezett meg a dühös reakció Csádból, ahol a diktátor elnök viselt dolgairól nemigen értesülhet a 17 millió koldusszegény polgár. Bár a vizsgálat a 900 ezer eurós ruhavásárlás miatt indult meg Déby elnök ellen, de valójában ez csak a jéghegy csúcsa – mutat rá a Mediapart oknyomozó portál. Csád elnökének és családjának több ingatlana is van Franciaországban. Vajon miből vásárolta ezeket az afrikai állam feje? Ezt is vizsgálják a pénzügyi nyomozók, akik minden ilyen vizsgálat előtt szorgosan egyeztetnek a párizsi külügyminisztériummal nehogy sértsék Franciaország diplomáciai érdekeit.

Nazarbajev akkori kazah elnök ellen például a külügy kérésére állt le a vizsgálat, melyet luxus ingatlanok miatt indítottak el Franciaországban. Nazarbajev és családja kedvelte a francia Riviérát, ahol méregdrága ingatlanokat vásároltak. Párizsnak azonban fontosabb volt a jó kapcsolat az ásványkincsekben gazdag egykori szovjet tagállammal mint az akkori elnök korrupciójának leleplezése.

Nyugati búcsú Csádtól?

Az afrikai állam sokáig Párizs gyarmata volt, és a függetlenség kikiáltása után is meghatározó maradt a francia katonai és gazdasági befolyás, de az utóbbi időben ez megváltozott:

“Franciaország ezzel a vizsgálattal válaszol arra, hogy az államfő Oroszországban tett látogatást, utána pedig Szergej Lavrov külügyminiszter Csádban járt”

– mondta a hatalom egyik magát megnevezni nemkívánó fejese az RFI tudósítójának Csád fővárosában. Az ellenzéki Tournons le page szervezet elnöke viszont úgy nyilatkozott, hogy

“a francia rendőröknek végig kell vinniük a vizsgálatot!”

Miközben a francia katonák kivonulóban vannak Csádból, Magyarország 200 fős stratégiai missziót létesít ott. Csád az amerikai támaszpont felszámolását is követeli vagyis a franciákkal együtt az USA is távozóban van abból az afrikai országból, ahol a magyar kormány missziót létesít.

Januárban magyar küldöttség látogatott el Csádba Szijjártó Péter külügyminiszter vezetésével. A delegáció tagja volt Orbán Gáspár is, aki összekötő szerepet játszik a magyar misszió és a csádi hatalom között.

Déby elnök papája 30 évig uralkodott Csádban, ahol végülis gyilkosság áldozata lett. Fiát három éve a hadsereg ideiglenes elnökké kiáltotta ki. Idén májusban választásokat tartottak, és ezt Déby megnyerte. Orbán Viktor sietett gratulálni :

“Magyarország a soron következő uniós elnökség idején támogatni fogja Csádot abban a létfontosságú munkában, melyet a Szahel övezet biztonságának és stabilitásának megerősítésére folytat”

– hangsúlyozta a magyar miniszterelnök arra utalva, hogy Csád szomszédainak jórésze szakított a Nyugattal, és egyre inkább Kínával és Oroszországgal működik együtt.

A térségben jelen van a Wagner hadsereg, mellyel Putyin elnök a Prigozsin lázadás leverése után közölte: ezentúl az orosz hadsereg részét képezik, de zsoldot nem kapnak. Így a Wagner hadsereg most abból él, hogy az afrikai vezetőket védelmezi a saját népük ellen illetve vigyáz a kínai gazdasági érdekekre, amelyek mind jelentősebbek Afrikában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .